Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Co jest potrzebne, aby doświadczyć przełomu, odnieść sukces i prowadzić spełnionepytania_odpowiedzi życie?

 • Pieniądze?
 • Znajomości?
 • Szczęśliwy przypadek?
 • To, czego nie mamy?

Pewnie te rzeczy byłyby pomocne, ale tak naprawdę do przełomu najczęściej nie potrzeba rzeczy, które znajdują się poza naszym zasięgiem – wystarczy skorzystać z tego, co jest dla nas dostępne.

Kluczem do przełomu w życiu jest rozwinięcie w sobie umiejętności mierzenia się z ponadprzeciętnymi pytaniami

Jedną z dostępnych rzeczy, które możemy wykorzystać, aby znacząco poprawić jakość swojego życia, jest stawianie sobie istotnych pytań.

Jakość Twojego życia zależy od jakości pytań, które sobie stawiasz.

Każdy zadaje sobie jakieś pytania i na nie odpowiada. Ważne jest, aby wyczuć, kiedy i jakie pytania należy sobie postawić. Natomiast, jeśli ktoś ma problem z postawieniem sobie właściwych pytań, powinien znaleźć kogoś mądrego, kto mu takie pytania podpowie.

Następuje taki moment w osobistym życiu i rozwoju, że jeśli chcemy pójść dalej, to nie wolno nam bazować wyłącznie na radach, zrozumieniu i odpowiedziach innych ludzi

To może wydawać się zupełnie nieprawdopodobne, ale na pewnym poziomie osobistego rozwoju, to właśnie pytania, a nie odpowiedzi są kluczem do dobrego życia.

Żyjemy w kulturze, która zalewa nas wiedzą, radami i odpowiedziami. Wszystko, co nas otacza może się przyczyniać do odłączenia naszych mózgów. Po co myśleć? Po co zadawać sobie pytania? Przecież półki w księgarniach uginają się od książek, internet zalewa nas powodzią plików dźwiękowych, tekstowych i wideo, a media wlewają w nas informacje – gotowe odpowiedzi, plany, przemyślenia, przekonania. Wszystko przemyślane, przeżute, ładnie podane, w kilka sekund, w paru punktach, w PowerPoincie, w pięknie wydanym czasopiśmie.

Tak, ale to nie są odpowiedzi, do których doszliśmy sami. Nie wykonaliśmy żadnej pracy, nic nie przeżuliśmy, z niczym się nie zmagaliśmy, nie zapłaciliśmy ceny popełnienia błędów i porażki, nasz mózg był odłączony.

Jest taki moment w życiu i rozwoju osobistym człowieka, kiedy sam musi zmierzyć się z trudnymi i  wielkimi pytaniami, i dojść do własnych odpowiedzi.

Moja przygoda z pytaniami

W moim osobistym życiu doświadczyłem niezwykłego przełomu. Złożyło się na to kilka czynników. Jednym z nich były pytania, z którymi się zmagałem.

Gdy miałem 26 lat przeprowadziłem się z żoną do Mińska na Białoruś. Przez dwa lata zmagałem się wtedy z pięcioma ważnymi pytaniami:

 • Kim jestem? – Jaka jest moja tożsamość?
 • Do czego jestem powołany? – Jaka jest moja misja?
 • Co powinienem w swoim życiu osiągnąć? – Jak jest moja wizja?
 • Co dla mnie nie podlega negocjacjom? – Jakie są moje wartości?
 • Czym obdarzył mnie Bóg? – Jaki jest mój osobisty potencjał?

Nie jest łatwo odnaleźć odpowiedzi na takie pytania, nie następuje to szybko. Ja zmagałem się z tym przez dwa lata, ale dzisiaj jestem wdzięczny sobie za to, że zmusiłem się do wysiłku i wykonałem tę pracę. Dzisiaj wiem, kim jestem, wiem jaka jest moja misja i wizja, wiem, co dla mnie nie podlega negocjacjom, a także znam swój potencjał.

Dzisiaj jestem też człowiekiem spełnionym, a to, co robię ma dla mnie sens, bo zasadza się na zrozumieniu sensu mojego istnienia.

No tak, ale to jest trudne…

Oczywiście, że to jest trudne! Trudno jest odczytać siebie, swoje powołanie, odkryć swoją wizję. Nie łatwo jest zmagać się z trudnymi i wielkimi pytaniami.

Ale powiem Ci coś, ostatecznie jeszcze trudniej jest pogodzić się z życiem na pół gwizdka, z brakiem spełnienia,  rozminąć się z tym, kim powinniśmy być. Łatwo w takim miejscu się znaleźć, ale nie łatwo w takim miejscu żyć.

Czy nie szkoda czasu?

Można byłoby tutaj zadać sobie również pytanie: Czy nie szkoda czasu, aby przez dwa lata zastanawiać się nad pięcioma pytaniami?

Wydaje się to słuszne pytanie w przypadku współczesnego człowieka, który żyje w „dobie instant”, w „dobie Google”. Fajnie byłoby postawić sobie pięć takich pytań i natychmiast otrzymać na nie odpowiedź, tak jak w przypadku kontaktu z wyszukiwarką Google – „zadajemy pytanie”, a ona natychmiast „odpowiada”. Jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Odnalezienie odpowiedzi na takie pytania wymaga czasu. One nigdy nie przychodzą natychmiast.

Ludzi sukcesu od ludzi porażki różni to, co robią ze swoim czasem.

Ale większość ludzi nie zmaga się przecież z trudnymi i wielkimi pytaniami!

Oczywiście, że tak. Jednak zwróć uwagę również na to, że większość ludzi prowadzi przeciętne życie i brakuje im poczucia spełnienia – mają wrażenie, że rozmijają się w życiu z czymś naprawdę dla nich istotnym, albo już się z tym rozminęli, choć nawet nie potrafią tego w pełni zdefiniować.

Chcesz żyć jak przeciętny człowiek? Jeśli byś chciał, to wątpię, abyś doczytał ten wpis aż do tego miejsca. Ty pragniesz prowadzić ponadprzeciętne życie i robić rzeczy, z którymi współgra Twoja dusza. Pragniesz być człowiekiem spełnionym. Pragniesz czegoś więcej.

Jeśli to prawda i pragniesz podnieść swoje życie na zupełnie nowy poziom, to nie wolno Ci robić tego, co wszyscy. Nie możesz płynąć z nurtem rzeczywistości. Nie możesz iść na łatwiznę.

Musisz zrozumieć, co robią ludzie ponadprzeciętni i też zacząć to praktykować.

A co robią ludzie ponadprzeciętni? Zadają sobie pytania – trudne pytania, wielkie pytania, nietypowe pytania, mądre pytania, ponadprzeciętne pytania, a potem się z nimi zmagają, aby znaleźć odpowiedzi.

Dzięki pytaniom o wysokiej jakości, osiąga się wysoką jakość życia. Ludzie sukcesu zadają lepsze pytania i w rezultacie uzyskują lepsze odpowiedzi.

Anthony Robbins

Pamiętam, jak kiedyś w Mińsku jechaliśmy z żoną zatłoczonym trolejbusem, ściśnięci jak sardynki. Moja żona była zupełnie wyluzowana, a we mnie serce przepełnione frustracją i burza wywołana pytaniami – Kim jestem? Jaki jest mój cel? Jakie są moje wartości?

Po raz kolejny podjąłem z nią ten temat. W końcu nie wytrzymała i przerwała mi:

– Andrzej, czy ty nie możesz być taki, jak każdy inny, normalny człowiek? Czy nie możesz skończyć z tymi pytaniami i po prostu cieszyć się chwilą?

Dzisiaj cieszę się, że nie chciałem być taki, jak „każdy inny, normalny człowiek”. Wtedy, na Białorusi, zapłaciłem cenę i odnalazłem odpowiedzi na trudne pytania. Dzięki temu moje życie jest teraz o wiele lepsze.

To był dopiero początek

Potem przyszła kolej na kolejne ważne pytania w moim życiu:

 • Jakie są moje życiowe sukcesy i porażki, i jakie lekcje mogę z nich wyciągnąć?
 • Jakie są moje olbrzymy i jak mogę je pokonać?
 • Jak mogę zarabiać pieniądze (a przy tym się nie „męczyć”)?

Jednak to jest już temat na zupełnie inny wpis.

Podsumowanie

Zachęcam Cię do zmierzenia się z wielkimi pytaniami. To zawsze wiąże się z jakąś ceną, ale zapewniam cię – warto ją zapłacić.

Podziel się z nami, poprzez pozostawienie komentarza pod tym wpisem

 • Czy masz jakieś doświadczenie w zmaganiu się z pytaniami?
 • Jakie pytania według Ciebie warto sobie postawić?
 • Co jest pomocne w procesie odnajdywania odpowiedzi?
 • Z jakimi pytaniami powinieneś zmierzyć się obecnie?

photo credit: cecilia picco, sxc.hu

Inne artykuły na ten temat:

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *