Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jednym z kluczy do dobrego i satysfakcjonującego życia jest wdzięczność.

Żyjemy w kulturze, która w dużym stopniu kieruje się służeniu mamonie, a przejawem służenia mamonie jest chciwość. Wyraża się ona między innymi  tym, że człowiek ciągle jest niezadowolony z tego co posiada.

Niezadowolenie  jest częścią życia naszego społeczeństwa. Dzieje się ponieważ bardzo często jesteśmy skupieni na tym czego nie mamy, czego nie osiągnęliśmy, czego nie udało nam się zdobyć, kim nie udało nam się zostać… Trudno nam wykrzesać ze swojego serca wdzięczność za to co mamy, a przecież jeśli żyjemy w Bogu, to mamy aż tak wiele.

Nie daj się zniewolić żądzy. Pamiętaj, że niczym nie da się jej nasycić!

Nie ma nic złego w dążeniu do tego, aby mieć więcej i aby prowadzić lepsze życie, ale musimy zadbać o to, aby nie być w objęciach żądzy i aby nie motywowała nas do działania zazdrość, czy też chciwość.

Pijawka ma dwie córki, którym na imię: Daj! Daj! Trzy są rzeczy nienasycone, owszem cztery, które nigdy nie powiedzą: Dosyć! Kraina umarłych, łono niepłodne, ziemia niesyta wody i ogień, który nigdy nie powie: Dosyć!

Przypowieści  30:15-16

Chciwości (niezależnie od tego, co jest obiektem jej pożądania) niczym nie da się zaspokoić. Jest ona jak ogień. Nieważne ile byś do ognia dokładał drewna – ogień ciągle będzie nienasycony. Taka właśnie jest natura chciwości. Niezależnie od tego czym i w jak dużym stopniu będziesz próbował ją zaspokoić, nie uda ci się, bo ona zawsze będzie głodna czegoś więcej.

Naucz się dostrzegać to co masz i okazywać za to wdzięczność

Nigdy nie będziesz w stanie prowadzić satysfakcjonującego życia jeśli nie uda ci się opanować sztuki dostrzegania wartościowych rzeczy, które już posiadasz i cieszenia się nimi. Nie chodzi o to, że mamy spoczywać na laurach. Powinniśmy dojść w życiu najdalej jak tylko jesteśmy w stanie, ale przy tym powinniśmy nauczyć cieszyć się drogą, którą pokonujemy i miejscem, w którym jesteśmy. W przeciwnym razie niezależnie od tego ile osiągniemy, jakie cele zrealizujemy, jakie dobra nagromadzimy, nigdy nie doświadczymy satysfakcji, bo ciągle będziemy skupieni tylko na tym, czego jeszcze nie mamy.

Kogo cieszy obecność marudy, który przez cały czas jest niezadowolony, niewdzięczny, ogarnięty chciwością, czy też chorymi ambicjami?

Uwielbiamy ludzi zadowolonych, wdzięcznych, którzy idą we właściwym kierunku i cieszą się każdym etapem drogi, którą muszą w życiu pokonać.

Dostrajanie serca

Czasami musimy zatrzymać się, aby zastanowić, za co możemy być wdzięczni? Ale tak naprawdę chodzi tutaj o coś zupełnie głębszego. Musimy zatrzymywać się, aby pracować nad swoją postawą. Wdzięczne serce to nasz wybór i klucz do lepszego życia. Problem z naszym sercem polega na tym, że często się „roztraja” i nie funkcjonuje tak jak należy. Musimy o tym pamiętać i zatrzymywać się, aby je „dostrajać”.

W jaki sposób możesz podnieść jakość swojego życia już teraz?

Po pierwsze: Zatrzymaj się aby zastanowić się nad tym za co możesz być wdzięczny?

czy-okazujesz-wdziecznosc-J-N-Zadaj sobie cztery pytania:

  • Jaka jest moja postawa? Jestem wdzięczny, czy niewdzięczny? Umiem cieszyć się życiem, czy też nie? Przyciągam do siebie ludzi przez swoją postawę, czy też odpycham?
  • Za co mogę być wdzięczny Bogu?
  • Za co mogę być wdzięczny ludziom?
  • Czym mogę już teraz się cieszyć?

Koniecznie spisz swoje odpowiedzi.

Po drugie: Podziękuj Bogu w modlitwie.

Zawsze się radujcie. Bez przystanku się módlcie. Za wszystko dziękujcie; taka jest bowiem wola Boża w Chrystusie Jezusie względem was.

1 Tesaloniczan 5:16

Po trzecie: Okaż wdzięczność ludziom, którym powinieneś okazać wdzięczność.

Po czwarte: Szczególnie, jeśli nigdy jeszcze tego nie zrobiłeś, zrób coś, aby uczcić swoje osiągnięcia, albo coś co jest dla ciebie szczególnie drogie.

Po piąte: Powierz Bogu to wszystko co cię boli i co cię niepokoi.

Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu.

Filipian 4:6

Photo credyt: Jacek Nobel

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

1 komentarz

  1. Szewczuk Roman

    Tutaj akurat świadomość tego z czego wyrwał mnie Jezus, ogrom brudu jaki miałem na sobie, balast mojej grzeszności nie pozwala mi na brak wdzięczności. Komu wiele darowano bardzo miłuje…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *