Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jednym z kluczy do dobrego i satysfakcjonującego życia jest wdzięczność.

Żyjemy w kulturze, która w dużym stopniu kieruje się służeniu mamonie, a przejawem służenia mamonie jest chciwość. Wyraża się ona między innymi  tym, że człowiek ciągle jest niezadowolony z tego co posiada.

Niezadowolenie  jest częścią życia naszego społeczeństwa. Dzieje się ponieważ bardzo często jesteśmy skupieni na tym czego nie mamy, czego nie osiągnęliśmy, czego nie udało nam się zdobyć, kim nie udało nam się zostać… Trudno nam wykrzesać ze swojego serca wdzięczność za to co mamy, a przecież jeśli żyjemy w Bogu, to mamy aż tak wiele.

Nie daj się zniewolić żądzy. Pamiętaj, że niczym nie da się jej nasycić!

Nie ma nic złego w dążeniu do tego, aby mieć więcej i aby prowadzić lepsze życie, ale musimy zadbać o to, aby nie być w objęciach żądzy i aby nie motywowała nas do działania zazdrość, czy też chciwość.

Pijawka ma dwie córki, którym na imię: Daj! Daj! Trzy są rzeczy nienasycone, owszem cztery, które nigdy nie powiedzą: Dosyć! Kraina umarłych, łono niepłodne, ziemia niesyta wody i ogień, który nigdy nie powie: Dosyć!

Przypowieści  30:15-16

Chciwości (niezależnie od tego, co jest obiektem jej pożądania) niczym nie da się zaspokoić. Jest ona jak ogień. Nieważne ile byś do ognia dokładał drewna – ogień ciągle będzie nienasycony. Taka właśnie jest natura chciwości. Niezależnie od tego czym i w jak dużym stopniu będziesz próbował ją zaspokoić, nie uda ci się, bo ona zawsze będzie głodna czegoś więcej.

Naucz się dostrzegać to co masz i okazywać za to wdzięczność

Nigdy nie będziesz w stanie prowadzić satysfakcjonującego życia jeśli nie uda ci się opanować sztuki dostrzegania wartościowych rzeczy, które już posiadasz i cieszenia się nimi. Nie chodzi o to, że mamy spoczywać na laurach. Powinniśmy dojść w życiu najdalej jak tylko jesteśmy w stanie, ale przy tym powinniśmy nauczyć cieszyć się drogą, którą pokonujemy i miejscem, w którym jesteśmy. W przeciwnym razie niezależnie od tego ile osiągniemy, jakie cele zrealizujemy, jakie dobra nagromadzimy, nigdy nie doświadczymy satysfakcji, bo ciągle będziemy skupieni tylko na tym, czego jeszcze nie mamy.

Kogo cieszy obecność marudy, który przez cały czas jest niezadowolony, niewdzięczny, ogarnięty chciwością, czy też chorymi ambicjami?

Uwielbiamy ludzi zadowolonych, wdzięcznych, którzy idą we właściwym kierunku i cieszą się każdym etapem drogi, którą muszą w życiu pokonać.

Dostrajanie serca

Czasami musimy zatrzymać się, aby zastanowić, za co możemy być wdzięczni? Ale tak naprawdę chodzi tutaj o coś zupełnie głębszego. Musimy zatrzymywać się, aby pracować nad swoją postawą. Wdzięczne serce to nasz wybór i klucz do lepszego życia. Problem z naszym sercem polega na tym, że często się „roztraja” i nie funkcjonuje tak jak należy. Musimy o tym pamiętać i zatrzymywać się, aby je „dostrajać”.

W jaki sposób możesz podnieść jakość swojego życia już teraz?

Po pierwsze: Zatrzymaj się aby zastanowić się nad tym za co możesz być wdzięczny?

czy-okazujesz-wdziecznosc-J-N-Zadaj sobie cztery pytania:

  • Jaka jest moja postawa? Jestem wdzięczny, czy niewdzięczny? Umiem cieszyć się życiem, czy też nie? Przyciągam do siebie ludzi przez swoją postawę, czy też odpycham?
  • Za co mogę być wdzięczny Bogu?
  • Za co mogę być wdzięczny ludziom?
  • Czym mogę już teraz się cieszyć?

Koniecznie spisz swoje odpowiedzi.

Po drugie: Podziękuj Bogu w modlitwie.

Zawsze się radujcie. Bez przystanku się módlcie. Za wszystko dziękujcie; taka jest bowiem wola Boża w Chrystusie Jezusie względem was.

1 Tesaloniczan 5:16

Po trzecie: Okaż wdzięczność ludziom, którym powinieneś okazać wdzięczność.

Po czwarte: Szczególnie, jeśli nigdy jeszcze tego nie zrobiłeś, zrób coś, aby uczcić swoje osiągnięcia, albo coś co jest dla ciebie szczególnie drogie.

Po piąte: Powierz Bogu to wszystko co cię boli i co cię niepokoi.

Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu.

Filipian 4:6

Photo credyt: Jacek Nobel

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

1 komentarz

  1. Szewczuk Roman

    Tutaj akurat świadomość tego z czego wyrwał mnie Jezus, ogrom brudu jaki miałem na sobie, balast mojej grzeszności nie pozwala mi na brak wdzięczności. Komu wiele darowano bardzo miłuje…

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *