Ostatnio odwiedziłem zagranicą swojego znajomego. Któregoś wieczora opowiadał mi coś o swoim życiu. W czasie tej opowieści wspomniał o koniu, który się zabił.
– Koń, który się zabił? – przerwałem mu zaintrygowany. – Jak koń może się zabić? Co ty opowiadasz?
– Otóż był u nas na wsi koń, który wypasał się w zagrodzie, ale nęciła go koniczyna u sąsiada. Przy jego zagrodzie, za płotem była łąka z piękną koniczyną. Otóż któregoś dnia koń, o którym mowa, postanowił przebić się na łąkę sąsiada, aby dorwać się do jego koniczyny. Zaczął napierać klatką piersiową na ogrodzenie, które oczywiście uległo pod naporem ciężkiego zwierzęcia. Niestety jedna ze sztachet tak nieszczęśliwie pękła, że wbiła się w serce zwierzaka i zginął na miejscu. Nie tylko nie spróbował koniczyny, ale jeszcze stracił życie.
Czasami koniczyna u sąsiada wydaje nam się bardziej zielona i mamy na nią chrapkę – ale zwykle, bardzo kiepskim pomysłem jest pożądać i sięgać po to, co cudze
Nie bez powodu jedno z przykazań dekalogu mówi:
Nie pożądaj domu bliźniego swego, nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego. (2 M 20:17)
Pożądanie tego, co cudze i próby sięgania po to są kiepskim sposobem na budowanie życia, związków, majątku i statusu społecznego.
Budowanie udanego życia wymaga rozpoznania granic, których nie powinno się przekraczać i życia w ich obrębie
Gdyby koń z naszej historii rozpoznał i uszanował płot biegnący wokół jego zagrody, to nie zostałby przerobiony na kabanosy.
Co jakiś czas jesteśmy kuszeni, aby przekroczyć granice, których nie wolno nam przekraczać. Jednak okazuje się, że to są drogi na skróty, które prowadzą w niewłaściwych kierunkach. I tu nie chodzi o to, że sztacheta wbije się nam w serce, ale o to, że nie warto chodzić na kompromis ze swoją integralnością.
Pytania do refleksji
- Czy obecnie zmagasz się z przekonaniem, że koniczyna jest bardziej zielona u sąsiada?
- Czy kusi cię, aby skosztować cudzej koniczyny?
- Czy masz granice, których nie chcesz przekraczać?
- Czy żyjesz w obrębie tych granic?
Photo credit: unsplash.com; Zosia Korcz
0 komentarzy