Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Niemądra lista celów, która nauczyła mnie mądrej rzeczy

wrz 13, 2017 | realizowanie marzeń, rozwój osobisty, sposób myślenia, świadome życie, zarządzanie sobą, życiowe lekcje | 0 komentarzy

IMG_9644_pom

Gdy jako czterdziestolatek zostałem zaproszony do USA, moi znajomi przekonali mnie, że powinienem opracować listę rzeczy do zrobienia w Ameryce. Twierdzili, że bez sensu jest tak po prostu, bez celu pojechać do tego kraju. Więc któregoś dnia przed podróżą usiadłem i opracowałem listę rzeczy do zrobienia w USA. Wśród nich znalazły się takie ważne życiowe cele, jak:

 1. Pójść do restauracji na średnio wysmażony stek.
 2. Zjeść hamburgera.
 3. Obejrzeć film w kinie.
 4. Kupić sobie czapeczkę bejsbolową i koszulkę.
 5. Przejechać się tirem po amerykańskich pustkowiach.
 6. Spotkać się z przyjaciółmi.

Łącznie tych celów było trzynaście.

Gdy moja żona zapoznała się z tą listą, powiedziała:

– Ale ty kochanie nie masz żadnych przyjaciół w Ameryce. Niby z kim zamierzasz się tam spotkać?

W pierwszą niedzielę w Minnesocie podszedł do mnie w kościele Witali Homicz, mężczyzna z którym pracowałem przez pewien czas w Mińsku na Białorusi i zaprosił mnie do swojego domu na kolację. Nie widziałem go od 12 lat, nawet nie wiedziałem, że tam go spotkam.

Okazało się też, że w Minnesocie mieszkałem tylko 30 mil od Neda Berube, mówcy konferencyjnego, którego co roku tłumaczyłem w Polsce na konferencjach dla pastorów. Któregoś dnia przyjechał, aby zabrać mnie do restauracji na amerykański stek.

Skontaktował się ze mną też Iwan Karpcow, mój mentor z Białorusi, który kilka lat wcześniej wyemigrował do USA. Gdy dowiedział się, że będę w Portland, w Oregonie, powiedział, że mnie odwiedzi, bo mieszka w Seattle, które jest tylko dwie i pół godziny jazdy autem od Portland.

Tego wieczora, gdy dzwoniłem do żony, powiedziałem:

– Kochanie, jednak okazuje się, że mam przyjaciół w Stanach Zjednoczonych, z którymi mogę się spotkać.

W USA byłem kilkakrotnie. Udało mi się jak na razie zrealizować wszystkie moje niemądre cele, za wyjątkiem przejechać się tirem po amerykańskich pustkowiach, ale kto wie, póki żyję wszystko jest możliwe.

Moja niemądra lista celów nauczyła mnie ważnej lekcji:

Życiowa lekcja

W życiu jest możliwym więcej niż nam się wydaje, więc nie ma sensu bezmyślnie ograniczać swoich marzeń.

Od dwudziestego roku życia sporządzam listy celów, które realizuję. Czasami przeglądam swoje stare listy i zawsze jestem zaskoczony tym, w jak dużym stopniu zostały zrealizowane. Nie spełniłem wszystkich swoich celów i marzeń, ale dziesiątki zostały spełnione i zrealizowane z zaskakującą dokładnością.

Obecnie nadal spisuję swoje marzenia i tworzę listy celów, jednak dzisiaj nie filtruję ich przez pryzmat tego, co jest możliwe, bo skąd niby ja to mam wiedzieć? Życie i Bóg ustawicznie mnie zaskakują. Interesuje mnie raczej to, czy dana rzecz jest dobra, czy powinienem się jej podjąć i czy naprawdę tego pragnę.

Wyzwanie

Bez sensu jest żyć na tej ziemi bez marzeń i celów, szczególnie jeśli człowiek żyje z Bogiem, dla którego wszystko jest możliwe. Dlatego też chciałbym rzucić ci wyzwanie:

 1. Opracuj listę swoich marzeń.
 2. Napisz jakie cele zamierzasz w swoim życiu osiągnąć.
 3. Nie ograniczaj się. Mierz wyżej.
 4. Uwierz, że to jest możliwe.
 5. Zrób to, co możesz, aby spełnić swoje marzenia i zrealizować cele.

Zastanów się

 • Czy pogodziłeś się z szarą rzeczywistością, czy też pragniesz czegoś więcej?
 • Czy marzysz?
 • Czy sporządziłeś listę marzeń?
 • Czy spisałeś już cele, które zamierzasz osiągnąć?

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *