Jeśli chcesz cieszyć się naprawdę dobrym i satysfakcjonującym życiem, będąc człowiekiem skutecznym (owocnym), potrzebujesz zrozumieć zagadnienie rytmu i tempa, a potem mądrze wykorzystywać te dwie siły w swoim życiu.
Nie żyj zbyt wolno
Kiedy można powiedzieć o człowieku, że żyje zbyt wolno? Wszystko jest uzależnione od konkretnego człowieka i jego sytuacji życiowej. Sam musisz odkryć czy żyjesz zbyt wolno. Poniżej wymieniam kilka punktów, które zazwyczaj wskazują na to, że człowiek żyje zbyt wolno:
- Żyjesz zbyt wolno, jeśli jesteś ogarnięty przez lenistwo.
- Żyjesz zbyt wolno, jeśli godzinami pobłażasz swoim pożądliwościom.
- Żyjesz zbyt wolno, jeśli w twoim życiu nie ma żadnego stresu.
- Żyjesz zbyt wolno, jeśli 'nie wyrabiasz się’ ze zrobieniem tego, co w twoim życiu osobistym, pracy zawodowej i służbie jest absolutnym minimum.
- Żyjesz zbyt wolno, jeśli zamiast zajmować się wartościowymi rzeczami poddajesz się 'wymówkownicy’, użalasz się nad sobą, krytykujesz i oskarżasz innych.’
- Itp.
Jeśli żyjesz zbyt wolno, nie jesteś człowiekiem skutecznym. Nie uda ci się zrealizować całego twojego potencjału. Nie uda ci się dotrzeć w życiu tam gdzie mógłbyś dotrzeć. Nie uda ci się osiągnąć sukcesu, który dla ciebie jest osiągalny.
Jeśli żyjesz za wolno, naciśnij trochę mocniej na gaz i przyśpiesz, jadąc we właściwym kierunku.
Nie żyj zbyt szybko
Kiedy można powiedzieć o człowieku, że żyje zbyt szybko? Tutaj ponownie wszystko jest uzależnione od konkretnego człowieka i jego sytuacji życiowej. Sam musisz odkryć, czy żyjesz zbyt szybko. Poniżej wymieniam kilka punktów, które zazwyczaj wskazują na to, że człowiek żyje zbyt szybko:
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli nie masz czasu na zaspakajanie swoich podstawowych potrzeb (np. uważasz, że nie masz czasu na odpoczynek, porządne odżywianie się, na sen w potrzebnym ci wymiarze godzin, na seks ze swoim współmałżonkiem, na budowanie wartościowych relacji, na dbanie o swoją duchowość, itp.).
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli z powodu swoich działań szkoda ci czasu na dbanie o swoje zdrowie.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli wyniszcza cię stres.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli z powodu tempa swojego życia jesteś człowiekim opryskliwym i ranisz ludzi, na których zależy ci najbardziej.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli twoi bliscy i przyjaciele co jakiś czas proszą cię, abyś zwolnił tempo swojego życia.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli z powodu swojego tempa, nie jesteś w stanie wszystkiego ogarnąć i poddać sensownej ocenie.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli nie jesteś w stanie budować relacji z Bogiem i w wystarczający stopniu omówić z Nim (przemodlić) to wszystko, czym się w swoim życiu zajmujesz.
Bill Hybells w swej znakomitej książce 'Aksjomat’ napisał:
Z upływem czasu doszedłem do wniosku, że choć wskazówka mojego szybkościomierza podnosi się stale z roku na rok, moje życie duchowe przestało za nią nadążać. Przy pewnej prędkości, znacznej części nastawionej na tempo liderów zaczyna brakować odpowiednich środków niezbędnych do właściwego administrowania. Przy pewnej prędkości duchowe wartości znikają za horyzontem.
Po zakończeniu konferencji w Niemczech, na której przemawiałem, mój tłumacz zaproponował, że zawiezie mnie na lotnisko. W trakcie jazdy omawialiśmy najbardziej znaczące momenty konferencji. Jechaliśmy przez dzielnicę mieszkaniową, gdzie przy niezbyt dużej prędkości stosunkowo łatwo było nam prowadzić rozmowę. W pewnej chwili zjechaliśmy na autostradę.
Zauważyłem wówczas, że im szybciej mój przyjaciel prowadził, tym mniej się odzywał. Kiedy osiągnęliśmy prędkość 250 km/h, nasza wymiana zdań się urwała. Zamiast miło spędzać czas na rozmowie, skupieni byliśmy wyłącznie na wymijaniu innych samochodów i unikaniu kolizji.
Płynie z tego ważna dla nas nauka: liderzy powinni kontrolować swoje tempo, w innym razie spędzą swoje najlepsze lata biegnąc szybko, lecz w poczuciu wewnętrznej pustki.
Bill Hybels (’Aksjomat’, Compassion 2010, str. 166)
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli jesteś chronicznie przemęczony.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli nie jesteś w stanie 'ogarnąć’ swoich emocji.
- Żyjesz zbyt szybko, jeśli w stanie zmęczenia dopuszczasz się grzechów, których w przeciwnym razie nigdy byś nie popełnił i które postrzegasz za naprawdę wstrętne.
- Itp.
Jeśli żyjesz zbyt szybko, narażasz się na poważne niebezpieczeństwa. Nie można przez cały czas jechać przez życie na najwyższych obrotach. To może z łatwością doprowadzić cię do katastrofy na następnym zakręcie. Możesz się wypalić, utracić zdrowie, utracić ludzi, którzy są dla ciebie najważniejsi, albo zniszczyć dzieło twojego życia. Żyjąc za szybko nie osiągniesz sukcesu, który dla ciebie jest osiągalny.
Jeżeli żyjesz zbyt szybko, zacznij częściej, we właściwych momentach życia, posługiwać się hamulcem. W ten sposób uratujesz swoje życie, a także wzmocnisz dzieło swojego życia.
Zastosowanie
- W jakim tempie żyjesz? Czy żyjesz we właściwym tempie, czy też za szybko, lub za wolno?
- Czy powinieneś coś w swoim życiu zmienić?
Photo credit: Tomasz Bazyliński
0 komentarzy