Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Nie musi być idealnie, aby było dobrze

kwi 28, 2016 | budowanie relacji, charakter, rozwój duchowy, rozwój osobisty, sposób myślenia, zarządzanie sobą | 0 komentarzy

Nasza tęsknota

Niezmiennie tęsknimy i dążymy do perfekcji, ale jako ludzie tkwimy w niedoskonałości. Myślimy, że nie powinniśmy godzić się na coś, co nie jest idealne, perfekcyjne dla nas. Myślimy, że powinniśmy z życia, kościoła, z każdej relacji, przyjaźni i małżeństwa dostawać to, co najlepsze. Kiedy zakochujemy się w drugiej osobie, w ludziach, w kościele mamy podświadomie nadzieję, że uzdrowi nas z ran życia i da spełnienie.

Prędzej czy później, we wszystkich relacjach przychodzi taki moment, kiedy spoglądamy na osobę obok nas, przyjaciół, kościół, nawet pracę, którą wykonujemy i dręczą nas myśli, że to wszystko to straszna pomyłka.

Tajemnica poliszynela

Jest tajemnicą poliszynela naszej kultury i wiary chrześcijańskiej, że rozczarowania istnieją, również w małżeństwie i służbie Bożej.

Jezus nie obiecał nam wiecznej szczęśliwości, doskonałość i spełnienia tutaj na ziemi. Nie obiecał, że za życia ziemskiego zostaniemy uzdrowieni w sposób doskonały ze wszystkich ran, że zostaną zaspokojone wszystkie nasze pragnienia, ziszczą się wszystkie nasze marzenia o idealnej pracy, idealnej przyjaźni, idealnym kościele, idealnym małżeństwie, idealnej rodzinie.

Mamy jednak w sobie dążenie do perfekcji.

Frustracja, rozczarowanie i zniechęcenie

Kultura konsumpcyjna ze swoją chciwością stale szepcze nam do ucha, że zasługujemy na kogoś lub coś lepszego, zasługujemy na więcej… Dlatego wszystkich nas od czasu do czasu ogrania frustracja, rozczarowanie i poczucie zniechęcenia, które są czymś normalnym w szkole życia, szkole miłości, szkole służby Bożej. Jest koniecznym elementem wzrostu duchowego.

Zupełnie czymś innym jest powiedzieć sobie: „to jest straszne, to jest nie do zniesienia. Potrzebuję odpoczynku, muszę sobie poradzić z moją frustracją i wszystko ułożyć” lub ”potrzebuję pomocy w poradzeniu sobie ze sobą, ze swoimi frustracjami”, a obwiniać drugą osobę lub osoby za swoje osobiste frustracje i mówić: „to jego / jej lub ich wina” oraz zmuszać innych do remontu swojej osobowości, zmiany, zwłaszcza jeżeli to dotyczy współmałżonka, kościoła lub przyjaciół.

4ef359258565c42a875de1200baffa46Takie podejścia myślowe mogą powodować dwa różne działania, pchają nas na dwie różne drogi życiowe. Jedną wąską, prowadzącą do zdrowego, poświęconego i dojrzałego życia, drugą szeroką, prowadzącą do egocentrycznego, samolubnego, popędliwego i przynoszącego zniszczenie życia.

Jeżeli chcemy wzrastać i stać się doskonalszymi, podobnymi do Jezusa, musimy odrzucić konsumpcyjne, natarczywe oczekiwanie, że wszystkie nasze potrzeby muszą zostać spełnione w związku, w życiu i w służbie. W zamian za to cieszyć się tym, co już otrzymujemy. Traktować drugą osobę, społeczność, kościół jako dar.

Wszystko to opiera się zasadniczo na akceptacji osoby, którą się wybrało, jak i przyjaciół, społeczności wierzących ze świadomością, że wszyscy mamy wady. Potrzebujemy większego zestawu opcji wyboru niż:

  • dobrze
  • źle, zostać
  • odejść…

Potrzebujemy mądrości, wytrwałości, wzrastania w dojrzałości i radzenia sobie z frustracjami, które co pewien czas będą wracać.

Bóg podpowiada nam, że biorąc osobistą odpowiedzialność za swoje frustracje i radząc sobie z nimi konstruktywnie, wchodzimy na wyższy poziom dojrzałości duchowej oraz wyższy poziom miłości do siebie, małżonka, dzieci, innych oraz Boga! Opiera się to na pełnieniu woli Bożej, która daje niezmiennie satysfakcję, nawet wtedy gdy wydaje się, że ponieśliśmy porażkę.

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *