Nie dla ciebie koziołeczku ta przygoda, idź ty lepiej szukać swego Pacanowa


Gdy byłem dzieckiem, z niezrozumiałego dla mnie dzisiaj powodu chciałem zostać pisarzem.

Pamiętam, że kiedyś w siódmej, czy ósmej klasie nasza wychowawczyni podpytywała każdego z nas, kim chciałby zostać w przyszłości i do jakiej szkoły w związku z tym zamierza pójść.

Gdy przyszła moja kolej, bez chwili wahania powiedziałem:

– Ja chciałbym być pisarzem, ale nie wiem do jakiej szkoły powinienem pójść.

Wychowawczyni popatrzyła na mnie uważnie i powiedziała:

– Jeśli chcesz zostać pisarzem, to myślę, że powinieneś pójść na polonistykę. Właśnie na tym kierunku ludzie poznają literaturę i uczą się pracy z językiem, który jest budulcem każdego autora.

Wydawało się to sensowne.

Z jakiegoś powodu jej rada utkwiła mi w głowie. Gdy zdałem maturę zapisałem się na polonistykę, na studia zaoczne Uniwersytetu Opolskiego. Chodziłem na zajęcia przez dziesięć dni w sierpniu 1994 roku. Jednak na wykładzie z baroku przyszło otrzeźwienie. Zasnąłem. Obudziłem się, gdy z sali wychodzili ostatni studenci. Pomyślałem sobie: O ludzie, to ja miałbym uczyć się takich rzeczy przez kolejne pięć lat? A gdy trafiłem na poetykę, pomyślałem sobie: Oj, nie dla ciebie koziołeczku ta przygoda, idź ty lepiej szukać swego Pacanowa. (Jeśli masz tyle lat co ja, to zapewne wiesz, że tak kończyły się kolejne odcinki kreskówki o Koziołku Matołku, który za każdym razem popadał w różne tarapaty i przykre przygody, ale w końcu otrząsał się i ruszał na poszukiwanie swego Pacanowa.)

Na szczęście w sierpniu przyszło spóźnione zaproszenie do Wielkiej Brytanii. Odetchnąłem z ulgą i porzuciłem polonistykę. Uświadomiłem sobie, że nie była powołaniem mojego życia. Dzisiaj jestem samemu sobie wdzięczny za tą decyzję.

Jeśli uświadomiłeś sobie, że nie jedziesz tym pociągiem, którym powinieneś jechać, to wysiądź jak najszybciej i przesiądź się do właściwego. Życie jest zbyt krótkie i zbyt cenne, aby je marnować na trwanie w tym, co nie jest naszą pasją.

(Obrazek stworzony przez Ewelinę Mielcarek – Koziołek Matołek, postać wymyślona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentowicza.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>