Napełnianie wewnętrznych zbiorników

Gdy pojawiły się u mnie problemy ze zdrowiem fizycznym, emocjonalnym, a także brakiem witalności życiowej, wielu moich przyjaciół zaczęło przekonywać mnie do lektury książki pastora Billa Hybellsa pt. Prostota. Przeczytałem ją bardzo uważnie i wiele koncepcji przedstawionej w niej pomogło mi w uporządkowaniu mojego wewnętrznego i zewnętrznego świata.

Poniżej przedstawiam kilka myśli tego autora na temat napełniania wewnętrznych zbiorników.

Pięć źródeł energii życiowej (Bill Hybels)*

1. Komunikacja z Bogiem

Kiedy czuję Bożą miłość, kiedy Duch Święty wypełnia moją dusze, kiedy rozmawiam z Nim w ciągu dnia, słyszę Jego szepty, staram się Go słuchać i Mu odpowiadać – kiedy naprawdę jestem w nieustannym kontakcie z Nim – to jest najbardziej życiodajnym źródłem mojej energii.

2. Rodzina

Kolejnym źródłem energii – również niewyczerpanym – jest dla mnie rodzina. U każdego z nas ta sfera wygląda inaczej. Dla mnie rodzina to moja żona, syn, córka, zięć i wnuki. Niezależnie od tego, czy jesteś w związku małżeńskim, czy jesteś samotny, masz wokół siebie jakąś rodzinę – są to przyjaciele, ludzie, których Bóg wprowadził w twoje życie, a którzy są dla ciebie właśnie rodziną. Relacje z nimi stanowią ważne źródło energii.

3. Praca, która przynosi satysfakcję

Kolejnym kluczowym źródłem energii jest dla mnie satysfakcjonująca praca. W moim przekonaniu król Salomon trafia w sedno, kiedy mówi: Dla każdego człowieka, któremu Bóg […] pozwala […] cieszyć się przy swoim trudzie – to Bożym jest darem (Koh 5,18).

Życie jest krótkie, przyjacielu. Jeśli twoja praca z tygodnia na tydzień, z roku na rok wysysa z ciebie życie, nigdy nie będziesz w stanie dbać o to, by mieć naładowane akumulatory. Codziennie klękaj i módl się: Boże, pomóż mi zmienić mój stosunek do tej pracy albo pomóż mi zmienić tę pracę. Pomóż mi zmienić moich szefów, moich współpracowników albo wreszcie – mój zawód.

Jeśli z powodu twojej pracy jesteś notorycznie pozbawiony energii, być może twoje powołanie jest inne.

Kiedy widuję ludzi nieustannie tryskających energią, często odkrywam, że oni są zadowoleni z tego, co robią zawodowo.  Bóg w swojej miłości do ciebie chciałby, by twoja praca była źródłem, z którego będziesz czerpał siłę, a nie czymś, co cię jej pozbawia. Wierzę, że możesz zawierzyć Jego mądrości na tyle, by ufać, że znajdzie On właściwy moment i umożliwi ci zmianę.

4. Rekreacja

Musisz mieć w życiu jakąś formę rekreacji, by ładować akumulatory. Dla mnie czymś takim jest pływanie łódką. Pozwól mi zaznaczyć, że ma ono konotacje biblijne: Gdy Jezus to usłyszał, oddalił się stamtąd w łodzi na miejsce pustynne, osobno. (Mt 14:13) Tak więc, jak widzisz Jezus pływał łódką! Jestem w dobrym towarzystwie. Ty możesz jednak grać w golfa, uprawiać wspinaczkę wysokogórską, oddawać się ogrodnictwu lub robić cokolwiek, co napełnia cię energią. Ja pozostanę przy tym, co robił Jezus!

bd13552b63a70ab87282a7cd7b2f3aa2

5. Aktywność fizyczna

Lata temu uczyniłem zobowiązanie, że będę dbał o swoje zdrowie. Bieganie, podnoszenie ciężarów, wysypianie się i zdrowe odżywianie to dla mnie norma. I chociaż podjąłem się tego ze względu na zdrowie fizyczne, odkryłem, że ruch ma dobroczynny wpływ również na moje zdrowie psychiczne oraz na poziom energii – energia, która dzięki temu zdobywam, znacznie przewyższa energię i czas, które na te zajęcia poświęcam.

Przeczytaj jakiekolwiek opracowanie na temat, w jaki sposób pozyskujemy w życiu energię i witalność, a przekonasz się, ze według ekspertów aktywność fizyczna i odpowiednie nawyki związane z odpoczywaniem skutkują około dwudziestoprocentowym wzrostem w skali dnia, tygodnia czy miesiąca. Dwudziestoprocentowy wzrost energii!

Jeśli zdrowie nie stanowi dla ciebie wystarczającej motywacji, aby być aktywnym fizycznie, traktuj ćwiczenia jako prosty, skuteczny sposób na zwiększenie pokładów energii – i na poprawienie ogólnej jakości życia.

Jakie kroki podjąć?

1. Uczciwie oceń samego siebie

Pierwszym krokiem w uczeniu się tego, jak pozyskiwać nową energię jest dokonanie trzeźwej samooceny i zastanowienie się nad tym, gdzie tak naprawdę jesteś.

W dzienniku lub na kartce narysuj wiadro oraz linię przedstawiającą obecny poziom energii. Kiedy zaznaczysz poziom energii na rysunku, zadaj sobie następujące pytanie: Dlaczego doprowadziłem się do stanu wycieńczenia?

2. Stwórz plan nawyków, które będą dodawały ci energii

Drugim krokiem jest zaczerpnięcie porcji energii – to świetna zabawa, choć nie jest to łatwe. Stwórz plan nawyków, które będą stanowiły dla ciebie źródło energii i które wpiszą się w twoje życie.

Każdy z nas będzie miał inny plan. Każdego napełnia energią coś innego. Nie przejmuj się tym, co działa w przypadku innych. Po prostu stwórz plan, który będzie odpowiadał twoim potrzebom.

Życiowa lekcja

Opracuj sensowny plan napełniania swoich wewnętrznych zbiorników, który jest dopasowany do twojego życia i trzymaj się tego planu.

Zastanów się

  • Czy ładujesz swoje wewnętrzne zbiorniki (akumulatory) poprzez budowanie relacji z Bogiem? Czy to, w jaki sposób budujesz społeczność z Bogiem syci twojego ducha?
  • Czy ładujesz swoje wewnętrzne zbiorniki (akumulatory) poprzez regularne spędzanie jakościowego czasu z twoją rodziną przyjaciółmi?
  • Czy praca, którą wykonujesz sprawia ci satysfakcję? Jest życiodajna, czy też wysysa z ciebie życie?
  • Czy masz jakąś formę rekreacji, dzięki której ładujesz swoje wewnętrzne zbiorniki (akumulatory)? Co sprawia, że odpoczywasz?
  • Czy dbasz o swoje zdrowie poprzez przemyślaną i zaplanowaną aktywność fizyczną? Czy w twoim życiu jest wystarczająco dużo ruchu?
  • Czy czasami zatrzymujesz się, aby trzeźwo oceniać stan swoich wewnętrznych zbiorników (akumulatorów)?
  • Czy opracowałeś plan nawyków, które stanowią dla ciebie źródło energii i które wpisują się do twojego życia?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Książka Prostotahttp://www.esprit.com.pl/329/Prostota.html

* Bill Hybles, Prostota. Jak nie komplikować sobie życia, Wydawnictwo Esprit, Kraków, 2014, s. 27-39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>