Gdy pojawiły się u mnie problemy ze zdrowiem fizycznym, emocjonalnym, a także brakiem witalności życiowej, wielu moich przyjaciół zaczęło przekonywać mnie do lektury książki pastora Billa Hybellsa pt. Prostota. Przeczytałem ją bardzo uważnie i wiele koncepcji przedstawionej w niej pomogło mi w uporządkowaniu mojego wewnętrznego i zewnętrznego świata.
Poniżej przedstawiam kilka myśli tego autora na temat napełniania wewnętrznych zbiorników.
Pięć źródeł energii życiowej (Bill Hybels)*
1. Komunikacja z Bogiem
Kiedy czuję Bożą miłość, kiedy Duch Święty wypełnia moją dusze, kiedy rozmawiam z Nim w ciągu dnia, słyszę Jego szepty, staram się Go słuchać i Mu odpowiadać – kiedy naprawdę jestem w nieustannym kontakcie z Nim – to jest najbardziej życiodajnym źródłem mojej energii.
2. Rodzina
Kolejnym źródłem energii – również niewyczerpanym – jest dla mnie rodzina. U każdego z nas ta sfera wygląda inaczej. Dla mnie rodzina to moja żona, syn, córka, zięć i wnuki. Niezależnie od tego, czy jesteś w związku małżeńskim, czy jesteś samotny, masz wokół siebie jakąś rodzinę – są to przyjaciele, ludzie, których Bóg wprowadził w twoje życie, a którzy są dla ciebie właśnie rodziną. Relacje z nimi stanowią ważne źródło energii.
3. Praca, która przynosi satysfakcję
Kolejnym kluczowym źródłem energii jest dla mnie satysfakcjonująca praca. W moim przekonaniu król Salomon trafia w sedno, kiedy mówi: Dla każdego człowieka, któremu Bóg […] pozwala […] cieszyć się przy swoim trudzie – to Bożym jest darem (Koh 5,18).
Życie jest krótkie, przyjacielu. Jeśli twoja praca z tygodnia na tydzień, z roku na rok wysysa z ciebie życie, nigdy nie będziesz w stanie dbać o to, by mieć naładowane akumulatory. Codziennie klękaj i módl się: Boże, pomóż mi zmienić mój stosunek do tej pracy albo pomóż mi zmienić tę pracę. Pomóż mi zmienić moich szefów, moich współpracowników albo wreszcie – mój zawód.
Jeśli z powodu twojej pracy jesteś notorycznie pozbawiony energii, być może twoje powołanie jest inne.
Kiedy widuję ludzi nieustannie tryskających energią, często odkrywam, że oni są zadowoleni z tego, co robią zawodowo. Bóg w swojej miłości do ciebie chciałby, by twoja praca była źródłem, z którego będziesz czerpał siłę, a nie czymś, co cię jej pozbawia. Wierzę, że możesz zawierzyć Jego mądrości na tyle, by ufać, że znajdzie On właściwy moment i umożliwi ci zmianę.
4. Rekreacja
Musisz mieć w życiu jakąś formę rekreacji, by ładować akumulatory. Dla mnie czymś takim jest pływanie łódką. Pozwól mi zaznaczyć, że ma ono konotacje biblijne: Gdy Jezus to usłyszał, oddalił się stamtąd w łodzi na miejsce pustynne, osobno. (Mt 14:13) Tak więc, jak widzisz Jezus pływał łódką! Jestem w dobrym towarzystwie. Ty możesz jednak grać w golfa, uprawiać wspinaczkę wysokogórską, oddawać się ogrodnictwu lub robić cokolwiek, co napełnia cię energią. Ja pozostanę przy tym, co robił Jezus!
5. Aktywność fizyczna
Lata temu uczyniłem zobowiązanie, że będę dbał o swoje zdrowie. Bieganie, podnoszenie ciężarów, wysypianie się i zdrowe odżywianie to dla mnie norma. I chociaż podjąłem się tego ze względu na zdrowie fizyczne, odkryłem, że ruch ma dobroczynny wpływ również na moje zdrowie psychiczne oraz na poziom energii – energia, która dzięki temu zdobywam, znacznie przewyższa energię i czas, które na te zajęcia poświęcam.
Przeczytaj jakiekolwiek opracowanie na temat, w jaki sposób pozyskujemy w życiu energię i witalność, a przekonasz się, ze według ekspertów aktywność fizyczna i odpowiednie nawyki związane z odpoczywaniem skutkują około dwudziestoprocentowym wzrostem w skali dnia, tygodnia czy miesiąca. Dwudziestoprocentowy wzrost energii!
Jeśli zdrowie nie stanowi dla ciebie wystarczającej motywacji, aby być aktywnym fizycznie, traktuj ćwiczenia jako prosty, skuteczny sposób na zwiększenie pokładów energii – i na poprawienie ogólnej jakości życia.
Jakie kroki podjąć?
1. Uczciwie oceń samego siebie
Pierwszym krokiem w uczeniu się tego, jak pozyskiwać nową energię jest dokonanie trzeźwej samooceny i zastanowienie się nad tym, gdzie tak naprawdę jesteś.
W dzienniku lub na kartce narysuj wiadro oraz linię przedstawiającą obecny poziom energii. Kiedy zaznaczysz poziom energii na rysunku, zadaj sobie następujące pytanie: Dlaczego doprowadziłem się do stanu wycieńczenia?
2. Stwórz plan nawyków, które będą dodawały ci energii
Drugim krokiem jest zaczerpnięcie porcji energii – to świetna zabawa, choć nie jest to łatwe. Stwórz plan nawyków, które będą stanowiły dla ciebie źródło energii i które wpiszą się w twoje życie.
Każdy z nas będzie miał inny plan. Każdego napełnia energią coś innego. Nie przejmuj się tym, co działa w przypadku innych. Po prostu stwórz plan, który będzie odpowiadał twoim potrzebom.
Życiowa lekcja
Opracuj sensowny plan napełniania swoich wewnętrznych zbiorników, który jest dopasowany do twojego życia i trzymaj się tego planu.
Zastanów się
- Czy ładujesz swoje wewnętrzne zbiorniki (akumulatory) poprzez budowanie relacji z Bogiem? Czy to, w jaki sposób budujesz społeczność z Bogiem syci twojego ducha?
- Czy ładujesz swoje wewnętrzne zbiorniki (akumulatory) poprzez regularne spędzanie jakościowego czasu z twoją rodziną przyjaciółmi?
- Czy praca, którą wykonujesz sprawia ci satysfakcję? Jest życiodajna, czy też wysysa z ciebie życie?
- Czy masz jakąś formę rekreacji, dzięki której ładujesz swoje wewnętrzne zbiorniki (akumulatory)? Co sprawia, że odpoczywasz?
- Czy dbasz o swoje zdrowie poprzez przemyślaną i zaplanowaną aktywność fizyczną? Czy w twoim życiu jest wystarczająco dużo ruchu?
- Czy czasami zatrzymujesz się, aby trzeźwo oceniać stan swoich wewnętrznych zbiorników (akumulatorów)?
- Czy opracowałeś plan nawyków, które stanowią dla ciebie źródło energii i które wpisują się do twojego życia?
Photo credit: Tomasz Bazyliński
Książka Prostota: http://www.esprit.com.pl/329/Prostota.html
* Bill Hybles, Prostota. Jak nie komplikować sobie życia, Wydawnictwo Esprit, Kraków, 2014, s. 27-39.