Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

„Kiedy” to klucz do wszystkiego. To podstawa sukcesu, niezawodny sposób, by stać się szybszym, mądrzejszym, lepszym i silniejszym.

Michael Breus

Czas jest najcenniejszym zasobem, jaki posiadamy. Jest to też jedyny zasób, który z każdą sekundą naszego życia się zmniejsza i nie możemy nic zrobić, aby dodać do jego puli, dlatego też ważnym jest, abyśmy świadomie i mądrze podchodzili do zarządzania nim.

Są ludzie, którzy sprowadzają zarządzanie czasem do technik umożliwiających większą skuteczność, ale tak naprawdę mądre i efektywne zarządzanie swoim czasem wynika z mądrego zarządzania życiem. Nie chodzi w nim o to, aby robić najwięcej, jak się da i wyeksploatować się maksymalnie, ale o to, aby robić przede wszystkim to, co powinno się robić. Po co być mistrzem skuteczności w rzeczach, którymi nie powinno się zajmować? Po co szybko i perfekcyjnie maszerować drogą, na którą nigdy nie powinno się wchodzić?

Efektywne zarządzanie czasem wypływa z mądrego zarządzania życiem. Dopóki nie wiesz, co powinieneś zrobić ze swoim życiem, nie wiesz, co powinieneś zrobić ze swoim czasem. Stawanie się mistrzem efektywności ma sens, pod warunkiem, że rozumiesz czemu ma ona służyć.

Dlatego też, jeśli chcesz skutecznie zarządzać swoim czasem, powinieneś co jakiś czas zatrzymać się, aby zadać sobie pytanie: Co ja teraz powinienem robić ze swoim życiem? Na czym powinienem się skupić? Jakie powinny być moje priorytety?

Na wszystko jest właściwy czas

Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę. Jest czas [kairos i dalej] rodzenia i czas umierania; jest czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono. Jest czas zabijania i czas leczenia; jest czas burzenia i czas budowania. Jest czas płaczu i czas śmiechu; jest czas narzekania i czas pląsów. Jest czas rozrzucania kamieni i czas zbierania kamieni; jest czas pieszczot i czas wstrzymywania się od pieszczot. Jest czas szukania i czas gubienia; jest czas przechowywania i czas odrzucania. Jest czas rozdzierania i czas zszywania; jest czas milczenia i czas mówienia. Jest czas miłowania i czas nienawidzenia; jest czas wojny i czas pokoju. (Kzn 3:1-8)

Pismo Święte wyraźnie mówi: Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę (Kzn 3:1). Oznacza to, że nie wolno cokolwiek robić kiedykolwiek. Na wszystko w życiu jest właściwy czas, należy więc nauczyć się go rozpoznawać i we właściwym czasie zajmować właściwymi rzeczami.

Rozpoznanie właściwego czasu jest kluczem do życiowego sukcesu

Serce mędrca zna właściwy czas. (Kzn 8:6b)

Zrozumienie, kiedy należy coś robić, jest tak samo ważne, jak zrozumienie, co należy robić

Na wszystko jest właściwy czas. Nawet jeśli coś jest dla ciebie właściwe i możliwe, jednak jeśli będziesz się tym zajmował w niewłaściwym okresie swojego życia, to najprawdopodobniej poniesiesz porażkę. Ta myśl jest tak ważna, że pozwolę sobie ją powtórzyć: Nawet jeśli rozpoznasz dla siebie właściwy cel, ale nie rozpoznasz właściwego czasu na realizację tego celu, to poniesiesz porażkę.

Właściwe działanie we właściwym czasie przynosi sukces.

dr John C. Maxwell

Udane życie jest serią właściwych posunięć poczynionych we właściwym czasie. Kiedy człowiek robi właściwe rzeczy we właściwym czasie, życiowego sukcesu niemal nie da się uniknąć.

 Ważnym jest, aby nauczyć się rozpoznawać w swoim życiu momenty kairos

W języku greckim są dwa słowa odnoszące się do czasu: chronos i kairos. Każde z nich przedstawia jego inny aspekt. Chronos odnosi się głównie do czasu, jako pewnej ciągłości, do miary, do określonego okresu czasu, który można umiejscowić na osi czasu i podać jego długość. Więc słowo to dotyczy pewnego okresu, jest to czas, który upływa i można go mierzyć.

Kairos odnosi się do pewnego okresu czasu, w którym coś się wydarza. To słowo jest używane nie w związku z miarą czasu, ale z pewnym konkretnym, mającym znaczenie wydarzeniem. Kairos jest pewną możliwością, która ma, lub może mieć miejsce w chronos.

Moment, w którym wydarza się, lub może się wydarzyć coś ważnego dla nas nazywamy czasem kairos. Będąc ludźmi, jesteśmy istotami osadzonymi w czasie chronos, ale niekiedy mają miejsce momenty, czy też okresy kairos, które są naszymi możliwościami. Ważne jest, aby żyć uważnie i dostrzegać te momenty.

Chronos to czas, który przemija i jest utracony, kairos to czas, który może być wykorzystany. Chronos odnosi się do następujących po sobie kolejno wydarzeń, jest więc czasem liniowym; kairos jest pewnym punktem w czasie. Tak więc w czasie [chronos] są konkretne momenty [kairos].

  • Słowo kairos w filozofii.

Kairos [gr. καιρός; 'odpowiedni moment, pora’] – słowo pochodzące ze starożytnej Grecji oznaczające zwrotny moment życiowy (kryzys), w którym człowiek jest zmuszony przez los do podjęcia rozstrzygającej decyzji, która radykalnie odwraca dotychczasowy bieg zdarzeń.*

  • Słowo kairos w teologii.

W teologii kairos oznacza między innymi określony moment w dziejach, w którym Bóg dokonuje zbawczego działania.

Przykłady kairos:

– Moment, w którym Bóg posłał Mojżesza do wyswobodzenia Hebrajczyków z Egiptu (2 M 3,4).

– Estera, która uratowała swój naród przed holocaustem (Est 4:13-14).

– Przyjście i służba Pana Jezusa (Mk 1:15; Gl 4:4; Ef 1:10).

Każda z tych osób przystąpiła do swojej misji we właściwym czasie – to było kairos dla nich i dla tego, czego mieli się podjąć.

  • Słowo kairos i twoje życie.

W życiu każdego następuje ta szczególna chwila – chwila dla której się urodził. Ta specjalna okazja, gdy po nią sięgnie, wypełni swoją misję – misję, do której jedynie on jest upoważniony i kompetentny. W tym momencie znajduje wielkość. To jest najlepsza godzina.

Winston Churchill

W życiu każdego z nas, co jakiś czas pojawiają się momenty kairos, które możemy i powinniśmy wykorzystać. Od tego, czy to zrobimy zależy jakość naszego życia, a także to, na ile wypełni się nasze przeznaczenie.

Punkty odniesienia, które pomagają rozpoznać czas

Rozpoznanie czasu polega na:

  • dostrzeżeniu drogi, którą należy podążać;
  • rozpoznaniu swojej odpowiedzialności, którą należy na siebie przyjąć;
  • uświadomieniu sobie priorytetów, na których należy się skupić;
  • uzmysłowieniu sobie celów, do których należy dążyć;
  • odkryciu wartości, które należy pielęgnować;
  • dostrzeżeniu problemów, które należy rozwiązać;
  • zobaczeniu możliwości, które można wykorzystać.

steven-hille-3506Tak więc droga, odpowiedzialność, priorytety, cele, wartości, problemy i możliwości, to pewne punkty odniesienia, które mogą pomóc nam rozpoznać, na co jest obecnie właściwy czas w naszym życiu.

Pytania pomocnicze:

  1. Jakich ważnych momentów kairos doświadczyłeś w swoim życiu?
  2. Czy w tej chwili, w swoim chronos dostrzegasz jakieś szczególne kairos? Jaką możliwość niesie to kairos? Jak możesz tę możliwość wykorzystać?
  3. Czy utknąłeś w okresie życia, który powinien już dawno być zamknięty? Czy powinieneś pójść do przodu? Dlaczego tak uważasz? Co cię powstrzymuje i sprawia, że nie jesteś w stanie pójść do przodu?
  4. Czy to jest właściwy czas na zajmowanie się tym, czym się zajmujesz, lub zamierzasz zająć w najbliższej przyszłości?
  5. Na co w tej chwili jest najwłaściwszy czas w twoim życiu?
  • Jaką drogą powinieneś zmierzać?
  • Jakie odpowiedzialności powinieneś na siebie przyjąć?
  • Na jakich priorytetach powinieneś się skupić?
  • Do których celów powinieneś dążyć?
  • Które wartości powinieneś pielęgnować?
  • Jakie problemy powinieneś rozwiązać?
  • Które możliwości powinieneś wykorzystać?

* https://pl.wikipedia.org/wiki/Kairos_(filozofia)

Photo credit: unsplash.com; Steven Hille

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *