Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Dopuszczamy się bowiem wszyscy wielu uchybień; jeśli kto w mowie nie uchybia, ten jest mężem doskonałym, który i całe ciało może utrzymać na wodzy.

Jakuba 3:2

Gdy patrzę wstecz na moje życie, widzę wiele błędów, które popełniłem. Myślę, że gdybym miał je wszystkie spisać, to powstałaby gruba książka o tytule Błędy i idiotyzmy Andrzeja Mytycha. Na samą myśl o niektórych, kurczę się w sobie i mam ochotę zapaść pod ziemię. Niestety nie mogę cofnąć czasu, aby im zapobiec, mogę jednak je sobie uzmysłowić, ocenić i wyciągnąć z nich lekcje, a potem starać się do nich raczej nie wracać myślami i nie potępiać się za nie.

Zrobiłem różne błędy, ale jeśli miałbym ukazać na jeden, który popełniałem często i bezmyślnie, to od razu wskażę na niekontrolowanie języka i mówienie za dużo. Kolokwialnie mówiąc, nie potrafiłem trzymać języka za zębami. Zbyt dużo paplałem i dzisiaj tego żałuję. Wiele moich wypowiedzi było przejawami ignorancji, niedojrzałości, niedoświadczenia i cielesności. Gdybym mógł cofnąć się w czasie, powiedziałbym o wiele, wiele mniej.

Powody, dla których warto świadomie kierować swoim językiem

Bóg zaprojektował nasz mózg w taki sposób, że mamy w nim funkcję umożliwiającą nam filtrowanie tego, co mówimy. Oznacza to, że jest ona potrzebna i należy się nią posługiwać. Niektórzy mają tę funkcję uszkodzoną, albo nierozwiniętą i to utrudnia ich życie. Niestety wielu ludzi, którzy choć mają tę funkcję zupełnie sprawną, to jednak nie decydują się z niej korzystać i przez to sieją spustoszenie.

Przy pomocy języka możemy zrobić wiele dobrego, ale również wyrządzić wiele złego.

Jest kilka istotnych powodów, dla których warto kontrolować język:

 1. Nikt nie potrzebuje zapoznawać się z każdą myślą, która pojawia ci się w głowie

Powiedzmy sobie prawdę, przez nasze umysły przetacza się wiele różnych myśli. Jedne są wartościowe, inne szkodliwe; niektóre mroczne. Są też grzeszne. Nie wszystkie nadają się do tego, aby dzielić się nimi z innymi.

Prowadzenie porządnego życia wymaga kontrolowania naszego myślenia, jak i języka. Zarówno umysłem, jak i językiem można świadomie kierować.

2. W twoim języku jest moc do budowania i burzenia

Śmierć i życie są w mocy języka.

Przypowieści 18:21a

Twój język ma wielką moc – może obdarzać życiem, a także nieść śmierć; może budować, ale także burzyć; może nieść błogosławieństwo, ale także przekleństwo. Dlatego też ważnym jest, abyśmy się nim świadomie, mądrze i odpowiedzialnie posługiwali.

Naszym przeznaczeniem jest obdarzanie życiem, budowanie i niesienie błogosławieństwa.

 3. Przy pomocy języka ranimy, lub leczymy

Kto mówi nierozważnie, rani jak miecz; lecz język mędrców leczy.

Przypowieści 12:18

Żyjemy wśród ludzi poranionych językami, jak mieczami. Naszym powołaniem nie jest zadawanie im kolejnych ran, albo dobijanie ich, ale wnoszenie do ich życia uzdrowienia. Możemy to robić między innymi poprzez komplementy, słowa szacunku, afirmacji, zachęty i miłości.

 4. Nasz język może być używany przez piekło

Język jest małym członkiem, lecz pyszni się z wielkich rzeczy. Jakże wielki las zapala mały ogień! I język jest ogniem; język jest wśród naszych członków swoistym światem nieprawości; kala on całe ciało i rozpala bieg życia, sam będąc rozpalony przez piekło.

Jakuba 3:5-6

Piekło poszukuje możliwości, aby się wyrazić i wykonać swoją pracę. Do tego potrzebuje różnych kanałów i narzędzi. Jednym z nich jest posługiwanie się ludzkimi językami. Pismo Święte mówi wprost, że jest to członek naszego ciała, który może być rozpalony przez piekło. Warto więc dbać o wewnętrzną czystość, a także trzymać swój język na wodzy, aby nie został rozpalony przez piekło i nie siał spustoszenia.

 5. Wielomówstwo może prowadzić do kłopotów

Gdzie dużo słów, tam nie brak występku; lecz kto opanowuje swój język, jest roztropny.

Przypowieści 10:19

Człowiek, który bezmyślnie papla, prędzej, czy później wpędza siebie i innych w kłopoty; natomiast człowiek roztropny opanowuje swój język. Życie jest dostatecznie trudne i skomplikowane. Po co je sobie dodatkowo komplikować swoim językiem, tzn. głupim i bezmyślnym gadaniem?

Myśl, co mówisz i mów mniej, a będziesz prowadził lepsze, szczęśliwsze i mądrzejsze życie.

 6. Bóg zwraca uwagę na nasze słowa

Pan Jezus powiedział kiedyś:

Dobry człowiek wydobywa z dobrego skarbca dobre rzeczy, a zły człowiek wydobywa ze złego skarbca złe rzeczy. A powiadam wam, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu. Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.

Mateusza 12:35-37

Wyobraź sobie, jak wyglądałyby nasze rodziny, przyjaźnie, kościoły, miejsca pracy, miasta, telewizja, internet itd. jeśliby ludzie poważnie potraktowali te słowa Jezusa. Czasami bezmyślnie paplamy, zakładając, że nasze słowa nie mają większego znaczenia. Jednak Jezus tak nie uważał. Powiedział, że z każdego nieużytecznego słowa, które ludzie wyrzekną, zdadzą sprawę w dzień sądu. Jest to jeden z powodów, dla których należy mądrze i rozważnie dobierać słowa.

Czy twoje słowa są użyteczne?

 7. Zapanowanie nad językiem jest kluczem do zapanowania nad sobą

Dopuszczamy się bowiem wszyscy wielu uchybień; jeśli kto w mowie nie uchybia, ten jest mężem doskonałym, który i całe ciało może utrzymać na wodzy.

Jakuba 3:2

Możemy prowadzić bezmyślne i reaktywne życie, miotani emocjami i pobudzani ciałem; ale możemy też żyć świadomie i proaktywnie; kierując się tym, co w nas najlepsze, a także naszą wizją, pasją i wartościami. Ten drugi styl życia wymaga zapanowania nad sobą, co między innymi oznacza świadomą pracę nad swoim myśleniem, a także kontrolowanie języka.

Życiowa lekcja

Myśl, co mówisz. Mów mniej. Ujarzmiaj swój język.

ugur-akdemir-284437

Zastanów się

  • Co to znaczy ujarzmiać swój język? W jaki sposób się to robi?
  • Dlaczego warto trzymać swój język na wodzy?
  • Czy twój język obdarza życiem, czy śmiercią; buduje, czy burzy; leczy, czy rani; niesie błogosławieństwo, czy przekleństwo?
  • Czy posługujesz się swoim językiem świadomie? Czy myślisz, co mówisz?
  • Czy Bogu podoba się to, jak posługujesz się swoim językiem? Dlaczego tak uważasz?
  • W jaki sposób powinieneś posługiwać się swoim językiem?

 photo credit: unsplash.comUgur Akdemir

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *