Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Kiedyś ktoś w związku z tematem wytyczania celów powiedział mi:

Gdy łucznik napina łuk i mierzy do odległego celu, musi mierzyć trochę wyżej, ponieważ strzała pod swoim ciężarem w czasie lotu częściowo opadnie.

Było to dla mnie zawsze ważną lekcją, którą kierowałem się w czasie pracy nad opracowywaniem swojej wizji i życiowych celów.

Jeśli chcesz prowadzić ponadprzeciętne życie, musisz mierzyć wyżej. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz mierzyć wysoko. Dlaczego? Ponieważ jeśli mierzysz w przeciętność, w pewnym momencie możesz „wylądować” w beznadziejnym i z każdej strony ograniczonym życiu. Natomiast jeśli marzysz o zwycięstwach i sukcesach, a mierzysz tylko trochę ponad przeciętność, to w pewnym momencie możesz „wylądować” w przeciętności, a twoje marzenia o sukcesach i zwycięstwach okażą się być tylko i wyłącznie niespełnionym snem, który czasami będzie cię dręczyć.

Wystartuj na księżyc. Jeśli się z nim rozminiesz, to i tak wylądujesz wśród gwiazd.

Anonim

Dlaczego ludzie mierzą w swoim życiu nisko?

Ku temu jest kilka powodów. Chciałbym ukazać na pięć, które najczęściej słyszę jako mentor i coach:

Powód 1 – Negatywne doświadczenia z przeszłości

Większość czytelników tego wpisu, tak jak i ja, doświadczyła w swoim życiu znaczących porażek. Mieliśmy marzenia, które się nie spełniły. Pracowaliśmy nad wizjami i celami, których nie zrealizowaliśmy. To, czego byliśmy w 100% pewni, nie stało się rzeczywistością.

To prawda. Jednak nasze porażki nie są powodem, dla którego mielibyśmy zatrzymać się na drodze do naszego przeznaczenia.

Porażka jest nieodłącznym elementem sukcesu. Może stanowić punkt wyjściowy do nowego przedsięwzięcia. Gdy dziecko uczy się chodzić, wiele razy się przewraca, zanim opanuje nową umiejętność. Porażka jest także oznaką sukcesu, na który pracujesz. Gdy tyczkarz przegrywa zawody, widzi, jak daleko zaszedł. Porażka staje się początkiem starań, aby udowodnić, że nie jest ona ostateczna.

Dave Anderson

Powód 2 – Mentalność minimalizmu

Na mentalność minimalizmu cierpią ludzie, którzy z różnych powodów zadawalają się w życiu minimum. Ludziom tym chodzi w życiu zasadniczo tylko o jedno, a mianowicie o to, aby jakoś swoje życie znośnie przeżyć. Oczywiście będąc mnimalistą można przeżyć życie, ale czy warto w takim kiepskim stylu?

Życie jest przygodą, w którą powininśmy dać się wciągnąć.

Powód 3 – Niewłaściwe przekonania

Nasze przekonania kształtują całe nasze życie. Wytyczają mu tory i granice, w obrębie których żyjemy. Jeśli są niewłaściwe, to całe nasze życie nie jest takim jakim mogłoby być.

Do takich niewłaściwych przekonań należą następujące wypowiedzi:

  • „Jestem nikim i nigdy nie uda mi się niczego osiągnąć.”
  • „Marzenia spełniają się tylko w bajkach.”
  • „Nie mam tego, co potrzeba, aby mogło mi się udać.”

Czasami, aby całe życie zmieniło się w sposób diametralny, wystarczy jedynie zmienić swoje myślenie.

Powód 4 – Strach

– Strach przed krytyką

Jesteśmy otoczeni przez wielu małych i zakompleksionych ludzi, którzy często krytykują to, o czym nie mają pojęcia i którzy podnoszą swoją wartość poprzez krytykowanie i poniżanie innych ludzi.

Prawda jest taka, że ludzie, którzy próbują robić coś wartościowego będą krytykowani. Nie bój się krytyki. Z krytyki wiele można się nauczyć. Z drugiej jednak strony nie wsłuchuj się w głos małych ludzi, ponieważ wydają ze swoich krtani „syreni śpiew”. Ich głos może zatopić okręt twojego życia.

– Strach przed podjęciem ryzyka i wyjściem ze swojej strefy komfortu

Oczywiście, gdy w swoim życiu zaczynasz mierzyć wyżej, gdy zaczynasz podnosić sobie poprzeczkę, to wystawiasz się na ryzyko odniesienia porażki. Wymaga to też od ciebie wyjścia z twojej strefy komfortu, co zresztą zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko.

Ja osobiście wolę zmierzyć się z ryzykiem wychodzenia ze swoich stref komfortu i z ryzykiem porażki, niż nie próbować realizować swoich marzeń.

Zrezygnować z realizacji swoich marzeń ze względu na strach przed porażką, jest tak naprawdę największą porażką. Nie bój się. Daj szansę swoim marzeniom się narodzić!

– Strach przd porażką

Nie bój się porażki. Zrozum, że porażka jest niodłączną częścią sukcesu. Ludzie, którzy wygrali wielkie wojny przegrali małe bitwy.

Zwykle nie ma zwycięstwa w wojnie bez przegrania kilku bitew.

Powód 5 – Niechęć przed zmianą nawyków

Aby mieć coś czego nigdy nie miałeś, musisz być gotowym uczynić coś, czego nigdy nie robiłeś.

Anonim

Inspirujący przykład mierzenia wysoko

Dla mnie inspirującym przykładem mierzenia wysoko jest Jezus Chrystus. Jest On niezwykłą postacią.

Nie wiem, czy kiedyś zastanawiałeś się nad Jego Osobą i życiem? Urodził się w czasach, kiedy Jego ojczyznę okupowali Rzymanie. Wychował się w malutkiej górskiej miejscowości. Nie miał olbrzymiego majątku, nie miał wyższego wykształcenia, nie miał „znajomości” wśród wysokopostawionych. Rozpoczął swoją służbę w Galilei, prowincji Cesarstwa Rzymskiego, o której nawet elita Żydowska nie miała zbyt wielkiego mniemania. Jeden z Żydów zadał pytanie: Czy może coś dobrego pochodzić z Galilei? Właśnie z tych Galilejczyków, o których ludzie nie mieli zbyt dobrego mniemania, Jezus wybrał dla siebie uczniów.

Każda z wymienionych powyżej rzeczy mogłaby być wymówką, ale nigdzie nie czytamy, aby Jezus załaniał się jakimiś wymówkami. On wykorzystał swoje życie we wspaniały sposób, choć z ludzkiego punktu był ograniczony zasobami, miejscem i czasem, w którym przyszło mu żyć. Jednak nie przeszkodziło Mu to wszystko zrealizować swoje przeznaczenie.

Wszystkie te negatywne czynniki nie sparaliżowały Go. Wbrew ostrej krytyce, Pan Jezus realizował wolę Boga Ojca dla swojego życia. Poświęcił swoje życie wizji zbawienia ludzkości i udało Mu się. Miliony ludzi obdarzył zbawieniem i na zawsze zmienił bieg historii.

Jestem o tym przekonany, że tak jak Chrystus, mamy dobre przeznaczenie, po które wbrew nawet niesprzyjającym okolicznościom możemy sięgnąć. Wierzę w to, że tak jak Chrystus, wbrew naszym życiowym okolicznościom, możemy mierzyć wysoko.

W niemal każdym z żywotów wielkich ludzi znaleźć można doskonałe preteksty do kapitulacji – ślepotę Miltona, głuchotę Beethovena, paraliż Pasteura, gruźlicę Roberta Louisa Stevensona, szaleństwo żony Thackeraya… Czytając biografie, można się pokusić o tezę, iż wszystko, co naprawdę wartościowe w ludzkim życiu, zaistniało dzięki komuś, kto miał dość odwagi, żeby odrzucić znakomitą wymówkę.

Harry Emerson Fosdick

Czy uda nam się wszystko? Pewnie nie, ale przecież nie szkodzi dać z siebie wszystko i sięgnąć gwiazd. 

Na jakiej wysokości ustawiłeś dla siebie poprzeczkę?

zoltan-tasi-358046-unsplash

Poprzeczka, którą w swoim życiu sobie ustawiamy, nie powinna być ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Powinniśmy jednak mierzyć trochę wyżej, niż to co zakładamy, że jest dla nas realne.

Praktyczne zastosowanie

  • Na jakiej wysokości ustawiłeś sobie poprzeczkę? Czy mierzysz dostatecznie wysoko?
  • Czy wiesz jakie jest Twoje przeznaczenie?

Photo credit: unsplash.comZoltan Tasi

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *