Jak stać się pożeraczem żab?

Każdy codziennie powinien zrobić przynajmniej dwie rzeczy,zaba_27618377639 których nie cierpi robić, po prostu dla wprawy.

William James, psycholog

1. Podejmij decyzję, że zaczniesz zjadać swoje żaby

W życiu pozytywne zmiany rozpoczynają się od decyzji.

Wiem, to jest naprawdę trudne, ale właśnie od tego rozpoczyna się przemiana – jeśli masz problem z żabami i chciałbyś się z nimi rozprawić, to któregoś dnia powinieneś zatrzymać się, popatrzyć sobie w lusterku w oczy i powiedzieć: Jestem odpowiedzialny za rozprawienie się z moimi zaniedbaniami i z Bożą pomocą mogę, i chcę to uczynić. Zrobię porządek w moim życiu i na bieżąco będę realizował istotne zadania.

Każda istotna zmiana rozpoczyna się od przyjęcia na siebie odpowiedzialności, podjęcia właściwych decyzji i bycia konsekwentnie wiernym tym decyzjom.

2. Zrób listę swoich żab

Skuteczne rozprawienie się z żabami wymaga sporządzenia ich inwentarza na kartce papieru. Poświęć więc chwilę czasu na spisanie swoich zaniedbań i zadań, które koniecznie powinieneś zrealizować.

Możesz to uczynić poprzez zadanie sobie następujących pytań:

  • Co powinienem uporządkować?
  • Co powinienem załatwić?
  • Co powinienem dokończyć?
  • Czy mam jakieś zaniedbania:

–  w dziedzinie finansów,

–  w pracy zawodowej,

– w służbie,

– w dbaniu o zdrowie,

–  w rodzinie,

–  w relacjach,

–  itp.

3. Skreślaj z listy żab cele, które są zbędne

Nie chodzi o to, aby zrobić wszystko, ale aby robić to, co konieczne. Pomiędzy tymi dwoma rzeczami jest ogromna różnica. Są zadania, których nie warto robić, nie mają znaczenia. Poza tym, część zaniedbań z czasem się deaktualizuje. Nie ma sensu być wiernym sprawom, które straciły swoje strategiczne znaczenie. Na niektóre rzeczy po prostu szkoda życia.

Bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości umiejętność identyfikacji zadań, które są w danej chwili najważniejsze, a następnie zabranie się do nich i wykonywania ich nie tylko szybko, ale i dobrze, będzie miała większy wpływ na sukces niż jakiekolwiek inne cechy czy umiejętności, które możesz w sobie rozwinąć.

Brian Tracy

4. Określ tempo zjadania żab

Gdy świadomie zacząłem rozprawiać się ze swoimi żabami, podjąłem decyzję, że będę zjadał przynajmniej jedną żabę od poniedziałku do piątku i że będzie to pierwsza czynność, od której rozpocznę swój roboczy dzień. Określiło to moje tempo zjadania żab. Powyższa decyzja pomogła mi zrealizować ponad 250 nieprzyjemnych zadań w roku. Trudno byłoby mi zmierzyć się z nimi wszystkimi od razu, ale jedno małe, nieprzyjemne zadanie w ciągu roboczego dnia, z którym planowałem się rozprawić nie było aż tak trudnym wyzwaniem.

Potrzebujesz wytyczyć sobie tempo zjadania żab, na przykład raz w tygodniu.

 5. Wypracuj nawyk regularnego zabijania żab

Pożeranie żab nie powinno być sporadycznymi działaniami, ale stylem życia. Jeśli człowiek regularnie rozprawia się ze swoimi żabami, to z czasem stanie się to jego nawykiem i pozytywnie przeobrazi całe jego życie.

Około 95 procent sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym zdeterminowane jest przez nawyki, które w sobie wykształciliśmy. Szybkie określenie priorytetów, przezwyciężanie chęci do odkładania spraw na później i zabieranie się do najtrudniejszych zadań to rodzaj umysłowej i fizycznej umiejętności. Można ją w sobie wyrobić poprzez ciągłe ćwiczenie i powtarzanie, aż utrwali się w podświadomości i stanie trwałym elementem zachowania, czyli nawykiem. A gdy już mamy do czynienia z nawykiem, to wszystko przychodzi łatwo i niemal automatycznie.

Brian Tracy

Nasze życie jest rezultatem naszych decyzji i nawyków. Na szczęście mamy wpływ na decyzje, które są przed nami, a także możemy wypracować w sobie nowe nawyki.

6. Jeśli masz danego dnia połknąć żabę, to właśnie od tego rozpocznij swój dzień

Nie spychaj pożarcia żaby na później. Swój dzień rozpocznij od załatwienia małego, nieprzyjemnego zadania, dopiero później wynagródź się poprzez pozwolenie sobie na zrobienie czegoś przyjemnego.

7. Gdy zaczniesz zjadać żabę, to nie przerywaj – zjedz ją do samego końca

W przypadku zadania, które moglibyśmy nazwać żabą, najgorzej się do niego zmusić. Jednak jeśli już to uczyniłeś, to najgorsze masz za sobą, teraz wystarczy tylko dokończyć.

Jeśli już zjadłeś główkę, to nie zatrzymuj się, dalej – brzuszek, nóżki, łapki, flaczki. Nie rezygnuj, dopóki nie dokończysz tego, co powinieneś.

Budując swoje życie nie możesz wybierać jedynie tych zadań, które sprawiają Ci przyjemność. Potrzebujesz wypracować w sobie nawyk połykania żab, tzn. robienia tego, co nieprzyjemne, jednak koniecznie powinno być zrobione.

Praktyczne zastosowanie

Uporządkuj swoje życie z żab.

zaba_27618377639Photo credit: sxc.hu, Adrian Gtz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>