Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

W mojej bibliotece mam pół półki książek o cierpieniu, które omawiają je z punktu widzenia teologii, apologetyki i filozofii. Czasami czytam je, zanurzając się w głębię tego tematu, próbując zrozumieć to, czego chyba nikt poza Bogiem w pełni nie rozumie i odnaleźć sens w rzeczach, w których wydaje się, że nie ma żadnego sensu.

Gdy byłem młody nie zastanawiałem się zbytnio nad tematem cierpienia, dzisiaj nie mogę go ignorować – jest częścią życia. Od chwili, kiedy się nawróciłem, odczuwałem wielką potrzebę poznawania Boga, a także zgłębiania Biblii i ludzkiego istnienia. Podczas tych rozmyślań, jednym z tematów, z którym wcześniej, czy później trzeba się zmierzyć jest zagadnienie bólu i niezrozumiałego cierpienia, a także pytania, które się z nim wiążą.

Myślę, że każdy człowiek czasami powinien pochylić się nad tym tematem. Pytanie tylko brzmi: Jak? Ja czytam książki związane z tym zagadnieniem, ale szczerze powiedziawszy nie spotkałem zbyt wielu osób, które czytają literaturę na ten temat. Więc co można ludziom poradzić?  Cieszę się, że zrobiono ekranizację kontrowersyjnej książki Wiliama P. Younga Chata, która może stać się pomocna przy zderzeniu z cierpieniem.

Cierpienie ma wiele różnych odcieni, być może najtrudniejszym jest ból powiązany z cierpieniem [naszego własnego] dziecka. Tego typu cierpienie może zdewastować. Właśnie z takiej tragedii wyrasta fabuła filmu Chata. Opowiada o ojcu, który doświadcza wielkiej tragedii, a jego życie zawala się. Któregoś dnia dostaje zaproszenie do chaty, aby tam skonfrontować się z dręczącymi go potworami. W rzeczywistości człowiek ten dostał zaproszenie, aby wyruszyć w kierunku wewnętrznego uzdrowienia i przyjął to wyzwanie. Częścią tego procesu jest skonfrontowanie się z osobą Boga, który w obliczu wielkiego cierpienia wydaje się czasami taki odległy, niedostępny, okrutny, obojętny, niezrozumiały. Film konfrontuje nas z wieloma istotnymi zagadnieniami i pytaniami.

  • Czy Bóg jest okrutny?
  • Dlaczego dobry Bóg pozwala na zło i cierpienie?
  • Gdzie On jest, gdy desperacko potrzebuje się Jego pomocy?
  • Czy powinniśmy stawiać siebie w charakterze sędziego ludzi i Boga?
  • Czy nasze wyobrażenie o Bogu jest prawdziwe?

Film jest pewną alegorią – przedstawia podróż człowieka zranionego – proces wewnętrznego uzdrowienia, który prowadzi do katharsis, metamorfozy i nowego poziomu wolności. Nie odpowiada wprost na trudne pytania, ale stawia je i konfrontuje nasze oskarżające myślenie, które często jest zbyt płytkie.

unnamedCierpienie może nas zdewastować i zniszczyć, albo uczynić lepszymi. Nie możemy sprawić, aby cierpienie, którego doświadczyliśmy nie wydarzyło się, ale możemy się z nim zmierzyć, pozwolić mu wykonać pewną pracę w naszym sercu, a potem uwolnić się od niego. Nie zapomnieć, ale poradzić sobie z nim.

Na szczęście jest Bóg, nie musimy tej drogi przechodzić samotnie. Być może On, jak ten filmowy, nie odpowie w pełni na wszystkie trudne pytania, które nas dręczą, (a tak nawiasem mówiąc, czy bylibyśmy w stanie zrozumieć te odpowiedzi? Wszystkie zwięzłe odpowiedzi na pytania związane z cierpieniem brzmią jak banały), ale może pomóc nam przez to przejść.

Bóg nie zaoferował nam życia bez cierpienia. Każdy doświadczy pewną dawkę zranień i cierpień, ale nie musimy żyć w więzieniu zranienia, cierpienia, goryczy, nieprzebaczenia i Wielkiego Smutku. Czasami musimy przechodzić przez Ciemną Dolinę, ale nie musimy tam utknąć na zawsze. Jest z niej droga wyjścia, przewodnik, który ją zna.

Film Chata jest ważnym głosem w tym temacie.

Pytania do refleksji

  • Dlaczego cierpienie dzieci tak bardzo łamie nasze serce?
  • Jaką drogę do wewnętrznego uzdrowienia potrzebuje przejść człowiek mocno zraniony?
  • Czy Bóg jest okrutny?
  • Dlaczego dobry Bóg pozwala na zło i cierpienie?
  • Gdzie On jest, gdy desperacko potrzebuje się Jego pomocy?
  • Czy powinniśmy stawiać siebie w charakterze sędziego ludzi i Boga?
  • Czy twoje wyobrażenie o Bogu jest prawdziwe?

Photo credit: unsplash.com, paul itkin

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *