Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Dbanie zarówno o interesy innych, jak i własne

lip 28, 2016 | rozwój osobisty, służba, świadome życie, zarządzanie sobą, życie chrześcijanina, życie rodzinne

Ważnym jest, abyśmy się nauczyli dbać w zdrowy sposób o potrzeby innych i swoje.

IMG_9907

Dbaj o interesy innych

Dbaj o interesy Boga

Interesy, o których powinniśmy przede wszystkim myśleć to sprawy, plany i zamysły Boga. Bóg przez cały czas działa, realizując swoje zamysły. Dobrze zrobimy, jeśli poświęcimy swoje życie poznaniu Jego woli, realizowaniu jej i rozwijaniu Bożego dzieła.

Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane. (Mt 6:33)

Poprzez służenie Bogu zakładasz fundament pod swoje przyszłe zwycięstwa i pomyślność.

Jeśli będziesz troszczył się o Boże sprawy, Bóg będzie troszczył się o Twoje.

Joyce Meyer

Zatroszcz się o to, czego od ciebie oczekuje Bóg, a On będzie troszczył się o Ciebie.

Dbaj o interesy swojej rodziny (domu)

A jeśli kto o swoich, zwłaszcza o domowników nie ma starania, ten zaparł się wiary i jest gorszy od niewierzącego. (1 Tm 5:8)

Człowiek, który nie dba o swój dom jest gorszy niż poganin. To jest mocne stwierdzenie, które wytycza priorytet naszemu życiu. Każdy z nas jest powołany do troszczenia się w praktycznym wymiarze o dobro swojej rodziny.

Dbanie o nasz dom powinno być naszym priorytetem.

Co to znaczy dbać o dom? Może to oznaczać:

  • dbanie o odpowiedzialne odgrywanie swoich ról w rodzinie (np. roli głowy rodziny, małżonka, rodzica, dziecka itp.);
  • dbanie o miejsce dla Boga w rodzinie;
  • dbanie, aby potrzeby członków rodziny były zaspakajane;
  • dbanie o porządek w domu rodzinnym;
  • dbanie o pokój, szczęście i dobrą atmosferę w rodzinie;
  • dbanie o pomyślność rodziny.

Każdy z nas jest powołany do tego, aby zatroszczyć się o szczęście, dobro i pomyślność swojej rodziny. Nie możemy okradać swoich bliskich z naszego wkładu i zaangażowania.

Dbaj o interesy bliźnich

Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego. (1 Kor 10:24)

Nie dla siebie żyjemy, ale dla innych. Wyznacznikiem naszego życia i standardem, na podstawie którego je oceniamy nie jest miłość do siebie, ale do drugiego człowieka. Prawdziwa miłość przejawia się poprzez troszczenie się o sprawy tych, których kochamy. Więc dbanie o korzyść, sukces i pomyślność innych powinno być jednym z naszych priorytetów.

Dbaj o własne interesy

IMG_9909Powinniśmy troszczyć się o innych, ale mamy też prawo zatroszczyć się o siebie

Niechaj każdy baczy nie tylko na to, co jego, lecz i na to, co cudze. (Flp 2:4)

Pisząc te słowa apostoł Paweł zakładał, że dbanie o swoje własne sprawy jest czymś naturalnym i normalnym. Żyjemy dla innych, ale mamy też swoje własne życie do przeżycia. Nikt z nas nie może zawrócić czasu i przeżyć życie jeszcze raz, choć czasami bardzo byśmy tego chcieli. Dlatego też powinniśmy mądrze podchodzić do swojego życia i świadomie je budować. Z pewnością jest to powiązane między innymi z umiejętnością wytyczania granic sobie i innym. Tak, my służymy innym, ale nie mają oni prawa na nas pasożytować, kontrolować nas, wykorzystywać, żerować na nas i wysysać z nas życie.

Ludziom, którzy nie troszczą się o własne interesy trudno będzie znacząco pomóc innym

1) Jeśli poprzez lekceważenie grzechów zaniedbania wpędzisz się w problemy, to trudno będzie ci pomóc zarówno sobie, jak i innym

Za każdym razem, zanim samolot wystartuje, pasażerowie rejsu są informowani, że gdy podczas lotu na pokładzie spadnie ciśnienie i wypadną maski tlenowe, to najpierw należy maskę założyć sobie, a potem dziecku. Jeśli tego nie zrobisz, to zarówno ty, jak i dziecko stracicie przytomność.

Podobnie jest w życiu – bardzo ważnym jest, aby pomagać innym i troszczyć się o nich, ale jeśli równolegle nie dbasz o siebie, to może nadejść taki moment, że nie będziesz w stanie pomóc ani innym, ani sobie.

2) Jeśli nie będziesz dbał o swoje interesy, to stworzysz niewielką pulę obfitości, z której niewiele będziesz mógł udzielić

Powinniśmy pamiętać, że liczą się nie tylko nasze dobre chęci – znaczenie ma również to, co konkretnie mamy do zaoferowania. Często ludzie nie tylko potrzebują, aby ich poklepać po ramieniu i zapewnić: Bardzo dobrze, staraj się dalej, a na pewno ci wyjdzie – potrzebują, aby coś wartościowego im dać i udzielić.

Dbaj o siebie. Inwestuj w swoje życie, buduj je, odnoś sukcesy, rozwijaj się wszechstronnie, wzrastaj w Bogu, pogłębiaj mądrość – a zgromadzisz pewną zróżnicowaną pulę obfitości, z której będziesz mógł wiele udzielać innym.

3) Jeśli nie będziesz dbał o swoje interesy, to będziesz miał niewielki autorytet

Człowiek, który prowadzi odpowiedzialne i zdyscyplinowane życie osobiste, który dba o swoje interesy i jest wierny w zarządzaniu tym, co ma do swojej dyspozycji, będzie stopniowo odnosił sukcesy i zwycięstwa. Natomiast osobiste sukcesy i zwycięstwa są jednym z kluczowych czynników, które budują nasz autorytet.

Widziałem również taki przykład mądrości pod słońcem i wydała mi się wielką: było małe miasto i niewielu w nim mieszkańców. Wyruszył przeciwko niemu wielki król, obległ je i wystawił przeciw niemu potężne machiny oblężnicze. A znajdował się w nim pewien ubogi mędrzec; ten mógłby był wyratować to miasto swoją mądrością. Lecz nikt nie wspomniał owego ubogiego męża. Wtedy powiedziałem sobie: Mądrość jest lepsza niż siła, lecz mądrość ubogiego jest w pogardzie i jego słów się nie słucha. (Kzn 9:13-16)

Chciałoby się, aby w życiu było inaczej, to znaczy, żeby ludzie nie oceniali książki po okładce, ale po zawartości, to jest, aby oceniali nas na podstawie naszego serca, zamierzeń i tego całego bogactwa, które jest w nas – ale prawda jest taka, że inni oceniając nas patrzą na całokształt naszego życia. Bardzo często ludzie chcą przyjmować pomoc od osób, które potrafiły pomóc samym sobie.

Może to, co mówisz jest mądre, ale jeśli nie potrafiłeś pomóc sobie, to skąd mam wiedzieć, jaką wartość ma twoja mądrość?

Poza tym powinniśmy być świadomi tego, że prawie niemożliwym jest doprowadzić innych tam, gdzie samemu się nie doszło. Nie wystarczy przeczytać kilka przewodników o Tybecie i biografie znanych himalaistów, aby doradzać przez telefon ludziom, którzy są w trakcie zdobywania góry Mount Everest.

IMG_9913Praktyczne zastosowanie

  • Czy dbasz o interesy innych?
  • Czy dbasz o swoje interesy?

Photo credit: Dorota Mytych

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *