Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czy twoja praca zawodowa to karuzela, czy też budowa?

lip 27, 2014 | dla biznesmenów, rozwój osobisty, służba, zarządzanie sobą, zasady sukcesu | 0 komentarzy

Raz do roku, latem zatrzymuję się na kilka dni, aby poddać ocenie miniony rok, wyciągnąć wnioski i zaplanować kolejny. Jest to dla mnie bardzo ważny czas, na który czekam z wytęsknieniem. Zwykle okazuje się, że całkiem dużo udało mi się osiągnąć. W tym czasie odnajduję wewnętrzny pokój i równowagę ducha, a także siły na następny rok.

Jedno z ważnych pytań, które sobie w tym czasie zadaję brzmi:

Czy moja praca zawodowa to karuzela, czy też budowa?

Pytanie to jest dla mnie niezwykle istotne, ponieważ podjąłem świadomy wybór, że pracuję głównie po to, aby coś wybudować, więc ważnym dla mnie jest, aby moja praca zawodowa przypominała pracę na budowie, a nie przejażdżkę karuzelą.

Gdy praca zawodowa przypomina karuzelę

IMG_1324 (2)

Praca zawodowa typu karuzela zapewnia wrażenia, wszystko jest w ruchu, czasami toczy się bardzo szybko. Widzisz, że rzeczy się dzieją. Problem jednak polega na tym, że gdy wysiadasz z karuzeli, to jesteś w tym samym miejscu, w którym byłeś, gdy do niej wsiadłeś. Poza wrażeniami nie masz żadnego zysku. Nic ci nie zostaje. W rzeczywistości twoje finanse pomniejszyły się o koszt biletu.

Ja nie jestem zainteresowany pracą dla pracy. Nie jestem zainteresowany pracą, która nie przynosi jakiejś formy zysku. Nie wystarczą mi same wrażenia i zawrotne tempo działania. Po dwunastu miesiącach pragnę przesunąć się dalej i chcę wiedzieć, że wypracowałem jakiś zysk.

Niektórzy myślą, że jeśli są w pracy typu karuzela to wystarczy przyspieszyć i dawać z siebie więcej. Problem jest jednak w tym, że to nic nie da, bo na karuzeli możesz się tylko i wyłącznie kręcić w kółko. Nie ma znaczenia jak szybko się kręcisz – karuzelą nigdzie nie dojedziesz.

Gdy praca zawodowa przypomina budowę

IMG_1362 (2)Lubię patrzeć na budowy, są to miejsca, które rosną w oczach. Gdy twoja praca zawodowa jest jak plac budowy, to po roku widzisz rezultaty. Może sam proces nie był zbyt oszałamiający, ale widoczne są owoce i masz poczucie, że coś wartościowego wybudowałeś.

Nie tylko twoją pracę, ale również życie i służbę można przyrównać do karuzeli lub budowy

Jesteśmy przeznaczeni do tego, aby rodzić owoce, coś wartościowego wybudować i pozostawić po sobie.

Praktyczne zastosowanie

  • Jak oceniasz miniony rok szkolny? Twoje życie, służba i praca zawodowa to karuzela, czy też budowa? Udało ci się coś wartościowego wybudować i podsumować ten okres jakimś zyskiem, czy też tylko byłeś w ruchu, dużo pracowałeś, miałeś wiele wrażeń, ale nie przesunąłeś się zbytnio do przodu?
  • Czy potrzebujesz wprowadzić do swojego życia jakiejś zmiany?

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Jak zwiększyć swój przychód?

Co zrobić, aby więcej zarabiać, w oparciu o mniejsze niż dotychczas roboczogodziny, a także mniejsze zasoby?

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *