Czy poznałeś swoją drogę?

Mądrością człowieka rozumnego jest poznać swą drogę, szaleństwo głupich wiedzie na bezdroża.

Przypowieści 14:9 (Biblia Poznańska)

„Mądrością człowieka rozumnego jest poznać swą drogę” – tak proste przesłanie, a zarazem tak bardzo głębokie. Poznawanie swojej drogi prowadzi do coraz lepszego poruszania się po niej, zdążania do celu, a przy okazji omijania wszelkich pułapek oraz podejmowania właściwych decyzji na rozdrożach życia.

Czym jest nasza droga?

Po pierwsze, Pan Jezus powiedział o sobie, że jest drogą (zob. J 14:6). Dlatego też mądrością jest poznawanie naszego Pana, Jezusa Chrystusa, ponieważ od momentu zaproszenia Go do naszego życia stale się z Nim i w Nim poruszamy. Od tej najważniejszej decyzji każdy krok w naszym życiu jest naznaczony przez Niego.

Po drugie, każdy z nas ma wytyczoną przez Boga unikalną drogę życiową. Weszliśmy na nią przez ciasną bramę, a charakteryzuje się ona tym, że często jest wąska i biegnie w przeciwnym kierunku do dróg większości ludzi (por. Mt 7:13-14). Poznanie tej drogi doprowadzi nas do celu naszego życia.

Co dzieje się, gdy nie zadajemy sobie trudu poznania naszej drogi?

Biblia nazywa taką postawę szaleństwem i głupotą, stwierdzając, że taka droga wiedzie na bezdroża. Jak smutnym jest fakt, że wielu wierzących okazuje się głupcami i zdąża na bezdroża z powodu lekceważenia poznania własnej drogi! Czy Pan Jezus jest dla ciebie także drogą? Czy idziesz z Nim i w Nim każdego dnia? Czy na drogach swojego życia znasz Go i rozumiesz coraz lepiej? Czy wiesz, po co żyjesz i dokąd zmierzasz? Czy znasz swoją drogę, dystans, jaki masz przejść i przeszkody, z którymi musisz się na niej zmierzyć?

Poznawaj swoją drogę, a wtedy na pewno nie skończysz na bezdrożach, ale u celu, czego z całego serca ci życzę.

IMGP8120-1Praktyczne zastosowanie

  • Wiedzie Cię przez życie mądrość, czy głupota? Dlaczego tak uważasz?
  • Czy zadałeś sobie trud poznania swojej drogi?
  • Czym jest Twoja droga? Jaki dystans powinieneś pokonać? Z którymi przeszkodami musisz się zmierzyć? Do jakiego celu powinieneś zmierzać?
  • Co to w praktyce oznacza, że Jezus jest naszą drogą?
  • Czy podążasz swoją drogą, czy też błąkasz się po bezdrożach?

Photo credit: Bogusław Jaguszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>