Czy negatywne sytuacje wyprowadzają cię z równowagi?


 Pełne pytanie brzmi:

Czy negatywne sytuacje wyprowadzają Cię z równowagi, czy też traktujesz je jako możliwość, aby uczynić swoje życie i siebie lepszym?

Sytuacje, które nas denerwują

Zapewne co jakiś czas doświadczasz sytuacji, która wyprowadza Cię z równowagi.

Ja ostatnio doświadczyłem czegoś takiego.

Od 10 lat pracuję na laptopach Toshiba. Do tej pory nie psuły się nigdy, aż tu nagle na laptopie, na którym pracuję obecnie, w krótkim okresie czasu padły wszystkie porty USB.

Stwierdziłem, że wymienię komputer.

Sytuacja wyprowadziła mnie z równowagi, ponieważ:

  1. Komputer zamierzałem wymienić dopiero za 18 miesięcy.
  2. Nie chciałem w tej chwili wydawać pieniędzy na nowy komputer.
  3. Nie miałem ochoty zastanawiać się nad tym, jaki komputer kupić.
  4. Nie chciałem znowu wgrywać na nowy komputer całej zawartości z komputera, który używam do tej pory.
  5. Nie mam czasu na wymianę i uruchomienie nowego komputera.

Ogólnie rzecz biorąc sytuacja wyprowadziła mnie z równowagi, ale jako, że w ostatnim czasie świadomie pracuję nad formowaniem swojego myślenia, postanowiłem, że spróbuję w tej sytuacji dostrzec coś pozytywnego.

Negatywne sytuacje to także możliwości

Na początku, w mojej sytuacji z wymianą komputera w ogóle nie widziałem niczego pozytywnego.

Jednak stwierdziłem, że się nie poddam. Pomyślałem sobie: „W tym doświadczeniu musi być jakaś pozytywna możliwość, którą mógłbym użyć do uczynienia swojego życia lepszym, albo do zmienienia się, aby być lepszym człowiekiem”.

I wtedy uświadomiłem sobie, co to jest. Od lat wyznaczałem dla siebie cel „posprzątania” swojego komputera. Chciałem uporządkować pulpit, moje dokumenty, fotografie, a nawet skrzynkę pocztową. Ale jakoś nigdy nie mogłem się za to zabrać.

Jednak teraz nastąpił idealny moment, aby zrobić porządek z setkami plików, które zgromadziłem na przestrzeni lat i które były przenoszone z komputera na komputer.

Może sobie myślisz: „Wielkie mi rzeczy. Przecież zawsze mogłeś uporządkować pliki w swoim komputerze!”.

To prawda. Dotyczy to większości właściwych rzeczy, które powinniśmy zrobić w naszym życiu, jednak nie chce nam się, albo nie mamy siły zabrać się za nie.

Często, dopiero gdy wydarzy nam się coś nieprzyjemnego, możemy wykorzystać ten moment, aby przy okazji zrobić coś, co od dawna powinniśmy zrobić, aby uczynić nasze życie lepszym, albo aby samemu stać się lepszym człowiekiem.

Praktyczne zastosowanie

DSC01852_819734W nieprzyjemnych doświadczeniach i sytuacjach jest siła, której możemy ulec i pozwolić jej niszczyć nasze życie. Ale możemy również wykorzystać jej moc do wyniesienia naszego życia na zupełnie nowy poziom.

Złe doświadczenia nie muszą nas wyniszczać. Możemy mieć wpływ na to, w jaki sposób ostatecznie wpłyną na nasze życie.

  1. Negatywne sytuacje nie muszą wyprowadzać Cię z równowagi. Są możliwością, którą możesz wykorzystać, aby uczynić swoje życie lepszym, albo, aby stać się lepszym człowiekiem.
  2. Negatywne sytuacje, często same (nie zaproszone) pojawiają się w naszym życiu, ale możemy nauczyć się dostrzegać w nich coś więcej niż tylko źródła frustracji i kłopotów, czy nawet cierpienia.
  3. Naucz się na trudne sytuacje i kłopoty patrzeć jak na możliwości.

Praktyczne ćwiczenie

  1. Na oddzielnych kartkach papieru wypisz trzy sytuacje, które są dla ciebie trudne, frustrujące, wyprowadzają cię z równowagi, których wolałbyś w ogóle nie doświadczyć w swoim życiu, albo które powodują Twoje cierpienie.
  2. Następnie odnośnie każdej z nich odpowiedz sobie przynajmniej na jedno z dwóch poniższych pytań:

– W jaki sposób mogę wykorzystać tę sytuację, aby uczynić moje życie lepszym? (Albo uczynić lepszym życie drugiego człowieka)

– W jaki sposób mogę wykorzystać tę sytuację, aby stać się lepszym człowiekiem?

Twoje życie formuje się w momencie podejmowania decyzji – więc podejmuj decyzje w świadomy i mądry sposób.

Photo credit: Ewa Połeć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>