Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czy jesteś ciągle przemęczony?

mar 29, 2015 | rozwój osobisty, zarządzanie sobą, zdrowie, zdrowie emocjonalne | 0 komentarzy

Dzisiejsze czasy i kultura, w której żyjemy zapędzają nas w kierat zajętości i pracoholizmu. Jeśli nie czuwamy nad „pedałem gazu” możemy nieświadomie gnać przez życie na zbyt dużej prędkości. Jeśli taki stan przeciąga się zbyt długo, to zaczyna być destruktywnym. Jedną z konsekwencji takiego bezmyślnego, zbyt szybkiego życia jest ciągłe przemęczenie.

Mężczyzna, który popełnił największy błąd swojego życia, bo był zmęczony

W Biblii jest opisana historia Ezawa, brata Jakuba, który w stanie zmęczenia sprzedał swoje pierworodztwo:

A gdy chłopcy wyrośli, Ezaw był mężem biegłym w myślistwie i żył na stepie. Jakub zaś był mężem spokojnym, mieszkającym w namiotach. Izaak miłował Ezawa, bo lubił dziczyznę, Rebeka natomiast kochała Jakuba.

Pewnego razu przyrządził Jakub potrawę, a Ezaw przyszedł zmęczony z pola. Rzekł wtedy Ezaw do Jakuba: Daj mi, proszę, skosztować nieco tej oto czerwonej potrawy, bo jestem zmęczony. Dlatego nazwano go Edom. Na to rzekł Jakub: Sprzedaj mi najpierw pierworodztwo twoje. A Ezaw rzekł: Oto jestem bliski śmierci, na cóż mi więc pierworodztwo? Jakub rzekł: Przysięgnij mi wpierw. I przysiągł mu, i sprzedał pierworodztwo swoje Jakubowi. Wtedy Jakub podał Ezawowi chleb i ugotowaną soczewicę, a on jadł i pił. Potem wstał i odszedł. Tak wzgardził Ezaw pierworodztwem. (Rdz 25:27-34)

Zwróć uwagę na słowa: „przyszedł zmęczony”, „jestem zmęczony” i „oto jestem bliski śmierci”. Ezaw wzgardził pierworodztwem – błogosławieństwem, które mu się należało – z powodu swej lekkomyślności, jednak w jakich okolicznościach? Był zmęczony, głodny i wydawało mu się, że jest bliski śmierci. Był wyczerpany. W takiej sytuacji naprawdę łatwo jest zrobić strasznie głupi ruch, którego konsekwencje mogą być nieodwracalne.

W liście do Hebrajczyków jest napisane:

(…) Ezaw, który za jedną potrawę sprzedał pierworodztwo swoje. A wiecie, że potem, gdy chciał otrzymać błogosławieństwo, został odrzucony, nie uzyskał bowiem zmiany swego położenia, chociaż o nią ze łzami zabiegał. (Hbr 12:16b-17)

Czasami pochopnie podejmujemy decyzje, nie zdając sobie sprawy z ich konsekwencji. Szczególnie łatwo jest podjąć taką decyzję w sytuacji wyczerpania i przemęczenia, kiedy jest nam po prostu wszystko jedno.

Pismo Święte mówi, że potem, choć Ezaw ze łzami zabiegał o zmianę swego położenia został odrzucony. Nie otrzymał błogosławieństwa.

Co się dzieje, gdy jesteś ciągle przemęczony?

Ciągłe przemęczenie jest niebezpieczne, bo niesie ze sobą szereg zagrożeń:

czy_jestes_przemeczony_T_Bazylinski_2015

 1. Czarnowidztwo – postrzeganie rzeczy bardziej mrocznymi, niż są w rzeczywistości.
 2. Podatność na grzech – ludzie zmęczeni łatwiej ulegają pokusom i swoim pożądliwościom. Trudno chodzić w świętości, będąc ustawicznie przemęczonym.
 3. Niewłaściwe reakcje – przemęczeni często reagują na to, co im się wydarza nieadekwatnie i nieodpowiednio.
 4. Podejmowanie błędnych decyzji – wyczerpany człowiek ma skłonność do niewłaściwej oceny i popełniania błędów.
 5. Obniżenie odporności emocjonalnej – przemęczenie osłabia człowieka emocjonalnie, przyczynia się do tego, że przestaje sobie radzić ze sobą.
 6. Osłabienie witalności i zdrowia – przemęczenie prowadzi do wyraźnego osłabnięcia, a nawet choroby.
 7. Wypadki – ludzie zmęczeni czasami ulegają wypadkom, a nawet giną. Jest uśpiona ich czujność, są rozkojarzeni, niekiedy zasypiają. Pewnie nieraz słyszałeś o kierowcy, który w trasie zasnął i zginął, czasami będąc parę kilometrów od swojego domu.

Czy jesteś chronicznie przemęczony?

 1. Jeśli tak, „zjedź na pobocze” i odpocznij trochę.
 2. Po drugie, przemyśl swoje życie i wprowadź stosowne zmiany. Nie narażaj się na niebezpieczeństwo.
 3. Zwolnij tempo. Na dłuższą metę nie możesz dawać z siebie więcej niż możesz.
 4. Odpocznij. Twoje życie nie zawali się, jeśli zatrzymasz się na jakiś czas i trochę wyluzujesz. Natomiast może się zawalić, jeśli bezmyślnie będziesz gnał do przodu.

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *