Czy boisz się opinii innych na swój temat?

Gdy byłem młodszy, to nie zrobiłem kilku ważnych dla mnie rzeczy, ponieważ obawiałem się tego, co pomyślą sobie o mnie inni. Drugimi słowy kontrolował mnie strach przed ludzką opinią.

Dzisiaj, gdy minęła już ponad połowa mojego życia śmieszy mnie to. A wiesz dlaczego? Ponieważ generalnie inni o mnie nie myślą, ani nie myśleli. Przynajmniej nie w takim zakresie jak mi się wydawało. Nie jestem aż tak ważnym pępkiem świata, aby ludzie się nade mną szczególnie zastanawiali, czy też analizowali mój każdy ruch. Inni głównie myślą o sobie i o tym, co jest dla nich ważne, natomiast ja całkowicie bezsensownie w młodości zamknąłem się w więzieniu lęku przed ludzką opinią. Trzeba było żyć odważniej, ambitniej, bardziej asertywnie. Trzeba było w większym stopniu eksplorować nowe obszary, eksperymentować, popełniać błędy, próbując robić dobre rzeczy, a także ponosić więcej porażek.

Dzisiaj, gdy rozważam zrobienie czegoś, to nie zastanawiam się nad tym, co inni o tym pomyślą, czy też, czy to zaaprobują. Pytam się raczej:

  1. Czy [naprawdę] chcę to zrobić?
  2. Dlaczego [tak naprawdę] chcę to zrobić?
  3. Czy to jest dobre (zarówno dla mnie, jak i dla innych, tj. czy to nie wyrządzi krzywdy)?

Oczywiście nie wszyscy aprobują mój styl życia i wybory. Jestem krytykowany. Jednak odnoszę się do tego ze spokojem, bo wiem, że to znaczy, że żyję i staram się coś budować. Nie chodzi o to, że jestem arogancki, czy też głuchy na krytykę, ale o to, że nie pozwalam, aby opinie innych ludzi powstrzymywały mnie przed życiem i blokowały.

A jak to wygląda w Twoim przypadku? Czy boisz się tego, co pomyślą o tobie inni? Czy krytyka i negatywne opinie na Twój temat paraliżują Cię i powstrzymują przed życiem, budowaniem i próbami realizowania swoich marzeń?

alexandru-zdrobau-4bmtMXGuVqo-unsplash

Nie zamykaj się dobrowolnie w więzieniu lęku przed ludzką opinią. Żyj odważnie, ambitnie, asertywnie. Eksploruj nowe obszary i eksperymentuj. Popełniaj błędy próbując robić dobre rzeczy. Walcz o zwycięstwo, nawet jeśli by to oznaczało, że będziesz ponosił porażki, wiele porażek.

Zastanawiając się, czy coś zrobić, stawiaj sobie trzy pytania:

  1. Czy [naprawdę] chcę to zrobić?
  2. Dlaczego [tak naprawdę] chcę to zrobić?
  3. Czy to jest dobre (zarówno dla mnie, jak i dla innych, tj. czy to nie wyrządzi krzywdy)?

Nie daj się kontrolować przez ludzką opinię (tę prawdziwą i wyimaginowaną). Bądź wolnym człowiekiem.

Photo by Alexandru Zdrobău on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>