Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Bogactwo wielokulturowości

lis 20, 2016 | kultura, Polska, społeczeństwo, zarządzanie sobą | 0 komentarzy

milwaukee-november-2017Polska to dziwny kraj

Jakiś czas temu do Polski przyjechał mój znajomy ze Stanów Zjednoczonych. Któregoś dnia, gdy spacerowaliśmy po Krakowie, zatrzymał się i zaczął uważnie rozglądać się wokół siebie. W pewnym momencie powiedział:

– Andrzej, twój kraj jest dziwny.

– Dziwny? – zaciekawił mnie. – A co w moim kraju jest takie dziwne?

– Tutaj są sami biali.

Kraj monokulturowy

Wychowałem się w Polsce i nigdy nie zwracałem uwagi na to, że żyję w kraju, w którym zasadniczo przeważa jedna rasa, jedna grupa etniczna, jedna kultura, jeden język, a nawet jedna wersja historii.

Zakładałem, że większość państw świata jest takich. Jednak prawda jest inna – większość krajów jest wielokulturowa, wieloetniczna i wielojęzykowa.

Niektóre kraje, lub wielkie miasta, doprowadzają do zawrotów głowy swoją mozaiką wielokulturowości. Są niezwykłe.

Polska nie zawsze była krajem monokulturowym

Gdy pracowałem nad swoją pierwszą biografią, wielkim zaskoczeniem dla mnie było odkrycie, że przed II Wojną Światową, na jednej ulicy mogli mieszkać Niemcy, Polacy, Czesi, Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Były miejsca, gdzie mieszkali Rumuni, Łotysze, Łemkowie, Litwini i inne narodowości. Co więcej, wielu ludzi posługiwało się kilkunastoma językami. Wielu znało przynajmniej trzy języki. Ludzie używali też dialektów.

Do naszej monokulturowości doprowadziły wydarzenia wojenne, decyzje polityczne i edukacyjne, a także zamknięcie i uszczelnienie granic.

Zaciekawienie innymi grupami etnicznymi i rasami

Wychowałem się wśród białych ludzi, w jednej kulturze i posługując się jednym językiem. Jednak gdy nawróciłem się do Boga i poddałem się Jego powołaniu, to moje życie zostało wyeksponowane na inny, większy, bardziej złożony świat.

Ostatnio spędziłem kilka tygodni z grupą ludzi z różnych ras, grup etnicznych, którzy na co dzień posługują się różnymi językami. Wśród nich było kilkunastu wykształconych i niezwykle inteligentnych Afrykańczyków. Naprawdę niezwykli ludzie, którzy bardzo mnie ubogacili.

milwaukee-october-2016Czy naprawdę nasza monokulturowość jest dla nas aż tak korzystna?

Z pewnością duży wpływ wywarły na mnie podróże i relacje z obcokrajowcami. To, kim jestem, w dużym stopniu zawdzięczam Brytyjczykom, Amerykanom, Niemcom, Ukraińcom, Białorusinom i Żydom. Nie byłbym tym, kim jestem, gdyby nie ludzie z tych grup etnicznych.

Dzisiaj hasła typu Polska dla Polaków budzą u mnie duże wątpliwości. Nie sądzę, że bycie wychowanym w obrębie jednej grupy etnicznej, w jednej kulturze, w jednym języku, w jednej wersji historycznej, jest aż takie dobre (choć pewnie bezpieczniejsze).

Oczywiście nie jestem naiwny. Zdaję sobie sprawę z wielu zagrożeń, jestem też świadomy potworności, które miały miejsce w przeszłości (i w wielu miejscach mają miejsce obecnie) na tle starć etnicznych, rasowych i religijnych. Jednak niezależnie od naszych lęków, uprzedzeń i niechęci przed zmianami, ludzie będą migrować, a nasz kraj nasyci się innymi grupami etnicznymi, kulturami, językami i rasami.

Czy to będzie dobre? Nie wiem. Jednak tak naprawdę nie mamy na to wpływu. Wkrótce, na twojej ulicy będą mieszkali ludzie z innych narodowości, mający inne kolory skóry.

Kiedyś wielkim problemem w naszym kraju było, jeśli ktoś nie był katolikiem, a baptystą, zielonoświątkowcem, czy Świadkiem Jehowy. Jutro w twojej klatce może mieszkać trzech zaciętych ateistów, rodzina buddystów i muzułmanin.

Znaczenie modlitwy

Myślę, że to jest czas, w którym warto modlić się do Boga o Jego łaskę dla naszego kraju, a także o mądrość dla nas i dla naszych przywódców.

Trudno powiedzieć, co przyniosą zmiany, ale łatwiej będzie zmierzyć się z nimi wraz Bogiem. Słowa modlitwy będą zapewne miały większe znaczenie niż mowa nienawiści.

Oczywiście walczyć trzeba, warto jednak zastanowić się nad tym, o co, dlaczego i jak?

Photo credit: Andrzej Mytych

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

Życie pośród kryzysu: Świadome dbaj o dobrą atmosferę

Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę. Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *