Wiele osób, które chciałyby przyjść do Boga, doświadczyć z Nim czegoś wyjątkowego, zanurzyć się w Jego świecie, czy też być przez Niego użytym do wspaniałych rzeczy jest zbyt przewrażliwiona na swoim punkcie. Ludziom wydaje się, że aby przybliżyć się do doskonałego Boga, trzeba najpierw być doskonałym, bo Bóg wybiera doskonałych ludzi i z nimi współdziała. Jednak prawda jest taka, że nie powinniśmy próbować stać się lepsi, aby przyjść do Boga – powinniśmy przyjść do Boga takimi, jakimi jesteśmy – wtedy Bóg będzie mógł pomóc nam stać się lepszymi. Bóg nikim z nas nie wzgardzi, ani nikogo nie odrzuci. Co więcej, Bóg wybiera niedoskonałych ludzi.
Kogo wybiera Bóg?
Przypatrzcie się zatem sobie, bracia, kim jesteście według powołania waszego, że niewielu jest między wami mądrych według ciała, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu, ale to, co u świata głupiego, wybrał Bóg, aby zawstydzić mądrych, i to, co u świata słabego, wybrał Bóg, aby zawstydzić to, co mocne, i to, co jest niskiego rodu u świata i co wzgardzone, wybrał Bóg, w ogóle to, co jest niczym, aby to, co jest czymś, unicestwić, aby żaden człowiek nie chełpił się przed obliczem Bożym. Ale wy dzięki niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem, aby, jak napisano: Kto się chlubi, w Panu się chlubił. (1 Kor 1:26-31)
W tym krótkim tekście apostoł Paweł opisuje, jakiego rodzaju ludzi wybiera Bóg. Wśród wybranych jest niewielu mądrych, niewielu możnych, niewielu wysokiego rodu. Bóg wybiera to, co głupie, słabe i wzgardzone. Drugimi słowy On najczęściej wybiera to, co niedoskonałe w oczach tego świata.
Któregoś dnia Jezus zwrócił się do Boga Ojca, mówiąc:
Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Zaprawdę, Ojcze, bo tak się tobie upodobało. (Mt 11:25-26)
Zaskakujące wybory Boga
Typowym dla ludzkiego myślenia są założenia, że aby być wybranym przez doskonałego Boga należy sobie na to zasłużyć, krocząc drogą doskonałości. Tego typu myślenie jest podstawą religii stworzonych przez człowieka. Jednak Nowy Testament wyraźnie pokazuje nam, że doskonały Bóg nie poszukuje tych, którzy są doskonali. On często wybiera zwykłych, przeciętnych i niedoskonałych ludzi, aby w nich, dla nich i poprzez nich dokonać niezwykłych rzeczy. Nikt z nas nie został wybrany przez Boga z powodu swojej wyjątkowości i doskonałości, dlatego też nie możemy chlubić się w sobie – nasza chluba jest w Nim.
Co więcej, gdy badamy, jakich ludzi Bóg wybiera do wielkich zadań, to uświadamiamy sobie, że często są to ludzie niedoskonali, przeciętni, wzgardzeni przez innych, odrzuceni. Niektórzy z nich przed spotkaniem z Bogiem odnieśli wielkie życiowe porażki, inni mocno się mylili. Najczęściej były to osoby, których nie wybrałby człowiek.
Klucz do przełomu
Gdy Bóg czyni wyjątkowe rzeczy, to ich początkiem nie jest doskonały człowiek, ale doskonały Bóg, który z łaski wybiera niedoskonałego człowieka.
Tak jak już to wcześniej wspominałem, jako ludzie zbyt często jesteśmy przesadnie skupieni na sobie i swoich możliwościach. W głębi serca wierzymy, że jesteśmy kluczem do sukcesu, ale to nie prawda – kluczem do naszego sukcesu jest Bóg i Jego łaska, którą nam oferuje. Jesteśmy za bardzo skupieni na sobie i swoich ograniczeniach wierząc, że stanowią one wielki problem. Jednak zamiast tego powinniśmy się skupić na Bogu, dla którego wszystko jest możliwe i dać się porwać mocy Jego łaski. Warto przed Nim regularnie stawać, aby modlić się następującą modlitwą:
Boże, przychodzę do Ciebie taki, jaki jestem. Nie chcę o własnych siłach starać się stawać lepszym człowiekiem. Ufam Ci całkowicie i otwieram się na Twoją łaskę. Działaj we mnie i przeobrażaj mnie. Pozwalam Ci, i pragnę, aby Twoja łaska pracowała we mnie. Działaj we mnie i poprzez mnie.
Poddaję się Tobie i pragnę być unoszony przez życie przez Twoją moc i Twojego ducha. Chcę się poddać Twojej łasce i razem z nią współpracować. Wybieram Twoje wybory.
Warto w relacjach z Bogiem zrezygnować z kontroli, otworzyć się na Niego, poddać Mu i pozwolić, aby Jego łaska działała w nas i poprzez nas.
Photo credit: unsplash.com; Karl Fredrickson
0 komentarzy