Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

5 rzeczy, których potrzebują od Ciebie twoi najbliżsi

paź 17, 2015 | budowanie relacji, dla kobiet, dla mężczyzn, zarządzanie sobą, życie rodzinne | 4 Komentarze

Czy wiesz, że Twoi najbliżsi potrzebują od Ciebie 5 rzeczy? Jeśli je odkryjesz i będziesz je w nich regularnie siał, to obdarzysz ich wspaniałym życiem.

Opieka i troska

Powinieneś wiedzieć, co jest ważne dla twoich bliskich i wspierać ich w tym. Daj im poznać, jak ważni są dla ciebie, poprzez troszczenie się o nich i uczestniczenie w rzeczach, które oni w swoim życiu postrzegają za ważne.

Słowa, które wnoszą błogosławieństwo i budują

Właściwe słowa poprzez afirmację i wzmocnienie tworzą atmosferę oraz przestrzeń do wartościowego życia. Twoje słowa mogą wnosić przekleństwo lub błogosławieństwo, niszczyć lub budować, obdarzać życiem lub śmiercią. Mądrze używaj swojego języka. Ustawicznie zwracaj uwagę na to, co mówisz oraz kontroluj swoje reakcje.

Modlitwa wstawiennicza

Jedną z najcenniejszych rzeczy jakie możemy podarować człowiekowi jest modlitwa. Poświęcanie czasu na modlitwę o innych nadaje głębi relacjom i może przynieść niezwykłe rezultaty w ich życiu. Dlatego też dbaj o dyscyplinę w swoim życiu modlitewnym i regularnie módl się o twoich najbliższych.

Budowanie więzi, w oparciu o pięć filarów zdrowych relacji

Zdrowe i pełnowartościowe relacje w rodzinie zasadzają się na pięciorakim fundamencie, który stanowią:

 • Zaufanie
 • Szacunek
 • Miłość
 • Zrozumienie
 • Lojalność

Jeśli w relacjach z drugim człowiekiem którykolwiek z tych filarów zostanie naruszony, to więzi nie są takimi, jakimi powinny być. Więc dbaj o te filary i nie naruszaj ich.

Wartościowy czas

Ludzie, którzy są dla nas najcenniejsi oczekują od nas przede wszystkim jednej rzeczy – wartościowego (jakościowego) czasu. Poświęcenie im takiego czasu jest najcenniejszym i najbardziej pożądanym darem jaki mogą od nas otrzymać. (Mała podpowiedź – spędzaj z najważniejszymi dla ciebie osobami czas, który one będą uważały za cenny).

Rachunek sumienia

IMG_5965

 • Czy opiekujesz się i troszczysz o swoich najbliższych?
 • Czy wypowiadasz do swoich najbliższych słowa, które wnoszą błogosławieństwo i budują?
 • Czy modlisz się o swoich najbliższych i błogosławisz ich?
 • Czy budujesz więzi w oparciu o 5 filarów zdrowych relacji? (To jest – Czy można Ci ufać?, Czy szanujesz? Czy okazujesz miłość? Czy dążysz do zrozumienia? Czy jesteś lojalny/wierny?)
 • Czy regularnie spędzasz ze swoimi bliskimi czas, który oni uważają za jakościowy?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

Życie pośród kryzysu: Świadome dbaj o dobrą atmosferę

Kryzys tworzy idealne środowisko dla złej atmosfery. Warto świadomie się temu sprzeciwić, dbając o morale i dobrą atmosferę. Podczas pierwszego lockdownu związanego z pandemią COVID-19 zadzwoniłem do...

4 komentarze

 1. Jarek

  Świetny artykuł, bardzo praktyczne porady.

  Odpowiedz
 2. MareK

  Dziękuję Andrzej za ten poczęstunek. Warto przypominać i sprawdzać swoje serce, czy faktycznie niczego nie pominąłem.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *