5 rzeczy, których potrzebują od Ciebie twoi najbliżsi

Czy wiesz, że Twoi najbliżsi potrzebują od Ciebie 5 rzeczy? Jeśli je odkryjesz i będziesz je w nich regularnie siał, to obdarzysz ich wspaniałym życiem.

Opieka i troska

Powinieneś wiedzieć, co jest ważne dla twoich bliskich i wspierać ich w tym. Daj im poznać, jak ważni są dla ciebie, poprzez troszczenie się o nich i uczestniczenie w rzeczach, które oni w swoim życiu postrzegają za ważne.

Słowa, które wnoszą błogosławieństwo i budują

Właściwe słowa poprzez afirmację i wzmocnienie tworzą atmosferę oraz przestrzeń do wartościowego życia. Twoje słowa mogą wnosić przekleństwo lub błogosławieństwo, niszczyć lub budować, obdarzać życiem lub śmiercią. Mądrze używaj swojego języka. Ustawicznie zwracaj uwagę na to, co mówisz oraz kontroluj swoje reakcje.

Modlitwa wstawiennicza

Jedną z najcenniejszych rzeczy jakie możemy podarować człowiekowi jest modlitwa. Poświęcanie czasu na modlitwę o innych nadaje głębi relacjom i może przynieść niezwykłe rezultaty w ich życiu. Dlatego też dbaj o dyscyplinę w swoim życiu modlitewnym i regularnie módl się o twoich najbliższych.

Budowanie więzi, w oparciu o pięć filarów zdrowych relacji

Zdrowe i pełnowartościowe relacje w rodzinie zasadzają się na pięciorakim fundamencie, który stanowią:

 • Zaufanie
 • Szacunek
 • Miłość
 • Zrozumienie
 • Lojalność

Jeśli w relacjach z drugim człowiekiem którykolwiek z tych filarów zostanie naruszony, to więzi nie są takimi, jakimi powinny być. Więc dbaj o te filary i nie naruszaj ich.

Wartościowy czas

Ludzie, którzy są dla nas najcenniejsi oczekują od nas przede wszystkim jednej rzeczy – wartościowego (jakościowego) czasu. Poświęcenie im takiego czasu jest najcenniejszym i najbardziej pożądanym darem jaki mogą od nas otrzymać. (Mała podpowiedź – spędzaj z najważniejszymi dla ciebie osobami czas, który one będą uważały za cenny).

Rachunek sumienia

IMG_5965

 • Czy opiekujesz się i troszczysz o swoich najbliższych?
 • Czy wypowiadasz do swoich najbliższych słowa, które wnoszą błogosławieństwo i budują?
 • Czy modlisz się o swoich najbliższych i błogosławisz ich?
 • Czy budujesz więzi w oparciu o 5 filarów zdrowych relacji? (To jest – Czy można Ci ufać?, Czy szanujesz? Czy okazujesz miłość? Czy dążysz do zrozumienia? Czy jesteś lojalny/wierny?)
 • Czy regularnie spędzasz ze swoimi bliskimi czas, który oni uważają za jakościowy?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

4 odpowiedzi na „5 rzeczy, których potrzebują od Ciebie twoi najbliżsi

 1. Jarek pisze:

  Świetny artykuł, bardzo praktyczne porady.

 2. MareK pisze:

  Dziękuję Andrzej za ten poczęstunek. Warto przypominać i sprawdzać swoje serce, czy faktycznie niczego nie pominąłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>