0

10 rzeczy, które pastorzy powinni wiedzieć na temat sieci społecznościowych (Social Media)

Czy Twój pastor łączy się ze światem za pomocą portali społecznościowych?

Gdy nie ma umiejętnego kierownictwa, naród upada, lecz gdzie jest wielu doradców, tam jest bezpieczeństwo.

Przypowieści Salomona 11:14

Bez wątpienia coraz większa liczba pastorów zaczyna rozmawiać językiem portali społecznościowych. Jest jednak jeszcze spora grupa tych, którzy powinni uzmysłowić sobie znaczenie takiego dialogu. Gdyby to było możliwe opowiedzielibyśmy pastorom i liderom kościołów o niespożytej mocy portali społecznościowych do dzielenia się Ewangelią oraz o ich roli. Jeśli jesteś pastorem albo pracownikiem młodzieżowym, to możesz pomnożyć ważność tego wpisu o 10 razy.

Tak więc drodzy pastorzy, oto 10 rzeczy – które warto sobie uzmysłowić – o sieciach społecznościowych.

1. Technologia + wpływ = władza.

Kościół potrzebuje zabrać głos w sieci zarówno lokalnie, na poziomie kraju, jak i globalnie. Systemy polityczne są pod wpływem sieci społecznościowych, lub  nawet są przez nie obalane. Kościół powinien uczestniczyć w internetowej rozmowie wywierając wpływ na kulturę poprzez Boże Słowo.  Nie może być na odwrót. Ten wpływ powinien rozpocząć się od naszych pastorów i liderów.

2. Twoje miasto jest w sieci.

Ludzie żyjący w promieniu 30 km od Twojego kościoła, do których chciałbyś dotrzeć, spędzają wiele czasu w portalach społecznościowych. Wyszukaj ludzi, którzy są w Twoim mieście i dołącz do nich na Twiterze albo spróbuj z nimi nawiązać kontakt na jakimkolwiek portalu społecznościowym. Dziel się swoimi wartościami, słuchaj tego, co mówią i nawiąż z nimi autentyczny kontakt. Jeśli masz znajomych z kościoła na Facebooku, to również potencjalnie nawiązujesz kontakt z ich sąsiadami i przyjaciółmi, którzy być może nie znają Chrystusa. Twój zasięg jako pastora może być szerszy, a Twój wpływ głębszy.

3. Poznaj swoją “trzodę” w internecie.

O Tobie wiemy wiele. Wiemy jakie hobby ma Twoja żona, jakie sporty lubią Twoje dzieci, kiedy jeździsz  na ryby i kiedy są Twoje urodziny. Media społecznościowe to świetny sposób na poznanie nas. Nie oczekujemy długich rozmów. Spodziewamy się po prostu uznania od czasu do czasu i wsparcia dla naszych rodzin, bądź modlitwy w ciężkich chwilach. My też, tak jak Ty, mamy blogi, służby, strony na Facebooku. Więc zajrzyj do nas, a będziemy wzajemnie na siebie oddziaływać i uczestniczyć w wartościowym dialogu.

4. Portale społecznościowe są społecznościowe.

Pastorze, jeśli działasz w internecie, to powinieneś zrozumieć, że „społeczność” to droga dwukierunkowa. Twoja sieć społecznościowa nie jest drugą kazalnicą. Jeśli myślisz, że fajnie jest mieć 10 000 znajomych, a rozmawiać tylko z dziesięcioma, to przemyśl tę sprawę. Platformy społecznościowe są miejscem,  które umożliwia Ci kontaktowanie się, odpowiadanie i komentowanie. Nie pragniemy widzieć listy Twoich blogów, linków do kazań, albo wersetów na każdy dzień tygodnia. Jeżeli tylko prowadzisz monolog, to ryzykujesz, że ludzie będą Cię postrzegali jako aroganta i zaledwie publicznie potwierdzisz, że nie rozumiesz prawdziwej mocy portali społecznościowych.

5. Tak, to naprawdę jest takie łatwe.

Wróg nie chce, aby chrześcijanie – zwłaszcza pastorzy – byli obecni w internecie. Ten kanał komunikacji jest zbyt potężny. Jeśli będziemy w internecie, to ma nadzieję, że będziemy w nim marnować czas. Nie komplikuj sobie życia. Wybierz kilka narzędzi i posługuj się nimi. Wybór kilku narzędzi- Tweetdeck, Twuffer.com, Twitter lists (w Polsce NK, Facebook itp.) – może pomóc Ci kontaktować się z tysiącami ludzi każdego dnia. Ostatnią rzeczą, której pragniemy, to kolejna „rzecz”, która będzie pochłaniać Twój czas. Chcemy, abyś kontaktował się krótko – około godziny lub dwóch tygodniowo.

6. Możesz co tydzień zachęcać tysiące ludzi.

Potrzebujemy Ciebie, a Ty potrzebujesz nas. Potrzebujemy, abyś się o nas modlił i wspierał nas, a wtedy my chętnie zrobimy to samo dla Ciebie. Czasami się zmagamy i o tym piszemy na Facebooku lub na naszych blogach. Prosimy, spotkaj się z nami tam, gdzie jesteśmy.

7. Zrób to, co możesz zrobić, ale prosimy, zrób coś.

Nie będziemy Cię rozliczać, ani obrażać się, jeśli nie będziesz regularnie odpisywał na nasze wpisy. Rozumiemy to. Nie chcemy, aby nasz pastor żył jedynie w sieci. (Nawiasem mówiąc, prosimy Cię, abyś nie ograniczał swojego życia wyłącznie do internetu).

8. Mówimy o swoim życiu w 140 znakach.

Wbrew plotkom, nie mamy romansów i nie tracimy czasu w internecie (przynajmniej nie wszyscy). W internecie każdego dnia można rozmawiać, modlić się, zachęcać,  wymieniać pomysłami, wiadomościami i mądrością. Można też opłakiwać utratę bliskich, modlić się, czy też próbować radzić sobie z dylematami duchowymi. Chcielibyśmy, abyś od czasu do czasu dzielił się z nami swoimi myślami i budował z nami społeczność.

9. Potrzebne są wysokie standardy.

Zarówno chrześcijanie jak i nie chrześcijanie powinni właściwie postępować w internecie. Granica przyzwoitości jest trudna do określenia, szczególnie wtedy, kiedy jest mała odpowiedzialność. Twoja obecność mogłaby podnieść standardy prowadzenia rozmów on-line. Twoje słowa i sposób załatwiania sytuacji w internecie mogą być doskonałym przykładem uczniostwa. Tak więc prosimy, pojawiaj się w sieci. Wspólnie, jako Ciało Chrystusa będziemy uczyli się właściwych standardów w sieci.

10. Jezus korzysta z Tweetera, więc czemu nie Ty?

Duch Święty jest wszędzie gdzie klikniesz. Cuda dzieją się i życie ludzi ulega zmianie. Rozsądnym jest więc, aby pastorzy byli tam, gdzie coś się dzieje i tam, gdzie tak ważną rolę odgrywa wywieranie wpływu na ludzi.

Czy myślisz, że pastorzy powinni być obecni w internecie? Dlaczego tak uważasz?

Zdaniem eksperta:

Czy ludzie zamienili realne życie na facebook’a? Według statystyk ilość czasu spędzona w sieci nie zmieniła się w sposób radykalny. Serwisy społecznościowe przejęły czas, który użytkownicy poświęcali innym stronom www. Jeszcze do niedawna przeciętny amator internetu spędzając 10 minut w sieci odwiedzał kilka ulubionych witryn internetowych. Dzisiaj cały ten czas poświęci na przeglądanie facebook’a. Znajdzie na nim wiadomości z ulubionych portali (ponieważ śledzi ich fanpage). Dowie się również co słychać u znajomych.

Media społecznościowe swój sukces zawdzięczają informacji, która ma charakter wielopoziomowy. Oprócz „suchego faktu” dostępne są komentarze znajomych oraz reakcje nieznanych ludzi. Wiele osób odnajduje nowe źródła wartościowych treści obserwując interakcje informacji z użytkownikami w mediach społecznościowych, np. ktoś napisał ciekawy komentarz pod artykułem – warto odwiedzić jego blog.

Media społecznościowe to nie tylko facebook i twitter, ale każdy system swobodnej interakcji między użytkownikami za pomocą internetu.


Autor: Tomasz Bazyliński
Projektant stron WWW
tomaszbazylinski.pl


_________________________________________________________

Originally published by www.stickyjesus.com,  Toni Birdsong, ’10 Things We Wish Pastors Would “Get” About Social Media’. Used by written permission. All rights reserved.

Tłumaczenie: Piotr Bigus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>