Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czy spotykasz się z ciekawymi i wybitnymi ludźmi?

cze 1, 2014 | rozwój osobisty

Stare polskie przysłowie mówi:

Z kim się zadajesz takim się stajesz.

Ludzie, z którymi się stykamy formują nas. Jeszcze bardziej kształtują nas osoby, które staramy się poznać, wysłuchać, zrozumieć. Wartościowi ludzie przyczyniają się do naszego rozwoju osobistego. Pomagają nam stać się lepszymi, rozciągają nas, zmieniają nasze myślenie, uczą.

Ważnym jest, aby otwierać się na ciekawych i wybitnych ludzi. Zapraszać ich do swojego życia i zapoznawać się z ich opowieścią. Ważnym jest obserwowanie ich, słuchanie, uczenie się z ich błędów i sukcesów, wyciąganie wniosków.

W jaki sposób zacząć spotykać się z wyjątkowymi ludźmi?

Większość niestety nie ma możliwości na co dzień przebywać z wieloma ciekawymi, wybitnymi osobami, ale możemy zapoznać się z ich autobiografiami i biografiami. Czytanie tego typu książek jest niezwykłym doświadczeniem.

Gdy byłem młody zastanawiałem się, jak można czytać biografie? Dzisiaj zastanawiam się, jak można żyć bez czytania ich?

Regularnie czytam i kupuję biografie. W swojej bibliotece mam kilkadziesiąt książek tego typu.

Dlaczego czytam biografie?

Książki te umożliwiają mi:

  • spotkania z wyjątkowymi ludźmi,
  • poznanie ich świata,
  • uczenie się od nich,
  • wysłuchanie ich,
  • popatrzenie na życie i świat z ich punktu widzenia.

Poza tym, biografie umożliwiają spotykanie się z ludźmi, którzy już dawno odeszli.

IMG_1012 (2)Moja decyzja – spotkanie z jednym ciekawym człowiekiem w miesiącu

Już kilka lat temu podjąłem decyzję, że każdego miesiąca zapoznam się z historią jakiegoś człowieka. Tak więc średnio czytam minimum jedną książkę tego typu w miesiącu.

W ostatnim czasie przeczytałem biografię Nikity Chruszczowa, Stevena Jobsa, Arkadego Fiedlera, świetną autobiografię Stephena Kinga, a także Jana Pawła II. Przeczytałem kilka książek napisanych przez ludzi, którzy zmagali się z nowotworami. Teraz kończę czytać autobiografię Danuty Wałęsy.

Czytanie biografii formuje mnie, uczy i ubogaca.

Często po odłożeniu książki mam takie wrażenie, jakbym osobiście spotkał się z człowiekiem, o którym czytałem.

Praktyczne zastosowanie

Za pięć lat będziesz tą samą osobą, którą jesteś dzisiaj, z dwoma wyjątkami: książek, które przeczytasz i ludzi, których poznasz.

Charles Jones

Zachęcam Cię, abyś regularnie czytał biografie i w ten sposób spotykał się z wyjątkowymi ludźmi. To może Cię niezwykle ubogacić i przyczynić się do Twojego rozwoju osobistego.

Pytania

  1. Czy czytasz biografie? Dlaczego?
  2. Czy są jakieś biografie, które uwielbiasz?
  3. W jaki sposób dobierać sobie biografie do lektury?
  4. Czy mógłbyś nam polecić jakieś tytuły?

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

2 komentarze

  1. jac1789

    Interesujący pomysł. Ze swej strony polecam czytanie starożytnych: zwłaszcza Greków i Rzymian. Wtedy zwracano uwagę na biografie (żywoty) i w ogóle non-fiction. Powstawało to co my nazywamy fikcja literacką, ale to była głownie poezja, poematy i dramat. Czyli gatunki (rodzaje) stawiające duże wymagania przed piszącym i dlatego mało dostepne dla ludzi szukających eksperesji bez talentu, jak to się nie rzadko zdarza dziś, ale dużo pisano o zwykłych sprawach człowieka. Ciekawe,że ci ludzie żyli 2000-3000 lat przed nami, a myśleli tak jak my dziś. Z jednym wyjątkiem: wszystko było raczej dużo bardziej wyraziste: czarne, białe, godne naśladowania lub potepienia, dobre, złe. My już niestety nauczyliśmy się, że każdy jest nieskończoną głębią i każda opinia jest warta przemyśleń. Paweł z Tarsu dużo czytał starożytnych i bardzo mu sie przydało w rozumieniu innych…..

  2. Andrzej Mytych

    Których starożytnych polecasz?

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *