Z kim powinienem budować?


Bóg ustawił już wszystkich ludzi na twojej ścieżce do spełnienia marzeń i wizji. Teraz pozostało ci tylko pozbyć się tych niewłaściwych.

Joel Osteen

Nasz sukces zależy od właściwych połączeń

Jesteśmy stworzeni do budowania w oparciu o połączenia i pracę zespołową. Nasz przełom i sukces jest uzależniony od połączeń z właściwymi ludźmi, a porażka, czy też przeciętność często są rezultatem samodzielnego budowania, czy też budowania z niewłaściwymi osobami.

Trzy rodzaje połączeń, które potrzebujesz rozpoznać

Z kim powinieneś się przyjaźnić?

Przyjaźń jest wielką wartością, a wraz z upływem lat, szczególnie w przypadku osób dorosłych, pielęgnowanie przyjaźni wymaga świadomej pracy i płacenia ceny. Rzadko kto ma przyjaciół na całe życie. Zwykle przyjaźnimy się z ludźmi w pewnych konkretnych okresach życia. Dlatego też warto te okresy dostrzegać, a także uświadamiać sobie z kim na danym etapie powinniśmy budować.

Od kogo powinieneś się uczyć?

W naszym szybko zmieniającym się świecie, jak nigdy dotąd jesteśmy zmuszeni się uczyć. W różnych okresach życia potrzebujemy uczyć się różnych rzeczy. Powinieneś jednak zdawać sobie z tego sprawę,  że od niektórych ludzi warto się uczyć; natomiast uczenie się od innych będzie tylko stratą czasu, a nawet może okazać się szkodliwym. Nie mamy też czasu, aby uczyć się wszystkiego. Dlatego też co jakiś czas warto zatrzymać się, aby zadać sobie pytania:

 • Czego teraz powinienem się uczyć?
 • Dlaczego?
 • Od kogo powinienem się uczyć?
 • Dlaczego właśnie od tych osób?

Z kim powinieneś budować?

Kolejną ważną grupą ludzi, z którymi powinniśmy się świadomie łączyć są osoby, z którymi zamierzamy budować.

 • Z kim powinieneś budować?
 • Kto powinien być twoim partnerem?

Jest zasadnicza różnica pomiędzy relacjami, a połączeniami (partnerstwem)

Budowanie z ludźmi dobrych relacji różni się od budowania w oparciu o partnerskie relacje.

Jeśli można, o ile to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi pokój miejcie. (Rz 12:18)

Powinniśmy, o ile to od nas zależy, dbać aby z wszystkimi ludźmi mieć dobre stosunki, jednak z dużą ostrożnością należy dobierać tych, z którymi zamierzamy budować życie i realizować nasze wizje.

Budować możesz z byle kim, ale wybudować coś wartościowego w życiu możesz tylko z tymi, z którymi łączy cię Bóg. Dlatego też, zanim zdecydujesz się z kimś budować i zadeklarujesz się, sprawdź najpierw, czy z tą drugą stroną łączy cię Bóg i czy rodzi się pomiędzy wami połączenie na poziomie osobistym. To ochroni cię przed wieloma niepotrzebnymi kłopotami, przykrościami i zranieniami.

Połączenia innych ludzi wcale nie muszą stawać się automatycznie twoimi połączeniami

Na przykład twój przełożony / lider może mieć swoje połączenia; twój rodzic może mieć swoje połączenia; twój mentor może mieć swoje połączenia; twój przyjaciel może mieć swoje połączenia – ale to nie znaczy, że one kiedykolwiek będą twoimi. Możesz się o tych ludzi ocierać i być zanurzonym w ich środowisku, ale to wcale nie znaczy, że będziesz, czy też powinieneś być z nimi kiedykolwiek połączony.

Najczęściej połączeń nie da się odziedziczyć – trzeba rozpoznać swoje własne i uformować je.

Twoje połączenia to twoje możliwości

Bóg otwiera przed nami możliwości poprzez stawianie na naszej drodze konkretnych ludzi.

Ludzie są możliwościami.

W świecie chrześcijańskim mówiąc o możliwościach używamy zwrotu otwarte drzwi. Jest to piękny obraz, który jednak często jest enigmatyczny i niezrozumiały, bo co to konkretnie oznacza otwarte drzwi? Jak konkretnie Bóg otwiera drzwi w naszym życiu? Jeśli przeanalizujemy ten temat, to odkryjemy, że często tymi drzwiami w taki, czy inny sposób okazują się ludzie, których Bóg stawia na naszej drodze w różnych okresach naszego życia.

Ludzie mogą być szansą dla jednostek

W każdym człowieku jest założony potencjał, w niektórych ludziach bardzo duży. W jego skład wchodzi:

 • potencjał wiedzy, poznania i mądrości;
 • potencjał obdarowania;
 • potencjał zasobów;
 • potencjał kreatywności;
 • potencjał kontaktów, relacji i połączeń.

Ten potencjał możemy wykorzystać, jeśli połączymy się z innymi i zaczerpniemy z tego wszystkiego, co mają do zaoferowania.

Nie chcę, abyś odmawiał sobie czegokolwiek tylko dlatego, że duma lub upór nie pozwalają ci uświadomić sobie, że Bóg często popycha innych ludzi do wspierania cię w drodze ku przeznaczeniu. Te osoby są niczym kufry ze skarbami, które czekają, aż postanowisz do nich sięgnąć w decydujących momentach podróży. Nie potrzebujesz klucza, by otworzyć kufer i cieszyć się skarbem. Wystarczy, że powiesz, czego chcesz.

Wszystko, co w naszym życiu godne uwagi, wymaga darów innych ludzi, nie tylko naszego. Należy odpowiednio wykorzystać błogosławieństwo relacji międzyludzkich, aby nasze dzieło stało się wielkie.

W drodze do sukcesu trzeba się wiązać z innymi, gdyż żaden człowiek nie doszedł do wszystkiego wyłącznie dzięki sobie. Nikt nie tworzy wielkich dzieł samotnie i nie ma nic złego w dobieraniu sobie partnerów. Ludzie często tracą okazje, gdyż usiłują zachować wszystko dla siebie. Spójrz na to w ten sposób – możesz mieć dla siebie albo mały placek w całości, albo połowę wielkiego ciasta. W ostatecznym rozrachunku połowa wielkiego ciasta to znacznie więcej niż mały placek na wyłączność.*

Steve Harvey

Ludzie mogą być szansą dla całych narodów, lub też grup społecznych

Na przykład:

 • Mojżesz był szansą dla Hebrajczyków w Egipcie.
 • Młody pastuszek Dawid był szansą dla Izraela w czasie bitwy z Filistyńczykami.
 • Estera była szansą dla Żydów pod panowaniem króla Artakserksa.
 • Winston Churchill był szansą dla Wielkiej Brytanii w czasie wojny z nazistowskimi Niemcami.
 • Marcin Luther King, Jr. był szansą dla czarnoskórych w USA, poszkodowanych przez prawo segregacyjne.
 • Matka Teresa była szansą dla niechcianych, skrajnie biednych, chorych i umierających w Kalkucie.

Świadome budowanie połączeń

Z niektórymi osobami jesteśmy połączeni na całe życie, ale z większością łączymy się na określony czas. Potrzebujemy być mądrzy i nauczyć się rozpoznawać okresy, w których powinniśmy połączyć się z danymi ludźmi, a także momenty, w których te relacje należy rozluźnić, a nawet zakończyć. Poza tym, pewne relacje w ogóle nie są wskazane. Inni mogą ciągnąć nas w górę, lub w dół. Mamy wybór. Możemy wybrać tych, którzy nas podnoszą, lub tych, którzy depczą nam po skrzydłach. Więc warto relacje dobierać z rozmysłem, a także co jakiś czas robić ich przegląd.

Często nie mamy wpływu na to, z kim przecina się droga naszego życia, ale mamy wpływ na to, z kim decydujemy się żyć, przyjaźnić, połączyć i budować. Twoje relacje nie muszą być wynikiem przypadku – mogą być rezultatem świadomego, przemyślanego wyboru.

Pytania pomocnicze:

joseph-pearson-310899 (1)

 1. Trzy rodzaje połączeń, które potrzebujesz rozpoznać:
 • Z kim powinieneś się przyjaźnić?
 • Od kogo powinieneś się uczyć?
 • Z kim powinieneś budować?
 1. “Przegląd” relacji:
 • Jakiej relacji powinieneś pozwolić się rozluźnić?
 • Jaką relację powinieneś zakończyć?
 • Do jakich osób powinieneś się przybliżyć?
 1. Czy jesteś połączony z tymi osobami (partnerami), z którymi powinieneś?
 2. Do jakiego środowiska należysz / powinieneś należeć?
 3. Jakie możliwości otwierają się przed tobą?

* Steve Harvey, Działaj jak człowiek sukcesu, Burda Publishing Polska, Warszawa, 2016, s. 152.

Photo credit: unsplash.comJoseph Pearson

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>