Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Ulf Ekman i temat odpowiedzialności przywódcy

kwi 26, 2014 | dla liderów, przywództwo, służba | 1 komentarz

W ciągu ostatnich tygodni dość dużo wzburzenia, sporów i pytań wywołała decyzja Ulfa Ekmana, europejskiej ikony ruchu charyzmatycznego, o przejściu do kościoła rzymsko-katolickiego.

Ulf Ekman ordynowany w 1979 w luterańskim Kościele Szwecji, po ukończeniu w 1983 szkoły Kennetha Hagina Rhema Bible Training Center w USA, założył w Szwecji kościół charyzmatyczny Livets Ord.

Służba Ulfa Ekmana jako pastora, nauczyciela i autora miała niezwykły zasięg i wpływ. Napisał wiele poczytnych książek, szkolił tysiące pastorów i liderów, działał misyjnie w Bangladeszu, Rosji, Armenii, Albanii, w Izraelu i w Indiach. Jego kościół był zaangażowany w zakładanie wspólnot w dużych miastach byłego Związku Sowieckiego.

9 marca 2014 Ulf Ekman ogłosił, że wraz z żoną Brigittą  zamierzają przejść na katolicyzm. Jego decyzja wywołała falę dyskusji w naszym kraju i zagranicą.

Pytanie o odpowiedzialność przywódcy

Obserwując dyskusje toczące się w internecie na temat wydarzenia z dnia 9 marca 2014 i osoby Ulfa Ekmana, a także widząc, jak chrześcijanie z różnych nurtów ranili siebie nawzajem w tych dyskusjach, zrodziło się u mnie pytanie odnośnie postawy i odpowiedzialności przywódcy.

Ulf Ekman był ikoną ruchu charyzmatycznego. Dla wielu był symbolem. Stworzył potężny ruch, tysiące ludzi poddało się jego wpływowi. Przez 30 lat był jednym z głównych autorytetów tego ruchu. W pewnym okresie zaczął jednak eksplorować nowe obszary, otwierać się na nowe doświadczenia i myśleć w zupełnie odmienny sposób. Podejmuje decyzję i poprzez swoją postawę komunikuje swoim naśladowcom:

Ja odkryłem coś, co jest niezwykle ważne dla mnie. Natomiast wy róbcie to, co uważacie za stosowne. To wasza sprawa.

Mam takie wrażenie, że wielu jego wcześniejszych zwolenników ma problem nie tyle z tym, że nawrócił się na katolicyzm, choć tego chyba w pełni nie rozumieją, ale że zostali zdradzeni i porzuceni przez człowieka, któremu ufali i wierzyli, za którym szli, i któremu poświęcili się.

To oczywiście rodzi pytania na temat odpowiedzialności.

Czy to, co przeżywa przywódca jest tylko i wyłącznie jego osobistą sprawą? Czy jest odpowiedzialny tylko za samego siebie?

Nie piszę tego wpisu, aby oceniać, czy też osądzać Ulfa Ekmana. Jestem zbyt daleko od tego tematu, poza tym nie mam do tego moralnego prawa. Przeczytałem większość jego książek i zawsze byłem pod olbrzymim wrażeniem niezwykłej pracy jaką on, wraz ze swoim kościołem wykonał na przełomie wieków w byłych krajach Związku Sowieckiego. Chciałbym jednak podzielić się kilkoma myślami, głównie pytaniami, dotyczącymi chrześcijańskiego przywództwa.

Wywieranie wpływu wiąże się z odpowiedzialnością

Oczywiście każdy człowiek ma prawo do podejmowania decyzji, problem jest tylko taki, że im ktoś ma wyższą pozycję, tym ma mniej wolności, a więcej odpowiedzialności. Im człowiek jest wyżej postawiony i cieszy się większym autorytetem, tym jego decyzje, zarówno te dobre, jak i złe mają większy wpływ na rzeczywistość.

Czymś innym jest uderzyć w jezioro kamieniem, a innym jest uderzyć pięciotonowym głazem. Czymś innym jest uderzyć w tłum pomidorami, a innym betonowymi filarami.

10299355_10203677849932558_398509041_nDr John C. Maxwell często uczył, że ludziom wydaje się, że im wyżej jest lider, tym ma więcej wolności. W rzeczywistości, im wyżej jest lider, tym ma mniej wolności, a więcej obowiązków i odpowiedzialności. Im przywódca jest wyżej, tym bardziej powinien zdawać sobie sprawę z wpływu, który wywiera na rzeczywistość.

Widzimy to w przypadku króla Dawida. Podczas jego rządów Izrael żył w pomyślności. Było to spowodowane jego mądrymi i prawymi decyzjami. Ale prawda jest też taka, że podjął kilka złych decyzji, w wyniku których straciło życie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. On grzeszył, naród umierał.

Wszystko ma swoją cenę

Wielu pragnie większego wpływu, autorytetu i przywództwa, ale niewielu zastanawia się nad ceną, która jest z tym związana. Jednym z kosztów, który należy ponieść za sprawowanie ponadprzeciętnego liderstwa jest cena odpowiedzialności.

Odpowiedzialność nie myśli w kategoriach: „Czy mogę?”, ale: „Czy wolno mi?”, tzn. jaki wpływ będzie to miało na moich naśladowców i tych, na których oddziałuję? Właśnie to drugie pytanie dotyczy odpowiedzialności.

Istotne pytania

Historia Ulfa Ekmana stawia przede mną szereg pytań, które wydają mi się istotne, a odpowiedzi na nie wcale nie są łatwe:

 • Czy mam jako lider prawo do robienia tego, co chcę, bo tak jak każdy inny człowiek jestem tylko człowiekiem?
 • Czy mam jako lider prawo do robienia tego, co chcę, bo jestem liderem?

Czy jako lider jestem wolny, aby mieć:

–  dowolną postawę?

–  dowolne nauczanie?

–  dowolne postępowanie?

 • Jeśli przez całe życie przewodziłem ludźmi, którzy mi ufali i w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że nie prowadziłem ich tam, gdzie należy, to co w takim przypadku i w jaki sposób powinienem postąpić?

 Rózne spojrzenia na sprawę Ulfa Ekmana

 1. CnnNews.pl, Ulf Ekman wstąpi do Kościołą Katolickiego
 2. Marek Kamiński, Ulf Ekman i inne kataklizmy
 3. Andrzej Stiepanow, Ja też o Ulfie parę słów
 4. Janusz Szarzec, Katolizacja protestantów
 5. Fronda, Niesamowite świadectwo byłych protestantów o Kościele!

Photo credit: Ewa Połeć

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

Moja definicja skutecznej służby wśród dzieci

Moja definicja skutecznej służby wśród dzieci jest nietypowa, bo to pewien obraz. To drzewo zasadzone nad strumieniami wód, które wydaje owoc we właściwym czasie! Tak jak obrazuje to nasze logo Kościoła Dziecięcego. Dzieci są owocami tej służby, dzieci, które...

Czy wywierasz pozytywny wpływ?

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu. Herodot Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym...

Biblijne historie z trudnymi i toksycznymi ludźmi w tle

Biblia jest księgą, która obszernie traktuje o życiu. Nie omija też tematu relacji z trudnymi i toksycznymi osobami. Pochylmy się na chwilę nad dwoma pouczającymi przykładami.

Mierz w swoim życiu wyżej

Jeśli chcesz prowadzić ponadprzeciętne życie, musisz mierzyć wyżej. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz mierzyć wysoko. Dlaczego? Ponieważ jeśli mierzysz w przeciętność, w pewnym momencie możesz odnieść życiową porażkę. Natomiast jeśli marzysz o zwycięstwach i sukcesach, a mierzysz tylko trochę ponad przeciętność, to w pewnym momencie możesz 'ugrzęznąć’ w przeciętności, a twoje marzenia o sukcesach i zwycięstwach okażą się być tylko i wyłącznie niespełnionym snem, który będzie cię dręczyć.

Czy wiesz komu powinieneś służyć?

Biblijne chrześcijaństwo i naśladowanie Chrystusa jest nierozerwalnie związane ze służeniem ludziom i wyświadczaniem dobra.

Bóg używa ludzi jako drzwi do możliwości

Nie wiem, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym konkretnie są „otwarte drzwi”. Ja od kilku lat zwracam na to zjawisko uwagę i świadomie słucham opowieści ludzi, którym „otworzyły się drzwi” i w nie weszli. Bardzo często te „otwarte drzwi” były konkretnymi osobami, które otwierały nowe możliwości.

Siedem aspektów twojego potencjału

Głęboko w człowieku zamieszkują te drzemiące siły: siły, które zdumiałyby go, gdyż nigdy nawet nie marzył o ich posiadaniu; siły, które zrewolucjonizowałyby jego życie, gdyby obudził je i uruchomił.

1 komentarz

 1. jac1789

  Uderzająco prosty a tak dosadny tekst na ten temat. Chyba najlepszy komentarz jaki czytałem na temat w necie. No właśnie. @Jeśli przez całe życie przewodziłem ludźmi, którzy
  mi ufali i w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że nie prowadziłem ich tam,
  gdzie należy, to co w takim przypadku i w jaki sposób powinienem postąpić?@@@
  Trochę mi przypomina myśli Marka Ciesiółki wpisane na FB pod artykułem Andrzeja
  Stiepanowa choć tu wyrażone tak bezpośrednio (czy autor studiował języki
  klasyczne?, nie ironia a pochwała za zwięzłość i klarowność).

  No właśnie: decyzja Ekmana powinna zrodzić pytanie o przywództwo raczej niż być kolejnym głosem w konflikcie: „kto ma rację prawowierni czy schizmatycy”. Czytałem wiele artykułów. Na necie krążą też osobiste wypowiedzi Ekmana, też ludzi którzy go znali i byli blisko niego. Mnie ta cała sprawa kojarzy się z wspomnieniami Tonego Blaira, które czytałem jakiś czas temu. Uderzyło mnie podobieństwo. Jeden i drugi „przeszedł na
  emeryturę”. Jeden i drugi nosił się z zamiarem konwersji na katolicyzm od
  jakiegoś czasu, ale dopiero „emerytura” umożliwiła im upublicznienie
  decyzji. O ile w przypadku Blaira mogę to zrozumieć to w przypadku Ekmana nie.

  No bo czym jest przywództwo i w ogóle bycie liderem w kościele. Czyżby tylko PRACĄ?! Że tak można sobie na emeryturę i hop w kąpielówkach dać nura we własne hobby. Jeżeli to miało być pracą tylko, no to pogratulować Ekmanowi pracy zawodowej połączonej z barwną karierą, podróżami, wizytami, zdjęciami w gazetach. Praca wiąże się z zapłatą. Właśnie, kolejne pytanie pochodne od tego z artykułu. Kto finansował wszystko (w tym
  pracowników) przez te kilkadziesiąt lat? Pewnie nie Bóg, skoro przecież Ten
  czekał na drugim brzegu, aż owieczka dojrzeje i przepłynie przez rzekę
  podziałów i niezrozumienia. Chyba nie Bóg finansował skoro on z definicji nie
  finansuje podziałów, ani nie popiera nawet planów układanych z ciała
  („tak, tak, nie, nie” 2 Kor 1; 17). Kto w takim razie płacił za projekt, za podróże, za występy? Dziesięciodajcy? Piszę z ironią, bo wiadomo, że w kościele rzymskim nie płaci sie dziesięciny i dający być może w tym też popełnili błąd? Może mogli te pieniądze zachować dla siebie, rodziny, na samochód, wczasy… ?

  Nie-duchowe pytanie? Może warto zadać pytanie o pieniądze, bo te można przynajmniej policzyć? Niestety nie da sie przeliczyć tych kilkudziesięciu lat, najczęściej kluczowych lat
  życia wszystkich tych „oddolnie” wpierających projekt. Tysięcy ludzi,
  którzy wybierali pracę wolantaryjną, zamiast iść na studia czy robić własną
  karierę angażowali się w wyjazdy, misje, ewangelizację i wierzyli, że robią to
  dla Boga. A co można powiedzieć o tych którzy odchodzili od wierzeń kościoła
  rzymskiego właśnie dla projektu. No bo przecież byli u źródła i ktoś im
  namącił. Kto za to zapłaci? Jeżeli to była tylko praca, to trzeba zapłacić. (Jakub 5; 4)

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *