Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jaki jest pożytek z biegnięcia, jeśli nie jest się na właściwej drodze?

sie 23, 2017 | dla liderów, przywództwo, rozwój osobisty, świadome życie, uczniostwo, zarządzanie sobą, życie chrześcijanina | 0 komentarzy

Doskonałym przykładem ilustrującym tytułową myśl tego wpisu jest historia Saula, który później został nazwany apostołem Pawłem. Słowo Boże przedstawia go jako człowieka wykształconego, faryzeusza, oddanego służbie swojemu Bogu.

Pierwsze teksty biblijne mówiące o nim, przedstawiają go następująco:

I kamienowali Szczepana (…) A Saul również zgadzał się z tym zabójstwem. (…) tępił zbór; wchodził do domów, wywlekał mężczyzn i niewiasty i wtrącał do więzienia. (Dz 7:59a,8:1a,3)

A Saul, dysząc jeszcze groźbą i chęcią mordu przeciwko uczniom Pańskim, przyszedł do arcykapłana i prosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł, jeśliby znalazł jakich zwolenników drogi Pańskiej, zarówno mężczyzn jak i kobiety, uwięzić ich i przyprowadzić do Jerozolimy. (Dz 9:1-2)

Saul wiedział czego chce, był zaangażowany, ciężko pracował, był gorliwy, proaktywny, przejawiał inicjatywę. Działał z pasją. Realizował misję. Szybko biegł do przodu. To są dobre charakterystyki, ale w tym wszystkim był jeden zasadniczy problem – nie biegł tam gdzie trzeba i nie tym torem, co należy.

Prześladując Mesjasza i kościół, będąc wrogiem Drogi Pańskiej, gnębicielem, prześladowcą i bluźniercą,* był przekonany, że służy swojemu Bogu. Ale okazało się, że całkowicie się mylił. Na szczęście Bóg okazał mu miłosierdzie i zatrzymał go na drodze do Damaszku, gdzie się udawał w celu realizowania swojej misji prześladowania kościoła.

I stało się w czasie drogi, że gdy się zbliżał do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba, a gdy padł na ziemię, usłyszał głos mówiący do niego: Saulu, Saulu, czemu mnie prześladujesz? I rzekł: Kto jesteś, Panie? A On: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz; ale powstań i idź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić. (Dz 9:3-6)

Pan objawił mu, że jest przez Niego prześladowany i nakazał mu iść do Damaszku, gdzie miał się dowiedzieć, czym powinien się zajmować. W tym mieście przez trzy dni nie jadł i nie pił, czekając na ruch Pana. Po tym czasie Bóg posłał do niego Ananiasza, któremu dał objawienie dla życia Saula:

Lecz Pan rzekł do niego [tj. Ananiasza]: Idź, albowiem mąż ten jest moim narzędziem wybranym, aby zaniósł imię moje przed pogan i królów, i synów Izraela; ja sam bowiem pokażę mu, ile musi wycierpieć dla imienia mego. (Dz 9:15-16)

To doświadczenie było punktem zwrotnym w życiu Saula. Zatrzymał się i zaczął biec w zupełnie innym kierunku – tym, który objawił mu Bóg.

Wszystko może być zupełnie bez sensu, jeśli człowiek nie zajmuje się tym, czym powinien 

To pouczająca historia. Uczymy się z niej, że można być człowiekiem zaangażowanym, ciężko pracować, działać z pasją, być gorliwym, proaktywnym i z poświęceniem realizować misję, ale to wszystko może być zupełnie bez sensu, jeśli człowiek nie zajmuje się tym, czym powinien. A jaki jest pożytek z biegnięcia, jeśli nie jesteś na właściwej drodze?

andy-beales-53407Pracowitość, skupienie, zaangażowanie i gorliwość to dobre cechy, ale pod warunkiem, że właściwie się je ukierunkuje. Dlatego też warto czasami zatrzymać się, aby zadać sobie pytanie: Czy jestem na właściwej drodze? Gdzie teraz powinienem biec?

Praktyczne zastosowanie

  • Czy jesteś na tej drodze co trzeba?
  • Czy twoja praca i wysiłek mają sens?
  • Na czym obecnie powinieneś się skupić?

* Patrz: 1 Kor 15:8-10; 1 Tm 1:12-17.

Photo credit: unsplash.com; Andy Beales

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *