Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

maj 25, 2021 | dla biznesmenów, dla liderów, przywództwo, rozwój osobisty, świadome życie, zarządzanie sobą | 0 komentarzy

YouTube player

Ze względu na swoją pracę zawodową dużą część swojego życia spędzam z przywódcami i osobami przedsiębiorczymi, które odnoszą sukcesy, czasami znaczące.

W pewnym momencie odkryłem ciekawą rzecz odnośnie sukcesu:

Możesz w życiu odnieść znaczący sukces i zrealizować niezwykłe cele, aby z czasem odkryć, że w ten sposób odniosłeś porażkę i przegrałeś. Niektóre długo wyczekiwane zwycięstwa okazują się porażkami.

Sukces to z pewnością ważna rzecz, ale warto się upewnić, że cel do którego dążymy jest tym, do którego powinniśmy zmierzać. Jaki sens jest w odniesieniu sukcesu, na niewłaściwej drodze?

Żyjemy w kulturze, która wymusza na nas dość duże tempo, udział w rozmaitych gonitwach i walczenie o różne sukcesy, których niekoniecznie potrzebujemy. Często nie mamy czasu, aby się zatrzymać i skonfrontować z ważnymi pytaniami typu:

  • Co jest dla mnie ważne?
  • Czy zajmuję się tym, co dla mnie ważne?
  • Gdzie biegnę? Tam, gdzie trzeba, czy też na skraj przepaści?
  • Czy w wystarczającym stopniu dbam o najważniejsze obszary swojego życia (takie jak na przykład moja duchowość)?

Większość ludzi żyje dziś w takim pędzie, że nie mają czasu na tzw. ‘duchowe sprawy’. W dodatku nie chcą zwolnić tempa życia, twierdząc, że nie mogą sobie na to pozwolić. A przecież nie tempo biegu jest najważniejsze…, zachowanie właściwego kierunku ma o wiele większe znaczenie. Być zagonionym wcale nie oznacza bycia produktywnym czy owocnym. Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.[1]

Paweł Godawa

claudio-schwarz-purzlbaum-HqR3E00bdh8-unsplash

Można osiągnąć niezwykłe rezultaty i sukcesy, a przy tym w 100% rozminąć się z tym, czym powinno się zajmować. William Carrey napisał kiedyś odnośnie siebie bardzo istotne słowa:

Nie boję się porażki. Boję się odnieść sukces w tym, co nie ma znaczenia.

William Carrey

Myślę, że jesteśmy stworzeni przez Boga, aby między innymi odnosić zwycięstwa i sukcesy. Warto jednak zadać sobie trud odkrycia:

  • Które szczyty są NASZE?
  • Zdobycie których szczytów jest częścią NASZEGO przeznaczenia?
  • Które szczyty WARTO zdobyć, a te zwycięstwa po czasie nie okażą się porażką?

Podsumowanie

Chciałbym zachęcić cię do zatrzymania się i zmierzenia z poniższymi pytaniami:

  • Czy jesteś na właściwej drodze?
  • Czy biegniesz w tym kierunku, w którym powinieneś?
  • Czy dążysz do sukcesu, który warto odnieść, czy też pracujesz nad czymś, co nie ma żadnego znaczenia (tzn. czy malujesz tę ścianę, którą trzeba)?
  • Czy dbasz o to, co najważniejsze i w wystarczającym stopniu troszczysz się o kluczowe obszary swojego życia?
  • Jak dzisiaj wygląda Twoje życie duchowe? Czy znajdujesz czas, aby troszczyć się o swoją duchowość?

Photo by Claudio Schwarz | @purzlbaum on Unsplash

[1] Paweł Godawy, Zrozumienie życia, Wydawnictwo Centrum Chrześcijańskie „Woda Życia”, Koszalin, 2006, s. 33-35.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Jak zwiększyć swój przychód?

Co zrobić, aby więcej zarabiać, w oparciu o mniejsze niż dotychczas roboczogodziny, a także mniejsze zasoby?

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *