Jestem Polakiem. Co to znaczy?


Ostatnio bardzo uważnie przeczytałem książkę pastora Arkadiusza Krzywodajcia pt.: ‘Polska twoja Ziemia Obiecana’. Cieszę się, że polscy pastorzy decydują się pisać i publikować. Książka ta w naturalny sposób konfrontuje mnie z pytaniem Co to znaczy, że jestem Polakiem? W tym wpisie chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma myślami odnośnie tego tematu.

Jestem Polakiem – uczę się szanować ludzi z innych narodowości

Odkrywanie mojej polskości było i jest dla mnie procesem. Moim pierwszym odkryciem na tej drodze było uzmysłowienie sobie, że jest we mnie dużo niechęci do kilku narodowości. Mając 21 lat uczyłem się w Wielkiej Brytanii w towarzystwie 185 studentów z 30 różnych narodowości. Wtedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, co to znaczy być Polakiem na Zachodzie. Uzmysłowiłem sobie również, że żywię sporo niechęci do Niemców, Żydów, a także Ukraińców i ludzi z innych republik byłego ZSRR. Gdy zastanawiałem się nad tym, uświadomiłem sobie, że wcześniej nigdy żadnego przedstawiciela z tych kultur osobiście nie spotkałem. Moje uprzedzenia były wynikiem stereotypów, które zaszczepiła mi moja kultura. Tak się złożyło, że Bóg dotknął mojej niechęci właśnie do ludzi z tych konkretnych narodowości.

Żydzi – Jak mogłem odczuwać niechęć do tego narodu, jeśli Jezus Chrystus i wielcy mężowie, tacy jak Abraham, Mojżesz, Dawid, Daniel, apostoł Paweł, których zawsze uważałem za ponadprzeciętnych i których traktowałem jako fundamentalny przykład dla mojego życia, byli Żydami?

  • Niemcy – W szkole biblijnej zaprzyjaźniłem się z kilkunastoma Niemcami, którzy mieli w sobie niesamowitego ducha. Zawsze zaskakiwała mnie ich postawa i styl życia. Byli wyjątkowymi chrześcijanami.
  • Ukraińcy – Gdy Bóg powołał mnie na misje, powiedziałem: Boże, byle nie Ukraina, albo Białoruś. Pojadę wszędzie. Pojadę do Azji, Afryki… ale proszę, nie posyłaj mnie na Ukrainę, czy na Białoruś. Pierwszym krajem w którym żyłem przez ponad rok była Ukraina. Czas ten był w moim życiu okresem uczenia się pokory i szacunku.
  • Ludzie z byłego ZSRR – Z Ukrainy przeprowadziłem się na trzy lata na Białoruś. Te trzy lata były punktem zwrotnym w moim życiu. Sprawiły również, że zupełnie inaczej popatrzyłem na siebie i na narody rosyjskojęzyczne.

Od czasu mojego powołania spotkałem ludzi z wielu kultur. Dało mi to szansę popatrzeć na siebie bardziej krytycznym okiem, zmieniać się i uczyć szacunku do ludzi z innych narodowości.

Jestem Polakiem – uczę się szanować Polskę i Polaków

11393034_10153409856577375_1340853264103401781_nWielu Polaków ma skłonność do krytykowania swojej Ojczyzny. Mamy skłonność do krytykowania Polski, siebie nawzajem, naszego rządu, kościoła, duchownych i wszelkich autorytetów. Ale co z tej całej krytyki wynika? Co więcej, z czego ona wypływa? Negatywna, destruktywna krytyka często wynika z pogardy, pychy, warcholstwa polskiego, buty, zakompleksienia, braku poczucia wartości.

Jednym z naszych największych problemów narodowych jest brak szacunku.

Uczę się więc szanować Polskę i Polaków.

Jestem Polakiem – coraz bardziej cenię sobie swoją Ojczyznę

Gdy byłem młodym mężczyzną miałem do Boga żal o to, że nie urodziłem się Amerykaninem. Nie wyemigrowałem na Zachód z powodu posłuszeństwa Bogu i silnego poczucia powołania do służby w krajach Europy Wschodniej. Jednak przez pięć lat żyłem na obczyźnie. Lata te nauczyły mnie cenić sobie moją Ojczyznę.

Jak ptak, który daleko odleciał od gniazda, tak człowiek, który się tuła z dala od ojczyzny. (Prz 27:8)

Dzisiaj żyję w Polsce, którą sobie cenię. Polska to mój kraj i moja Ojczyzna. Nie wiem, czy wraz z moją rodziną zawsze będę żył w Polsce. To zależy od Boga, któremu staram się służyć. Wiem jednak, że zawsze będę cenił sobie mój kraj.

Jestem Polakiem – uczę się modlić o swój kraj i o ludzi u władzy

Dzisiaj wiem, że destruktywna krytyka nie poprawia rzeczy na lepsze, natomiast modlitwa wstawiennicza może dokonać wiele, ponieważ modląc się zwracamy się do Boga, który może wszystko.

Przede wszystkim więc napominam, aby zanosić błagania, modlitwy, prośby, dziękczynienia za wszystkich ludzi, za królów i za wszystkich przełożonych, abyśmy ciche i spokojne życie wiedli we wszelkiej pobożności i uczciwości. (1 Tm 2:1-2)

Jestem Polakiem – staram się zająć swoje miejsce w społeczeństwie i czynić dobro

Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana. Wy jesteście światłością świata; nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapalają też świecy i nie stawiają jej pod korcem, lecz na świeczniku, i świeci wszystkim, którzy są w domu. Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mt 5:13-16)

Gdy byłem młodszym chrześcijaninem, z jakiegoś powodu myślałem, że chrześcijanie muszą odciąć się od ludzi w świecie i w ukryciu przed światem oczekiwać na powrót Pana Jezusa, zajmując się swoimi sprawami. Dzisiaj uważam, że chrześcijanie powinni odciąć się od grzechu, który panuje w świecie, ale przy tym wyświadczać dobro ludziom z tego świata i w taki sposób oczekiwać na powrót Pana Jezusa. Pomiędzy tymi dwoma podejściami jest ogromna różnica. Reprezentują one dwie zupełnie odmienne filozofie myślenia i postępowania.

Chrześcijanie powinni odciąć się od grzechu, który panuje w świecie, ale przy tym wyświadczać dobro ludziom z tego świata i w taki sposób oczekiwać na powrót Pana Jezusa.

Jesteśmy polskimi wierzącymi. Oznacza to, że powinniśmy wykonać nie tylko przeznaczoną nam przez Boga wolę dla kościoła, ale również przeznaczoną nam Bożą wolę dla naszego społeczeństwa. Edmund Burke wypowiedział kiedyś słynne słowa:

Aby zło zatriumfowało potrzeba jedynie, aby dobrzy ludzie nic nie robili.

Edmund Burke

Każdy z nas może uczynić coś dobrego, a od ziarnka do ziarnka zbiera się miarka. Postanowiłem, że do tej miary dołożę swoje ziarnka.

A Ty?

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie jesteś Polakiem. Co to dla Ciebie znaczy, że jesteś Polakiem?

Photo credit: Witold Smereczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>