Jak najlepiej wykorzystać czas Świąt Bożego Narodzenia?


Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w życiu, który można wykorzystać, aby zrobić i doświadczyć czegoś wyjątkowego. Są one możliwością – szansą na uczynienie lepszym naszego życia i na pozytywne dotknięcie otaczających nas ludzi.

Aby zrozumieć, w jaki sposób można to uczynić, należy najpierw zrozumieć sens Świąt Bożego Narodzenia.

Co świętujemy w czasie Bożego Narodzenia?

Pytanie wydaje się proste, ale w rzeczywistości, jeśli zadałbyś je ludziom z różnych krajów na kuli ziemskiej, to usłyszałbyś inne odpowiedzi.

Chciałbym to pytanie dzisiaj zadać Tobie.

Co Ty świętujesz w czasie Świąt Bożego Narodzenia? Jakie według Ciebie jest znaczenie tych świąt?

Z chrześcijańskiego punktu widzenia świętujemy wtedy to, co Bóg dla nas uczynił.

1. W tym wyjątkowym czasie świętujemy niezwykły dar, którym obdarzył nas Bóg

Niech będą dzięki Bogu za niewysłowiony dar Jego.

2 Koryntian 9:15

Bóg podarował Ci to, co miał najcenniejsze – samego siebie. W czasie Świąt Bożego Narodzenia wspominamy okres przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela.

2. W tym wyjątkowym czasie świętujemy to, że Bóg ulitował się nad nami i pozytywnie wmieszał w nasze sprawy

Aby się wypełniło, co było powiedziane przez proroka Izajasza, mówiącego: …Lud, pogrążony w mroku, ujrzał światłość wielką, i tym, którzy siedzieli w krainie i cieniu śmierci, rozbłysła jasność.

Mateusza 4:14,16

Jezus jest światłością, która najpierw zajaśniała w Izraelu, potem w innych narodach, a dzisiaj, jeśli tylko tego zechcemy, może zajaśnieć w życiu każdego z nas.

Każdy człowiek rozpoczyna swe życie w mroku grzechu, cierpienia, zranień, strachu i niskiego poczucia wartości. Na szczęście Bóg Ojciec zlitował się nad nami i posłał do nas Jezusa Chrystusa, który przybył ze Słowem obdarzającym życiem. Przybył z łaską i błogosławieństwem, przebaczeniem, uzdrowieniem i miłością.

Jezus Chrystus jest Bogiem, który przybliżył się do nas nie po to, aby karać, ale aby wyciągnąć w naszą stronę swą potężną, ale przy tym pomocną dłoń.

Nie musimy już żyć w mroku, sparaliżowani bezsilnością.

Święta Bożego Narodzenia bez Jezusa?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to zupełnie absurdalne, ale tysiące ludzi obchodzi te święta bez Jezusa. Kiedyś to byłoby bez sensu, ale dzisiaj wielu wycina Jezusa ze swojego życia, nawet ze Świąt Bożego Narodzenia.

Dla wielu święta to tylko i wyłącznie czas budowania rodziny, przyjemnych zakupów w galeriach handlowych, prezentów, wyszukanych dań i wyjątkowej bożonarodzeniowej atmosfery. W tym wszystkim nie ma nic złego, ale jeśli ze Świąt Bożego Narodzenia wytniemy Osobę Jezusa Chrystusa, to co z nich uczynimy?

Doskonałym przykładem ilustrującym, o czym tutaj mówię jest Expres Polarny. Nie wiem, czy miałeś okazję oglądać ten pełnometrażowy film animowany, który prezentuje Święta Bożego Narodzenia bez Jezusa. Jest tam wiele rzeczy – nastrój świąteczny, prezenty, Święty Mikołaj, a nawet duch, ale nie ma Jezusa. Takimi właśnie będą nadchodzące święta dla części ludzkości. Co więcej, wielu nie będzie w tym widzieć ani żadnego problemu, ani nic dziwnego.

W jaki sposób wykorzystać okres Świąt Bożego Narodzenia?

W czasie Świąt Bożego Narodzenia daj się ponieść Duchowi Bożemu, a nie ekspertom od marketingu, czy też starym urazom i goryczy.

1. Pamiętaj, że tu nie chodzi o Ciebie

Jesteśmy częścią ponad miarę egocentrycznej i indywidualistycznej kultury. W czasie świąt bardzo łatwo skupić się na samym sobie i na swoich potrzebach. Natomiast Ty, jeśli chcesz doświadczyć czegoś wyjątkowego i uczynić coś szczególnego, skup się przede wszystkim na Jezusie Chrystusie i na innych.

Pamiętaj, że tu nie chodzi o Ciebie.

Tu nie chodzi o to, co możesz dostać, kto się Tobą interesuje, czy jesteś samotny, ale o to, co możesz uczynić dla innych i kim możesz dla nich być.

2. W czasie świąt spotkaj się ze swoimi bliskimi i bądź pozytywnym wpływem

1488119_650012381709264_910676740_nŚwięta to idealny czas, aby sięgnąć do innych.

  • Pojednaj się.
  • Wyślij życzenia.
  • Dzwoń.
  • SMS-uj.
  • Tweet-uj.
  • Like-uj.
  • Zaproś.
  • Skorzystaj z zaproszenia.
  • Wyłącz marudzenie.

Jaśniej. Bądź dobrym wpływem.

3. Pamiętaj o Jezusie Chrystusie i Biblii

Główną osobą Świąt Bożego Narodzenia nie jest Święty Mikołaj.

Europejska kultura coraz bardziej odrywa się od swoich chrześcijańskich korzeni i próbuje zepchnąć Boga do sfery mitów, względności, a nawet dziedzin, których należy się wstydzić.

Nie idź tą drogą. Humanizm nie jest dobrym fundamentem pod wartościowe życie.

Nasze korzenie są w Bogu i w Biblii. Święta Bożego Narodzenia to dobry czas, aby wrócić do źródeł naszego życia.

Zadbaj o miejsce dla Chrystusa i Biblii w czasie tych świąt. Nie idź drogą humanistycznej Europy.

4. Uczyń coś dla innych

W czasie świąt Bożego Narodzenia świętujemy to, że Bóg ulitował się nad nami i pozytywnie wmieszał w nasze życie.

Tego roku otwórz swe serce i oczy. Uczyń coś dla tych, którzy nie mieli tyle szczęścia co Ty.

5. Podejmij decyzję, że będziesz dla innych światłem

1488119_650012381709264_910676740_90987654W czasie Świąt Bożego Narodzenia rozbłyska tysiące światełek. Ludzie zapalają świece, włączają światełka na choinkach, a nawet ozdabiają pięknym świątecznym oświetleniem domy.

Nasz świat na dwa, trzy tygodnie nabiera niezwykłych barw i odcieni. Jest to symbolem Chrystusa, który wśród ludzi w mroku zajaśniał (J 8:12). On wzywa nas, abyśmy poszli w Jego ślady i stali się światłem dla innych (Mt 5:14-16).

Podejmij decyzję, że rozświetlisz mrok dla innych i staniesz się dla nich latarnią, nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale na co dzień.

Photo credit: Viktoriya Tatur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>