14 / 11 2011

10 kroków do stania się bohaterem


A Król im odpowie: “Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.

Mat. 25:40

Czy kiedykolwiek czułeś się „znieczulony” na tragedie i ból na świecie? Możliwe, że dzieje się to najczęściej w te dni, gdy zastanawiasz się: „Czy znajdzie się wystarczająco łaski, abyś dał radę jakoś przejść przez swoje własne życie?”.

Jak poradzić sobie z tematem potrzeb na świecie? Wydają się one zbyt duże do ogarnięcia, przytłaczające i niemożliwe do zaspokojenia. Obecne wszędzie, rozmaite filantropijne i misyjne organizacje informują Cię o potrzebie wsparcia. Jak Ty możesz pomóc, przynieść ulgę, uśmiech czy cokolwiek, co mogłoby wspomagać dobre zmiany?

Tyle potrzeb, a Ty masz takie niewielkie możliwości…

Czy odwracasz głowę, wyłączasz program telewizyjny, przewracasz stronę, zmieniasz stację radiową, wyłączasz film, lub ignorujesz ważną informację na portalach społecznościowych?

Świadomy brak zaangażowania może uciszyć wołanie o pomoc w Twojej głowie lub ulżyć poczuciu odpowiedzialności na chwilę, ale nie sprawi, że wołanie o pomoc stanie się mniej rzeczywistym i naglącym.

Na całym świecie ludzie umierają, zarówno duchowo, jak i fizycznie. Więc co możesz z tym zrobić?

Możesz pomóc, dawać i kochać

Nawet, jeśli Twój własny mały świat wydaje się być ociężały i poza kontrolą – Bóg jest gotowy użyć Ciebie, abyś mógł czynić znacznie więcej. W rzeczywistości jest gotowy uczynić Ciebie bohaterem w czyimś życiu.

Poświęć parę minut na oglądniecie tego filmiku:  ‘American Heroes‘, z The Global Orphan Project. Zobacz, co robi Bóg i nie wahaj się – zrób ten pierwszy krok. (Jest to przykład Amerykanów zaangażowanych w przemienianie świata poprzez rozwijanie projektu humanitarnego na Haiti. Oczywiście jest wiele ciekawych i ważnych projektów, które w Polsce i poza granicami naszego kraju są rozwijane przez Polaków. Przypis redakcji)

10 kroków do stania się bohaterem

1. Otwórz swoje serce. Pozwól Jego miłości zakorzenić się i wypełnić Cię po brzegi. Nie bój się pozwolić Bogu wypełnić Ciebie swoją miłością do tego stopnia, że będzie to łamać Twoje serce. (Ef. 3:16-18)

2. Poproś Boga, aby pokazał Ci gdzie zacząć. Kiedy modlisz się zgodnie z Jego wolą, to On odpowiada. Boże Słowo jasno określa Jego priorytety dla biednych, potrzebujących i cierpiących. On pokaże Ci to, co potrzebujesz zobaczyć. (Iz. 48:17)

3. Bądź uważny. Złamanie, cierpienie i zranienie mieszkają w sąsiedztwie, w Twoim miejscu pracy, kościele, w internetowej grupie społecznościowej, do której należysz. Słuchaj, usłysz i odpowiedz na to, co dzieje się w życiu innych. Dostrzegaj potrzeby wokół Ciebie. (5 M. 15:7)

4. Analizuj działanie różnych organizacji. Jest wiele organizacji, które posiadają już momentum, a inne dopiero zaczynają. Znajdź czas, aby odkryć, co robią różne grupy i organizacje. Dopasuj to, czego się dowiesz do tego, w co wiesz, że Bóg chce abyś się zaangażował. (Dz. 17:11)

5. Odkryj, co Cię fascynuje i pociąga. Już poprosiłeś Boga, żeby Ciebie poprowadził, więc ufaj mu, że będzie pobudzał Twoje serce i da Ci pragnienie służenia. (2 Kor. 5:14-15)

6. Dowiedz się więcej. Większość organizacji stwarza wiele możliwości służenia oraz wspierania działań. Przemyśl, co możesz zrobić w najbliższej przyszłości, a także wyznacz cele długoterminowe. (Prz. 1:5)

7. Zadeklaruj swoją pomoc finansową. Nie tylko zdecyduj ile możesz dać, ale rozciągnij się. Następnie daj to, co obiecałeś. Wykorzystaj to, jako możliwość do demonstrowania i budowania swojej wierności. (Prz. 22:9)

8. Poinformuj innych. Wzmocnij zasięg działania wybranej służby, czy organizacji poprzez poinformowanie rodziny, przyjaciół, znajomych. Często informuj o tym, co robisz i jaki wywiera to wpływ. Wyrażaj swoją wiarę i wsparcie. (1 Tes. 1:3)

9. Zaproś innych. Słowo Boże przypomina nam, że nie mamy, ponieważ nie prosimy. Nigdy nie podważaj mocy tego, co się może wydarzyć, gdy poprosisz kogoś osobiście o wsparcie, czy o przyłączenie się do Ciebie. Nie pozbawiaj kogoś radości dawania i wspólnego zmieniania świata. (1 Tm. 6:18)

10. Bądź zwycięzcą. Bądź posłuszny temu, do czego powołuje Cię Jezus. Nie rozmiń się ze swoim zadaniem i rolą w Jego planie. To twój czas, aby być Jego rękoma i stopami we współczesnym świecie. (2 J. 6)

Nie możemy zrobić wszystkiego. W zdaniu sobie z tego sprawy jest poczucie ulgi. Umożliwia to nam zrobienie czegoś i zrobienie tego bardzo dobrze. Może nie będzie to kompletne, ale jest to początkiem, kolejnym krokiem, a także możliwością dla przyjścia Bożej łaski, która może się zamanifestować i dokończy dzieła.

Oscar Romero

Czy masz w swoim życiu bohatera? Co z tego, co on czy ona zrobiła dotknęło Cię najbardziej?

Z otwartym sercem, rękoma i stopami gotowi, aby służyć i w odwadze wypowiedzieć słowa: „Poślij mnie Panie, a ja pójdę w Twoim imieniu”.

_________________________________________________________

Originally published by www.stickyjesus.com,  Tami Heim, ’10 steps to becoming a hero’. Used by written permission. All rights reserved.

Tłumaczenie: Bożena Płaza

Graphic: Sir Galahad painted by George Frederic Watts, wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>