Rozwój pracy na Filipinach – wywiad z Norbertem Palimąką

Andrzej Mytych: Dzisiaj mam przyjemność rozmawiać z  Norbertem Palimąką. Norbert jest prezesem fundacji ESPA, która realizuje kilka projektów, ale ten który mnie szczególnie interesuje to Filipiny. Co roku robimy wywiad i jestem zawsze ciekawy co udało wam się osiągnąć i jakie są plany na przyszłość.  

Norbert Palimąka: Jest mi bardzo miło, że projekt jest realizowany już trzeci rok. Na początku było dużo zapału i energii. Projekt jest bardzo rozwojowy więc emocje już trochę opadają i kontynuujemy pracę.

Filipiny_2014_2 (2)

Chcieliśmy wybudować bambusową szkołę i ona już funkcjonuje, a po niej powstała kilka miesięcy temu kolejna. Przyjechała grupa ludzi z Nowej Zelandii, przywieźli ze sobą sprzęt, wzięli pracowników i wybudowali kolejną szkołę.

W tej chwili fundacja HOP-E, która jest na Filipinach naszym partnerem, opiekuje się sferą edukacyjną i zajmuje się trzema szkołami. Wszystkie są utrzymywane przez polskich darczyńców, którzy finansują uczenie się dzieci w szkołach.

AM: Ile dzieci uczy się w tych szkołach ?

NP: W tej chwili kończymy rok szkolny liczbą około 68 dzieci. Oczywiście chcemy to rozwinąć na kolejny rok szkolny.

AM: Ilu pracowników zatrudniacie?

NP: Mamy trzech pełnoetatowych nauczycieli w każdej szkole i ludzi którzy pomagają nauczycielom.

AM: No dobrze, powiedz mi o teraźniejszości, co w tej chwili robicie żeby rozwinąć projekt.

NP: Otrzymaliśmy od naszych partnerów na Filipinach nowe profile dzieci. Chcemy powiększyć ich liczbę w szkołach. Z pomocą polskich darczyńców uda się przyjąć 100 dzieci. Więc mamy nowe profile, które lada moment będzie można oglądać na naszej stronie internetowej.

Dodatkowo jest to dobry czas na ewaluację tego, co dotychczas było robione. Jeśli ktoś z polskich darczyńców chce się wycofać to dobry moment, jeśli ktoś chce kontynuować pomoc na rok kolejny, to też jest dobry moment. Tym będziemy się zajmować, aby listę polskich darczyńców jeszcze raz przejrzeć i zobaczyć, czy w kolejnym roku pracujemy tak samo.

Chcemy również zaprosić nowych darczyńców do adopcji serca.

AM: Jaka będzie przyszłość tego projektu?

NP: Chcielibyśmy osiągnąć liczbę 100 dzieci. To jest plan na najbliższy rok szkolny. Natomiast wyzwaniem jest dalsza edukacja dzieci, które kończą nauczanie wczesnoszkolne. Tak jak wspomniałem na początku była energia i entuzjazm, że dajemy cokolwiek tym dzieciom, ale to już zostało spełnione. Mają podstawowe nauczanie, a  teraz chciałoby się otworzyć kolejny etap, kolejną szkołę.

AM: Pamiętam, że to był projekt stworzony po to, aby zmienić coś w sytuacji tych małych miejscowości. Powiedz, czy ci ludzie nie potrzebują czegoś więcej niż szkoły?

NP: Zdecydowanie tak.  Od dłuższego czasu myślę i szukam możliwości, aby pomóc tym ludziom przede wszystkim w rolnictwie. Mogą zająć się jakąś drobną przedsiębiorczością,  z tym, że mentalnie jest to bardzo duży problem aby im pomóc i do tego przekonać. Taki projekt wystartował, ale pożar zniszczył uprawy rolne. Więc to jest ryzyko.

Ostatnim razem byłem na Filipinach w grudniu  i było mi bardzo przyjemnie, kiedy na naszych ziemiach uprawnych zobaczyłem plantacje ananasów. Startujemy dalej od zera, uczymy się i chcemy tym ludziom pomóc, dając im pracę. Możliwość pracy będzie zmianą dla całej społeczności wiejskiej.

AM: Praca na Filipinach jest taka egzotyczna. Powiedz, czego Ciebie to nauczyło? Wiem, że teraz zakładasz szkołę w Legnicy, powinno być tak, że najpierw zakłada się szkołę w Legnicy, a potem na Filipinach. U Ciebie było na odwrót. Czego Cię to nauczyło?

NP: Nauczyło mnie to dostrzegania potrzeb i szybkiego reagowania. Dzisiaj wiem, że jeśli człowiek widzi potrzebę, to bardzo często jest tak, że to właśnie nad nim spoczywa odpowiedzialność zaspokojenia jej. I to była taka pierwsza lekcja z pobytu na Filipinach. Zobaczyłem potrzebę,  szybko na nią zareagowałem, pomogli mi w tym moi przyjaciele w Polsce i darczyńcy, którym jesteśmy wszyscy wdzięczni. Potrzeba oderwania dzieci od nielegalnej pracy w odkrywkowej kopalni rudy żelaza została zaspokojona.

To była pierwsza lekcja, a druga jest taka, że pomaganie ludziom nie jest trudne, wystarczy tylko chcieć. Pieniądze nie są barierą, dlatego, że jeśli masz wizję, która ma sens, to zaczynasz ją realizować, a  inni chcą ci pomóc w tym, co jest wartościowe.

Muszę powiedzieć, że założenie szkoły w Polsce jest znacznie trudniejsze niż na Filipinach. To jest egzotyka, ale nie egzotyka mną kierowała, ale potrzeba pomocy tym ludziom.

AM: Powiedz w jaki sposób możemy Ci pomóc?

NP: Chciałbym zachęcić wszystkich widzów i czytelników, aby zaangażowali się w ten projekt. Pragniemy poszerzyć naszą działalność o kolejnych 30 uczniów, więc jeśli chcielibyście nas wesprzeć to zapraszam do odwiedzenia strony  internetowej (http://hop-e.pl/wesprzyj-nasze-dzialania/). Pojawią się już nowe profile uczniów, których można bezpośrednio zaadoptować i wspierać ten projekt regularnie, abyśmy mogli kontynuować naszą pracę.

Filipiny_2014_1

AM: Dziękuję Ci za rozmowę i zachęcam do wsparcia tego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>