Film – dzieci na śmietniku

Gdy w październiku, ubiegłego roku, jechałem do Mikorzyna na kolejną konferencję z cyklu “Twój biznes w służbie Królestwa Bożego”, bardzo chciałem pokazać jej uczestnikom króciutki filmik, który wywarł olbrzymi wpływ na moje życie. To, co na tym filmie zobaczyłem, poruszyło mnie do głębi i wiedziałem, że coś z tym problemem muszę zrobić.

Na początku wahałem się czy pokazać ten film. Na konferencję przyjechało wielu pastorów i biznesmenów. Nie wiedziałem jak zostanę odebrany. Jednak, gdy konferencja się rozpoczęła, odetchnąłem z ulgą, ponieważ okazało się, że cała była głównie poświęcona tematowi gospodarki odpadami. Jest to część działalności gospodarczej zajmującej się zarządzaniem odpadkami, które są potężnym wyzwaniem dla współczesnego świata. Okazuje się, że śmieci są bardzo dobrym substratem dla pozyskiwania energii odnawialnej.

Na zagadnienie śmieci można popatrzeć więc z innej perspektywy, niż ta, z której zwykle na nie patrzymy – nie są one odpadami, ale produktem, z którego wytwarza się przedmioty, tak bardzo dzisiaj pożądane.

Głównym tematem konferencji były śmieci i odpady. Pomyślałem więc sobie: “Chyba nie będę miał lepszej możliwości niż ta, aby na forum publicznym pokazać film o odpadkach i śmietniskach”. Film ten wskazuje na pewien ważny aspekt śmietnisk, którego większość z nas nie jest w ogóle świadoma, a mianowicie – są ogromne rzesze ubogich dzieci, które żywią się na śmietnikach i pracują na nich całymi dniami, aby zarobić na swoje utrzymanie.

Dzieci te spędzają całe swoje dzieciństwo na śmietniskach w poszukiwaniu jedzenia. Zbierają również plastikowe odpady, które potem są sprzedawane w skupach surowców wtórnych. Całodniowa praca małego dziecka na śmietniku jest warta 2/3 dolary. Pieniądze te są potem łożone na utrzymanie rodziny.

Jeśli masz dzieci, albo małe rodzeństwo, wyobraź je sobie, jak niezależnie od pogody, codziennie, zamiast bawić się i chodzić do przedszkola, lub szkoły, przeczesują śmietniska w poszukiwaniu nadającego się do zjedzenia pokarmu i plastikowych odpadów.

Po projekcji filmu i krótkim komentarzu, polscy wierzący byli do głębi poruszeni.

Jeden z pastorów powiedział:

Przed projekcją takich filmów należy wyświetlić napis, że dzieci, osoby o słabych nerwach i pastorzy o wrażliwych sercach nie powinni tego oglądać. A już na pewno na tym filmie powinno być zamieszczone czerwone kółeczko, oznaczające, że jest to materiał zawierający drastyczne sceny.

Jeśli jeszcze nie widziałeś tego filmu, obejrzyj go teraz i zastanów się nad tym co on przedstawia.

Aby podsumować myśli uczestników konferencji jeden z pastorów powiedział:

Jest to ewidentne wyzwanie, z którym my Polacy musimy coś zrobić. Nie możemy zamknąć oczu i serca na ból tych dzieci. Nie możemy tej sytuacji skwitować obojętnością i dalej zajmować się tylko tym, czym do tej pory się zajmowaliśmy.

Pomożemy tym dzieciom!

Podjęliśmy więc decyzję, że założymy na Filipinach szkołę dla dzieci ze śmietniska

Nie wydaje Ci się, że coś powinniśmy zrobić?

Oczywiście, że coś powinniśmy zrobić. Wiemy, że sam chleb nie wystarczy. Musimy dać tym dzieciom wykształcenie, aby śmietnik nie był ich przeznaczeniem.

Możliwości Boga są nieograniczone.

Czy przyłączysz się do naszej misji?

Razem zmienimy świat. Jeśli nie cały, to przynajmniej znacznej grupy dzieci, które w tej chwili głodują. Sięgniemy po dzieci, które w tej chwili karmią się i pracują na śmietnisku, aby podarować im przyszłość.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się ze mną. 

Wkrótce opublikuję kolejny artykuł, w którym podam więcej szczegółów dotyczących projektu założenia szkoły na Filipinach.

4 odpowiedzi na „Film – dzieci na śmietniku

 1. Wita pisze:

  Dużo czytałam na ten temat, między innymi Heidi Baker. A tu mogę oglądać pracujące na śmietniskach dzieci, bo rodzina potrzebuje… Jak wielka miłość tej rodziny i dziewczynki. Jakie ma zasady. Świetny film przemawiający do naszych serc. Napewno coś z tym trzeba zrobić. Wita

 2. Wanda pisze:

  Jestem w szoku, kochane dzieciaczki. Pamiętam jedną sytuację z mojego dzieciństwa kiedy w domu nie było pieniędzy na jedzenie, a tu tu brak jedzenia jest codziennością.Ten film daje wiele do myślenia , a my mamy tak wiele i ciągle nam żle.

  • Myślę, że ten film daje nam nową perspektywę, z której możemy popatrzeć na swoje życie i poddać je nowej ocenie. To ciekawe, że ta sama rzecz wygląda różnie, z różnych punktów widzenia.

 3. Ela pisze:

  Najbardziej poruszyła mnie radość na twarzy tych dzieci i tej dziewczynki. W tak okropnej sytuacji te dzieci potrafią tańczyć, śpiewać, śmiać się, zaglądać łobuzersko do kamery…
  Bóg ich pragnie podnieść i posadzić między książętami!!! Ale co to dla nich oznacza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>