Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Edukacja Finansowa Crown w Polsce – by żyć w wolności finansowej

sie 3, 2014 | finanse osobiste, organizacje, służby

Wielu wierzy, że osiągniecie finansowej wolności to życie w granicach określonych przez budżet osobisty i inwestowanie na przyszłość, ale jest to tylko po części prawdą. Najważniejsze w zarządzaniu finansami i osobistym majątkiem jest nasze serce, bo to ono determinuje finansowe decyzje. Dlatego niezwykle ważnym jest by nasze serce było wypełnione Bożą mądrością. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w Piśmie Świętym znajduje się ponad 2 350 wersetów, które dotykają tematu zarządzania powierzonymi zasobami, a to stanowi ponad 7% całej Biblii!

Problem

Wielu ludzi jest dzisiaj zadłużonych i ledwo wiąże koniec z końcem. Nasze domowe budżety są bardziej napięte, niż miało to miejsce dawniej i w rezultacie mniej oszczędzamy. Wiele miliardów złotych rocznie w naszym kraju przeznaczane jest na reklamy, które mają zachęcać nas do wydawania pieniędzy – nawet tych, których często nie mamy. Ludzie doświadczają ogromnego stresu, są zmuszeni pracować więcej niż należy. Z powodu braku czasu oraz pieniędzy ich oddanie kościołowi jest niewielkie. Stres finansowy niejednokrotnie powoduje kłopoty małżeńskie i przyczynia się do wzrostu liczny rozwodów. Istnieje potrzeba uświadomienia ludziom jak niebezpieczne jest życie ponad stan.

Pismo Święte mówi, że ten, kto pożycza staje się niewolnikiem pożyczkodawcy. Pisze o tym król Salomon, którego bogactwo było porównywalne z fortunami najzamożniejszych współcześnie żyjących ludzi.

Biblijna perspektywa na finanse

Fundamentem biblijnej perspektywy finansowej jest przyjęcie i zrozumienie faktu, że Bóg jest właścicielem wszystkiego, a ludzie są jedynie zarządcami tego, co otrzymali do dyspozycji. Biblia uczy nas, że wierność finansowa jest o wiele ważniejsza niż sukces finansowy, a nasze wybory finansowe dokonują się wewnątrz serc. Każdy może być wierny w tym, co posiada. Przesłanie Biblii odnośnie finansów ma zastosowanie w życiu ludzi o niskich dochodach, przedstawicieli klasy średniej, także zamożnych oraz bardzo biednych.

1finase a bibliaProgramy Edukacji Finansowej Crown

Odpowiedzią na potrzeby poznania i umiejętnego stosowania biblijnych zasad dotyczących finansów i zarządzania osobistym majątkiem są programy Edukacji Finansowej Crown.

Edukacja Finansowa Crown jest organizacją non-profit, założoną przez dr Larry’ego Burketta i Howarda Daytona. Jest obecnie największą organizacją chrześcijańską, zajmującą się sprawami zarządzania środkami materialnymi. Crown rozwija się w 90 krajach, a od 1975 roku 50 mln ludzi zostało dotkniętych jej wpływem.

W Polsce  działa od 2008 roku, dzięki umowie o współpracy z Ruchem Nowego Życia. 

Wizją Edukacji Finansowej Crown jest nieść skuteczną pomoc, aby uczniowie Chrystusa w każdym narodzie wiernie realizowali Boże zasady finansowe we wszystkich dziedzinach swojego życia. 

Misją Crown w Polsce jest stworzenie w każdej większej miejscowości w naszym kraju możliwość poznania, zastosowania i nauczania Bożych zasad finansowych po to, aby ludzie głębiej poznali Chrystusa, mieli możliwość służenia Mu i pomocy w wypełnieniu Wielkiego Nakazu Misyjnego.

Cele te realizowane są poprzez konferencje, seminaria, kursy, wydawnictwa (książki, poradniki, materiały audiowizualne) oraz programy telewizyjne i radiowe.

wolnosc finansowa 01 A (1)Materiały i nauczania opracowane przez Crown pomagają: unikać najbardziej powszechnych błędów w dziedzinie finansów, wypracować drogę wyjścia z długów, stworzyć dobrze działający budżet domowy, zaplanować rozsądny system oszczędzania, inwestowania i obdarowywania, przekazać dzieciom podstawowe umiejętności zarządzania finansami, pogłębić rozumienie znaczenia pracy i wieczności, dążyć do wolności finansowej, uwolnić się od niepotrzebnych zmartwień.

Ponadto dotykają bardzo praktycznych zagadnień, niezbędnych w uporządkowaniu osobistych finansów takich jak:

 • rejestr wydatków i budżet domowy
 • osobisty bilans majątkowy
 • strategia kuli śnieżnej
 • lista długów i harmonogram spłaty długów
 • rejestry operacji bankowych, gotówkowych, przy pomocy karty kredytowej, wydatków okresowych
 • organizowanie majątku, testament
 • cele życiowe

EFCrown proponuje następujące działania skierowane do ludzi wierzących i kościołów:

 • Konferencja „Biblia o Finansach” – jest to jednodniowa konferencja wprowadzająca w temat finansów w oparciu biblijne zasady. Wiele praktycznych wskazówek jak prowadzić domowe finanse.
 • Kurs Finansowy Crown – kurs jest prowadzony w małych grupach do 15 osób
  i trwa około 10 tygodni. Przez  cały ten okres uczestnicy poznają w oparciu
  o słowo Boże praktyczne zasady, dotyczące zarządzania pieniędzmi
  i majątkiem. Uczą się prowadzenia budżetu domowego,  dawania
  i oszczędzania, inwestowania oraz układają osobisty plan wyjścia z długów.
 • Szkolenia dla liderów służby finansowej Crown w lokalnych zborach – dwudniowe szkolenie w trybie stacjonarnym wraz z kontynuacją szkolenia na platformie internetowej. Kursy takie odbywają się cyklicznie w  różnych miejscach Polski.

Materiały edukacyjne:

 • Twoje pieniądze się liczą – książka opisuje jak w praktyczny sposób żyć, stosując Biblijne zasady finansowe w swoim życiu.
 • Biznes zgodny z Biblią – bardzo praktyczna książka wypełniona przykładami, ukazująca sposób prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o zasady wynikające z Pisma Świętego.
 • Twój rozwód finansowy – malutka książeczka, która pomaga człowiekowi
  w jego czasie modlitwy zastanowić się nas stosunkiem do pieniądza.
 • Kurs Finansowy – materiały do kursu stanowią dwie książki: Podręcznik uczestnika i Zeszyt zastosowań praktycznych. Podręcznik uczestnika przerabiany jest w czasie modlitwy, a odkrycia omawiane są na dziesięciu  spotkaniach kursu. Umożliwia zapoznanie się z tym, co Słowo Boże mówi o stosunku do pieniądza i własności. Zeszyt Zastosowań Praktycznych prowadzi uczestnika kursu krok po kroku do: ułożenia domowego budżetu, ułożenia planu wyjścia z długów, rozpoczęcia lub zwiększenia dawania na Boże cele i oszczędzania na przyszłość.
 • Materiały do szkółki niedzielnej: Oszczędzanie, dawanie i wydawanie dla dzieci 7 lat i młodszych oraz materiały Sekret dla dzieci w wieku 8-12 lat. Obecnie tłumaczone są na język polski.
 • Boże rozwiązania – są to narzędzia wizualne  pomocne zarówno w edukacji szkolnej,  jak i w rodzinie.  W tej chwili trwają prace nad dubbingiem.

Każde lokalne środowisko chrześcijańskie bardzo skorzysta na utworzeniu własnej służby Crown, która oddziaływać będzie zarówno na wierzących jak i niewierzących. Skutkiem nauczania Bożych zasad finansowych jest zazwyczaj  poprawienie relacji małżeńskiej, zwiększenie dawania na rzecz Królestwa Bożego, podniesienie poziomu oszczędności oraz długofalowo znacząca redukcja zadłużenia. Programy Edukacji Finansowej Crown pomagają ludziom poukładać swoje finanse tak, by ta ważna sfera życia przeżywana była w zgodzie z Bożymi zasadami.

10499499_734156613292322_6644220298095795632_oWięcej informacji  na stronach:

portrety 003Iwona Styczeń jest magistrem ekonomii, wykładowcą, doradcą, konsultantem. Specjalizuje się w przybliżaniu ludziom biblijnej perspektywy na finanse i zarządzanie osobistym majątkiem.

Jako konsultant Kompasu Kariery pomaga innym odkrywać potencjał, jakim zostali obdarzeni i właściwie nim zarządzać. Jest liderem Edukacji Finansowej Crown w Polsce. Od kilkunastu lat zaangażowana w pracę lokalnego kościoła w sferze zarządczej i finansowej.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *