Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Muzeum etnograficzne w Herrnhut

wrz 6, 2017 | historia protestantów, miejscowości, misje, niezwykłe historie

Kolejny etap podróży historycznych poświęcimy na zwiedzenie muzeum, które jest jedynym w swoim rodzaju na Łużycach Górnych, nie mające swojego odpowiednika w Polsce.

Informacje ogólne

Muzeum zlokalizowane jest w miejscowości Hernnhut (Saksonia, Niemcy) i poświęcone jest historii misji Braci Morawskich, wysłanych z Herrnhut. Od początku istnienia Herrnhut około 2000 misjonarzy zostało wysłanych  na cały świat, by ogłaszać Dobrą Nowinę (Ewangelię) o Jezusie Chrystusie. Pierwszymi misjonarzami wysłanymi byli Leonhard Dober  i Dawid Nitschman, którzy w dniu 21 sierpnia 1732 roku udali się na wyspę Świętego Tomasza na Morzu Karaibskim do niewolników murzyńskich pracujących na plantacjach. Dzięki pracy misjonarzy powstały nowe miasta, dzielnice miast, wsie, osady, nastąpił rozwój szkolnictwa, rzemiosła, rolnictwa, przemysłu itp. W Herrnhut spotyka się często hasło „Herrnhut, małe miasto o światowym wpływie”. Niewątpliwie, żadna miejscowość z terenu Łużyc Górnych nie wywarła tak wielkiego wpływu na różne regiony świata i rozwój kościoła Jezusa Chrystusa jak Herrnhut.

Na przestrzeni lat powracający misjonarze przywozili eksponaty codziennego użytku z różnych stron świata, które były używane jako materiały dydaktyczne w procesie edukacyjnym  misjonarzy i nauczycieli w Szkołach Braci Morawskich. Ponadto eksponaty zostały wzbogacone o liczne notatki i opracowania poświęcone badaniom języków plemion i ich kultury. Dzięki temu przybliżono wiedzę mieszkańcom Herrnhut o plemionach żyjących w innych częściach świata, o których większość mieszkańców Europy niewiele wiedziała.

Pod koniec XIX wieku zrodził się pomysł, aby posiadane eksponaty przez wspólnotę Braci Morawskich zgromadzić w jednym miejscu i utworzyć muzeum. Muzeum zostało założone w roku 1878, a inicjatorem jego powstania był Bernhard Kinne (1812–1895). Od roku 1911 wprowadzono nazwę Muzeum Etnograficzne, która funkcjonuje aż do dnia dzisiejszego.

Tematyka wystaw

Materiały wystawowe podzielone są na sektory prezentujące dany region świata i służbę misjonarzy. Przy każdym sektorze znajdują się przewodniki w różnych językach, szczegółowo je opisujące.

Sektory wystawowe:

  • przedmioty przywiezione przez słynnego podróżnika Jamesa Cooka z jego wyprawy po Oceanii
  • Australia
  • Plemiona południowej i wschodniej Afryki
  • Mongolia
  • Zachodnie Himalaje
  • Wyspy Dziewicze na Morzu Karaibskim
  • Nikaragua
  • Grenlandia, Alaska, Labrador
  • Surinam

Prezentowane eksponaty i owoc pracy misjonarzy nie tylko prezentują warunki ich życia i ludzi, którym służyli. Pokazują głównie przykład życia młodych ludzi i ich poświęcenie, którzy zrezygnowali ze swojego życia w „cywilizowanym świecie” wśród rodziny, przyjaciół, znajomych, aby udać się w odległe miejsca, w których Dobra Nowina nie była znana.

Linki

Historie …

Strona muzeum.

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

 

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *