Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Jak stać się osobą wpływową?

gru 26, 2011 | dla liderów, interesująca literatura, mentoring, przywództwo | 0 komentarzy

Właśnie kończę czytać kolejną książkę Dr Johna C. Maxwella„Jak stać się osobą wpływową”, wydaną przez Oficynę Wydawniczą „Logos”, 2010. Jest to świetna pozycja dla przywódców i mentorów, którzy chcieliby pogłębić pozytywny wpływ, jaki wywierają na innych.

Postanowiłem zapisać kilka świetnych myśli z tej lektury, aby utrwalić je w swojej pamięci. Mam nadzieję, że pomogą one również Tobie, w Twojej pracy i rozwijaniu relacji z innymi ludźmi.

Książka ta skupia się wokół 10 charakterystyk ludzi wywierających znaczący pozytywny wpływ na innych:

1. Osoba wpływowa charakteryzuje się uczciwością wobec ludzi.

Jeśli fundament uczciwości jest słaby, albo już pęknięty, bycie osobą wpływową nie będzie możliwe. Jak to ujęła Cheryl Biehel: „W życiu już tak jest, że jeśli nie możesz komuś ufać we wszystkich sprawach, to tak naprawdę nie zaufasz mu w niczym.” Nawet ci ludzie, którzy potrafią ukrywać swój brak uczciwości przez jakiś czas, w końcu doznają porażki, a wpływ, jaki udało im się zdobyć, zniknie. (str. 29)

2. Osoba wpływowa karmi innych ludzi.

Ludziom jest potrzebne, by ktoś ich karmił, nie fizycznie, ale emocjonalnie. Jeśli rozejrzysz się wokół, zauważysz, że w twoim życiu istnieją ludzie, którzy chcą, aby ich żywić – zachętą, uznaniem, poczuciem bezpieczeństwa i nadzieją.

Jeśli pragniesz mieć wpływ na życie innych ludzi, zacznij od karmienia ich. Wielu ludzi błędnie uważa, że osobą wpływową może zostać ktoś w momencie, kiedy zdobywa autorytet – poprawia błędy innych, odkrywa w nich pewne słabości, których sami nie dostrzegali, poddaje ich, jak to się mówi, konstruktywnej krytyce. A jednak to, co ponad sto lat temu powiedział duchowny John Knox, nadal pozostaje prawdą: „Nie można być czyimś antagonistą i wywierać na niego wpływu w tym samym czasie”. (str. 47-48)

3. Osoba wpływowa wierzy w ludzi.

Kiedy wierzysz w ludzi, potrafią oni zrobić nawet to, co niemożliwe.

Nancy Dornan

4. Osoba wpływowa słucha ludzi.

Pisarz C. Neil Strait zauważył, że „każdy potrzebuje osoby, która by go naprawdę wysłuchała”. Kiedy stajesz się dla kogoś ważnym słuchaczem, pomagasz mu. Zarazem czynisz znaczący krok w stronę bycia kimś, kto wywiera wpływ na jego życie. (str. 91)

5. Osoba wpływowa rozumie ludzi.

Wielu ludzi stara się na siłę przepchnąć swój plan działania – i dziwi się, dlaczego innych on jakoś nie porywa. Aby pozostawić po sobie ślad w życiu innych ludzi, dowiedz się, czego pragną i pomóż im to zdobyć. To ich zmotywuje. Dzięki temu właśnie będziesz mógł stać się osobą wpływową w ich życiu. (str. 125)

6. Osoba wpływowa zwiększa możliwości ludzi.

Aby stać się osobą wpływową i pozostawić po sobie pozytywny ślad w życiu ludzi, musisz iść z nimi ręka w rękę i naprawdę włączyć się w ich życie. (str. 130)

Pisarz Alan Loy McGinnis zauważył: „Nie ma bardziej zaszczytnego zajęcia niż pomagać innej istocie w osiągnięciu sukcesu”. Zwiększanie czyichś możliwości jest jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy, jakie będziesz mógł dla kogoś zrobić. (str. 132)

7. Osoba wpływowa jest nawigatorem ludzi.

Ludzie, na których masz wpływ, potrzebują twojej pomocy, szczególnie ci, którzy próbują wznieść się na wyższy poziom, rozpocząć nowe przedsięwzięcie czy wejść w jakąś nową fazę życia. Potrzebują kogoś, kto wskaże im drogę i poprowadzi ich. Mel Ziegler, założyciel Banana Republic, mówiąc o nawigacyjnych zdolnościach lidera, powiedział:

„Lider odkrywa ukrytą przepaść między tym, jak rzeczy się mają, a tym, jak mogłoby się mieć, a następnie rozpina tymczasowy most, po którym można spróbować nad tą przepaścią przejść. Stojąc już po drugiej stronie, prowadzi tych, którzy odważą się przejść po kruchej kładce, zanim inżynierowie nie zbudują solidnego mostu, po którym wszyscy będą mogli przeprawić się na drugą stronę”. (str. 151)

8. Osoba wpływowa łączy się z ludźmi.

Połączenie jest bardzo ważną częścią procesu doskonalenia innych. Jest wręcz niezbędne, jeśli chcesz wywierać pozytywny wpływ na ich życie. (str. 172)

9. Osoba wpływowa stwarza ludziom możliwości.

Stworzenie ludziom możliwości może zmienić ich życie, jest to sytuacja, w której obie strony wygrywają – zarówno ty, jak i ludzie, którym owych możliwości udzielasz. (str. 188)

Kiedy stwarzasz ludziom możliwości, pracujesz z nimi i poprzez nich, ale jednocześnie robisz coś więcej. Umożliwiasz innym osiągnięcie szczytów ich osobistych i zawodowych możliwości. Najprościej mówiąc, stwarzanie ludziom możliwości to przekazywanie innym twojego wpływu w celu rozwijania ich osobowości i organizacji. To dzielenie się sobą – swoim wpływem, pozycją, władzą i możliwościami – z innymi, w celu zainwestowania w ich życie, tak by mogli jak najlepiej funkcjonować. To dostrzeganie w ludziach możliwości, dzielenie się z nimi swoimi środkami i pokazanie im, że wierzysz w nich całkowicie. (str. 189)

10. Osoba wpływowa powiela swój wpływ.

Celem lidera jest tworzenie kolejnych liderów, a nie kolejnych zwolenników.

Ralph Nader

Nie oceniaj dnia po plonach, jakie zebrałeś, ale po nasionach, jakie posadziłeś.

Robert Louis Stevenson

Dr Johna C. Maxwella, Jim Dornan, „Jak stać się osobą wpływową”, Oficyna Wydawnicza „Logos”, 2010.

Photo credit: Paul Morley (the photographer and copyright holder), sxc.hu

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Czy malujesz tę ścianę, którą trzeba?

Nie to, jak szybko biegniesz, lecz gdzie, określi ostatecznie czy osiągniesz właściwe cele. Nikt z nas nie chciałby malować ścianę przez 40 lat i na końcu dowiedzieć się, że nie o nią chodziło.

Czy wywierasz pozytywny wpływ?

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu. Herodot Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym...

Biblijne historie z trudnymi i toksycznymi ludźmi w tle

Biblia jest księgą, która obszernie traktuje o życiu. Nie omija też tematu relacji z trudnymi i toksycznymi osobami. Pochylmy się na chwilę nad dwoma pouczającymi przykładami.

Rozmowy, które zmieniają życie – Wywiad ze Zbigniewem Swobodzińskim

Wywiad ze Zbyszkiem Swobodzińskim na temat rozmów, które zmieniają życie.

Mierz w swoim życiu wyżej

Jeśli chcesz prowadzić ponadprzeciętne życie, musisz mierzyć wyżej. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz mierzyć wysoko. Dlaczego? Ponieważ jeśli mierzysz w przeciętność, w pewnym momencie możesz odnieść życiową porażkę. Natomiast jeśli marzysz o zwycięstwach i sukcesach, a mierzysz tylko trochę ponad przeciętność, to w pewnym momencie możesz 'ugrzęznąć’ w przeciętności, a twoje marzenia o sukcesach i zwycięstwach okażą się być tylko i wyłącznie niespełnionym snem, który będzie cię dręczyć.

Bóg używa ludzi jako drzwi do możliwości

Nie wiem, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czym konkretnie są „otwarte drzwi”. Ja od kilku lat zwracam na to zjawisko uwagę i świadomie słucham opowieści ludzi, którym „otworzyły się drzwi” i w nie weszli. Bardzo często te „otwarte drzwi” były konkretnymi osobami, które otwierały nowe możliwości.

Sztuka popełniania błędów

Jeśli patrzysz na ostatnie miesiące, lub rok swojego życia i nie jesteś w stanie ukazać na żaden błąd, który zrobiłeś, to być może nie robisz nic wartościowego.

Czy zajmujesz się tym, co jest dla ciebie życiodajne?

https://youtu.be/du17Ax5rNBY Zbyt często w życiu robimy rzeczy, które są dobre dla innych, ale nie są życiodajne dla nas. Paweł Godawa To było zdanie, które zmieniło moje życie. Gdy je usłyszałem pracowałem jako instruktor terapii uzależnień. Pracowałem z ludźmi...

Jak upraszczać życie, zamiast je komplikować

 Pracując jako coach często powtarzam: Menadżerzy komplikują sprawy, a liderzy je upraszczają. Kiedy pojawił się Jezus, religijni przywódcy tamtych czasów, którzy w rzeczywistości zachowywali się bardziej jak menadżerzy,  wypełnili księgę zasad przynajmniej...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *