Jak znaleźć mentora? – wywiad z Johnem Daigle

Niedawno miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z Johnem Daigle na temat mentoringu.

Dla osób, które wolą czytać zamiast słuchać zamieszczam poniżej wersję tekstową.

Andrzej Mytych: Witam, cieszę się, że zdecydowałeś się obejrzeć ten wywiad. Nazywam się Andrzej Mytych i mam dzisiaj przyjemność rozmawiać z Johnem Daigle.

Od wielu lat jest moim mentorem. Wiele mnie nauczył, a relacja z nim przemieniła moje życie. Mógłbym tu wymienić cały szereg lekcji, których nauczyłem się od Johna, ale nie to jest przedmiotem naszego wywiadu. Dzisiaj chciałbym wysłuchać Johna.

Dziękuję John, że zdecydowałeś się porozmawiać z nami na tak ważny temat.

John Daigle: Dziękuję Andrzej. Cieszę się, że tu jestem.

AM: Mam do Ciebie dwa pytania. Wiele osób, z Polski, jak i innych krajów, często zadaje mi różne pytania na temat mentoringu. Wiem, że w swoim życiu byłeś mentorem dla mężczyzn i kobiet w biznesie i służbie. Chciałbym więc zadać Ci dwa pytania, gdyż większość pytań, które otrzymuję zawiera się w nich.

Po pierwsze, ludzie mówią mi: „Szukam mentora. Chciałbym być przez kogoś prowadzony. Co powinienem w związku z tym zrobić?”.

Jak odpowiedziałbyś na to pytanie?

JD: To jest dobre pytanie. W moim życiu dosyć późno zająłem się mentoringiem. Myślę, że aby znaleźć mentora, przede wszystkim należy posiadać pragnienie uczenia się. Jest to najważniejsza cecha. Czy jesteś gotowy uczyć się?

Wskazówka 1

Czy jesteś gotowy się uczyć?

Pamiętam, gdy ukończyłem 30 lat, pracowałem w biznesie, byłem wierzącym dopiero około pięciu lat, przechodziłem przez wielki kryzys. Nie wiedziałem co robić. Pamiętam jak pytałem Boga, co mam robić i przyszło mi na myśl nazwisko pewnego biznesmena. Był to człowiek o kilka lat starszy ode mnie i znacznie bardziej doświadczony, ale nie znaliśmy się. Skontaktowałem się z nim i poprosiłem o rozmowę. Powiedziałem, że przechodzę przez trudną sytuację i potrzebuję porady, a kiedy modliłem się przyszło mi na myśl jego nazwisko.  Był człowiekiem wierzącym, więc zgodził się na spotkanie. Ale to ja zainicjowałem pierwszy kontakt. Nie zrobiłem tego nachalnie czy agresywnie, byłem bardzo pokorny, a on uprzejmie zgodził się na spotkanie tego dnia. Prawdę powiedziawszy, Bóg użył tej piętnastominutowej rozmowy tamtego dnia, aby nakreślić ścieżkę dla mojego życia w tamtym czasie.

AM: To jest potężne świadectwo.

JD: Więc zachęcam Cię, abyś inicjował takie rozmowy.

Wskazówka 2

Inicjuj rozmowę z mentorem.

Nie siedź zamknięty w domu narzekając, że nikt nie chce być Twoim mentorem. Proś Boga o mentora, ale znajdź też kogoś, kogo będziesz mógł zaprosić na lunch. Zapraszałem biznesmenów na obiad, za który płaciłem.

Inicjowanie takich relacji to pierwszy krok, który doradziłbym osobie, która szuka mentora.

AM: Podsumowując – najpierw chęć uczenia się. Chińskie przysłowie mówi: „Gdy uczeń jest gotowy, nauczyciel sam się znajdzie”.

Drugą rzeczą jest podjęcie inicjatywy. Czy jest coś jeszcze?

JD: Trzecia rzecz – jeśli taka osoba udzieli Ci rady, zrób to, co Ci doradziła. Może nie będzie to coś, czego oczekiwałeś, ale myślę, że należy być aktywnym. Gdy kogoś mentoruję, a ta osoba pyta się o coś i nie robi tego, co sugeruję, nie działa, uważam że Bóg nie będzie tego błogosławił i pomnażał.

Wskazówka 3

Jeśli otrzymałeś radę, skorzystaj z niej.

Nie chodzi mi o ślepe posłuszeństwo, ale o przełożenie rad na działanie. Więc to by były te trzy rzeczy, które doradziłbym.

AM: Dla wyjaśnienia tematu, czym według Ciebie jest mentoring? Czego powinna oczekiwać osoba, która szuka mentora?

JD: Słowo „mentor” pochodzi z greckiej mitologii. Mentor to ktoś inny niż ojciec. Jest to po prostu starsza, bardziej doświadczona osoba, od której uczymy się. Takie osoby instruują, pomagają w wykształceniu umiejętności lub w udoskonaleniu osobowości.

Uważam, że mentor to starsza, mądrzejsza i bardziej doświadczona osoba, do której można się udać po pomoc i radę dotyczącą różnych dziedzin życia.

AM: Więc to są te pozytywne rzeczy, które możemy przyjąć od mentora: jego mądrość i troskę. Poznaję jednak wiele osób, które szukają kogoś, kto nie istnieje. Takie osoby szukają kogoś, kto ma do zaoferowania wszystko. Czy wiesz, co mam na myśli? To nierealistyczne.

JD: Tak, mają nierealistyczne oczekiwania.

Mówiąc o tym jak zacząć, podam biblijny przykład, a potem wyjaśnię, jakie ma to praktyczne zastosowanie.

Najlepszym przykładem w Nowym Testamencie jest Jezus. Gdy miał 12 lat, gdzie został znaleziony? Jest to jedyny zapis jego życia pomiędzy narodzeniem, a powołaniem do służby. Znajdujemy Jezusa siedzącego u stóp faryzeuszy, którzy byli starszymi, doradcami, uczonymi tamtych czasów. Czytamy, że Jezus słuchał i zadawał pytania. Są to dwie kluczowe rzeczy, które doradziłbym początkującym. Znajdź takich ludzi, przebywaj w ich otoczeniu i przede wszystkim naucz się słuchać.

Wskazówka 4

Otocz się mądrymi ludźmi.

Wskazówka 5

Naucz się słuchać.

Większość ludzi nie potrafi dobrze słuchać, wolą mówić. Naucz się więc, jak być słuchaczem, a potem jak zadawać pytania.

Wskazówka 6

Naucz się zadawać dobre pytania.

Wydaje mi się, że tego dnia Jezus nie wypytywał o wyniki meczu piłkarskiego zespołu z Jeruzalem. Myślę, że uczył się zadawać pytania o życiu.

Stawiając dzisiaj wyzwanie i prowokując nieco, powiedziałbym, że jeśli naprawdę chcesz wzrastać, przebywaj z mądrymi osobami, ucz się słuchać, a następnie zadawać dobre pytania.

Jedna odpowiedź na „Jak znaleźć mentora? – wywiad z Johnem Daigle

  1. Sylwia pisze:

    Mądre, trafne i bardzo praktyczne. Tego potrzebowałam. Dziękuję pastorze Andrzeju za stworzenie tak niesamowitej i pomocnej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>