Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Bóg ma się dobrze – wywiad z pastorem Mariuszem Muszczyńskim

maj 16, 2017 | autorzy, interesująca literatura, interesujący ludzie, publikacje, rozwój duchowy, wywiady, życie chrześcijanina | 0 komentarzy

z Mariuszem Muszczynskim - 2017.01Andrzej Mytych: Mariusz, cieszę się, że możemy porozmawiać. Niedawno wydałeś swoją pierwszą książkę pt. Bóg ma się dobrze. Dlaczego zdecydowałeś się napisać tę pozycję?

Mariusz Muszczyński: Napisałem, żebyś dał mi wreszcie święty spokój! A już poważnie, to pierwsza książka, która jest poniekąd uwieńczeniem mojej ponad dwudziestopięcioletniej służby w kościele. Nosiłem się z myślami napisania książki już od kilku lat, a tak w ogóle to zawsze coś pisałem – wiersze, przemyślenia, jakieś pamiętniki, kazania. Pisanie jest częścią mnie. Zacząłem żartem, ale przyznasz, że jest w tym trochę prawdy – często mnie pytałeś, jak mi idzie z projektem pisania książki.

A.M.: Dla kogo napisałeś tę książkę?

M.M.: Skierowałem książkę raczej do pokolenia 30-40 latków, którzy poszukują treści duchowych, ale na pewnym poziomie intelektualnym. Książka jest do ludzi świadomie wierzących, ale starałem się również pisać do osób poszukujących Boga. Otrzymuję pozytywne głosy na temat książki zarówno ze środowisk ewangelikalnych, jak też katolickich.

A.M.: Twoja książka składa się z dwóch części: Od wiary do zwątpienia i Od zwątpienia do wiary. Wygląda to, jak pewna droga. Mógłbyś powiedzieć coś na ten temat?

M.M.: Mnie się wydaje, że tak właśnie wygląda życie – raz z góry, raz pod górę. Dzielę się szczerze moim doświadczeniem wiary, a jestem na tej drodze już prawie czterdzieści lat. Czasami potrzebne są zwątpienia, po to, by móc jeszcze bardziej uwierzyć. Dlatego podzieliłem książkę w ten sposób. Chciałem pokazać nie tylko momenty ludzkiego tryumfu, ale też doliny zwątpienia. Czytelnik będzie ze mną wędrować w dół, po to, by ostatecznie wejść na wyżyny wiary.

A.M.: Książkę zatytułowałeś Bóg ma się dobrze. To intrygujący tytuł. Co się za nim kryje?

Bog_ma_sie_dobrze_2017M.M.: Stoi za tym obraz Stwórcy, który mi towarzyszy w życiu i służbie. Wierzę w Boga, który jest sympatyczny, gorsząco miłosierny, zawsze wierny w miłości. Historia XX wieku nie nastraja ludzi optymistycznie. Podobnie początek XXI wieku. Często pojawia się pytanie, w którym ukryta jest pretensja – gdzie był Bóg, gdy…

Pokazanie Stwórcy w dobrym świetle jest bardzo trudne, a równocześnie jest wielką potrzebą naszych czasów. Bóg przez wieki był przedstawiany jak sędzia, król, Pan, sprawiedliwy władca. To wszystko prawda, jednak w moim odczuciu te obrazy nie oddają sedna istoty Boga, który przede wszystkim jest miłością. Wszystkie cechy i działania Stwórcy wyrastają na fundamencie miłosierdzia. Jeśli więc On ma się dobrze, to my również możemy.

A.M.: Zaciekawił mnie też podtytuł Kolizje wiary i wątpliwości. Co się dzieje, gdy w naszym życiu wiara koliduje z wątpliwościami? Czy to jest pozytywne zjawisko?

M.M.: Uważam, że tak. Wiara nie wyklucza wątpliwości, a one nie dyskwalifikują nikogo. Wierzę, pomóż mojemu niedowiarstwu – to zdanie jest znakomitym przykładem złożoności wiary. Trochę obawiam się ludzi, którzy twierdzą, że nigdy nie wątpią. Wydaje się, że nawet Chrystus wisząc na krzyżu na moment zwątpił w obecność Ojca. Kryzys wiary jest częścią życia, wpisany w nasze podążanie za Chrystusem. Te kolizje wiary i wątpliwości są po to, by oczyszczać się z idealizmu, naiwności, by uczyć się pokory i zaufania, gdy życie jest trudne. Wiara okazuje się wiarą, gdy zmagamy się z wątpliwościami, ale ostatecznie ufamy. Możemy powiedzieć, że w pewnym sensie wątpliwości kształtują naszą wiarę, są niezbędną motywacją do podejmowania decyzji wiary. Na podobnej zasadzie jak strach i odwaga – czym ona byłaby, gdyby nie było się czego bać?

A.M.: Jak można kupić twoją książkę?

M.M.: Książka jest dostępna w księgarni WSTS w Warszawie, w księgarni Szaron oraz bezpośrednio u mnie, można zamówić pisząc na mój mail m.muszczynski@gmail.com

A.M.: Jak się można z tobą skontaktować i zaprosić cię na wieczór autorski?

M.M.: Mail już podałem, jestem też na fb. Spotkania autorskie mam cały czas, zarówno w bibliotekach, domach kultury, jak też w kościołach i prywatnych mieszkaniach. Byłem nawet w zakładzie karnym. Za każdym razem jest inaczej, ale bardzo ciekawie.

A.M.: Jaki jest twój kolejny projekt?

M.M.: Wkrótce ukaże się kolejna książka pod tytułem Siła w słabości, paradoksy życia. Opisuję w niej złożoność zarówno wiary, jak i innych obszarów życia. Piękno miesza się z brzydotą, przewodzenie ze służeniem, wolność z przeznaczeniem. Właśnie o tej mozaice życia jest moja nowa książka.

A.M.: Dziękuję ci za rozmowę. Życzę powodzenia w dalszej pracy pisarskiej.

M.M.: Wielkie dzięki, jestem Ci wdzięczny za zachętę i wiele praktycznych rad w trakcie pisania książki.

z Mariuszem Muszczynskim - 2017.02

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Sens Twojego istnienia

Ani okoliczności Twojego życia, ani opinie innych ludzi na Twój temat, ani Twoja przeszłość nie nadają sensu Twojemu życiu. Nadaje go Bóg, który Cię stworzył. Zadaj sobie trud odkrycia zamysłu Stwórcy, który stał za powołaniem Cię do istnienia, a będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia.

Życiodajność

W naszym życiu są czynniki życiodajne, nieżyciodajne i te, które odbierają nam życie (tzn. są dla nas śmiercionośne). Po prostu jesteśmy jak rośliny, dla których pewne rzeczy przyczyniają się do rozkwitu, natomiast inne sprawiają, że usychamy i obumieramy.

Litera symbolizująca czwarte przykazanie

Potrzebujemy czegoś więcej niż samych siebie, aby podejmować znaczące i ważne decyzje. Potrzebujemy punktów odniesienia, które są poza nami.

O koniu, który się zabił

Ostatnio odwiedziłem zagranicą swojego znajomego. Któregoś wieczora opowiadał mi coś o swoim życiu. W czasie tej opowieści wspomniał o koniu, który się zabił. - Koń, który się zabił? – przerwałem mu zaintrygowany. – Jak koń może się zabić? Co ty opowiadasz? - Otóż był...

Zasada szacunku

To, co szanujesz będzie w twoim życiu wzrastało, a to, czym gardzisz będzie niszczało.

Czy jesteś w ciągłym biegu, aby nadążyć i sprostać wszystkim oczekiwaniom?

Żyjemy w kulturze, która cały czas nas szturcha, popycha i krzyczy: „Działaj SZYBCIEJ!”, „Pracuj CIĘŻEJ!”, „Chciej WIĘCEJ!”, „Zanurzaj się GŁĘBIEJ!”, „Nie wolno ci się zatrzymywać, bo przegonią cię inni i wypadniesz z gry.” Jednak gdy czytamy Ewangelie to widzimy w...

Czy wywierasz pozytywny wpływ?

Najgorszym nieszczęściem mądrego człowieka jest brak możliwości wywierania wpływu. Herodot Ludzie mądrzy pragną wywierać wpływ. Nie wynika to z żądzy władzy, czy też z chęci zaspokojenia swoich własnych małostkowych ambicji, ale z realnej potrzeby, która jest w naszym...

Bóg nie zapomina

Niekiedy oczekiwanie na Bożą odpowiedź może być frustrujące, jednak na przestrzeni lat zdumiewającym dla mnie jest ciągłe odkrywanie, jak na wiele modlitw Bóg z czasem odpowiada.

Georg Schmidt (1709-1785), pierwszy misjonarz w Afryce Południowej

Biografia Georga Schmidta, uważanego za pioniera i ojca duchowego ewangelicznego chrześcijaństwa w Afryce.

Jak sobie radzić z trudnymi i toksycznymi osobami [włączając w to przełożonych]?

Nie pozwól, aby trudni i toksyczni ludzie złamali ciebie, a przez to twoje życie i przeznaczenie.

Biblijne historie z trudnymi i toksycznymi ludźmi w tle

Biblia jest księgą, która obszernie traktuje o życiu. Nie omija też tematu relacji z trudnymi i toksycznymi osobami. Pochylmy się na chwilę nad dwoma pouczającymi przykładami.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *