Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Skały Kocierz, świadek historii

gru 18, 2015 | historia protestantów

Wędrując ścieżkami wokół Jakuszyc napotkamy grupę skalną nazwaną Skałami Kocierz.
Skały Kocierz znajdują się po lewej (południowej) stronie Jakuszyc jadąc od Szklarskiej Poręby. Aby dojść do nich, należy od strony leśniczówki za mostkiem (przed stacją paliw) skręcić w lewo, w drogę gospodarczą. Po około 10 minutach dochodzimy do bramy wjazdowej (widoczna na zdjęciach w galerii) na teren leśny. Przed nią skręcamy w prawo, i wzdłuż koryta strumienia po około 5 minutach dochodzimy do skał.

Panorama

Z samego szczytu rozciąga się piękna panorama na Jakuszyce, Góry Izerskie i część Karkonoszy. Szczególnie widoczne są nieczynne kamieniołomy kwarcu, będące najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Polsce.

Informacje

Skały wznoszą się na wysokości 929 m n.p.m. Są one najdalej wysuniętym szczytem polskich Karkonoszy w kierunku zachodnim.

Do roku 1958 przez skały przebiegała granica polsko-czeskosłowacka, a w dawnych czasach u podnóża zachodniej części skał istniało schronisko Katzensteinbaude z 14 miejscami noclegowymi.

Geneza nazwy

Innymi nazwami skał Kocierz stosowanymi na starych mapach niemieckich lub czeskich były: Kacirske Kamene, Katzenstein, Kočiči Kamene. Nazwa nawiązuje do chrześcijan biblijnych nazywanych Braćmi Czeskimi, których pogardliwie nazywano heretykami lub kacerzami.

Z informacji zawartych w książce „Wędrówki ze Szklarskiej Poręby” Marka Wikorejczyka (s. 38-39) dowiadujemy się, że miejsce to było świadkiem przemarszu wielu grup Braci Czeskich, którzy uciekali na Śląsk lub do Saksonii z powodu prześladowań religijnych skierowanych przeciwko nim. Przy tych skałach znajdowali schronienie i przy nich odbywały się pożegnalne spotkania modlitewne z ich rodzinnym krajem.

Marysin, dzielnica Szklarskiej Poręby

Najprawdopodobniej w roku 1578 pani Maria Pluchova wraz z grupą Braci Czeskich przechodziła obok skał Kocierz z Czech na Śląsk. Osiedlili się na terenie Szklarskiej Poręby. Od jej imienia i przybyłej wraz z nią grupy została nazwana osada Marysin, obecnie część Górnej Szklarskiej Poręby.

Mapka lokalizacji skał.

Historie …

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *