Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Pieśń z Wieży Dolnej (niem. Niederwiese)

kw. 29, 2014 | autorzy, historia protestantów, muzyka

Mało kto wie, że w Wieży Dolnej koło Gryfowa Śląskiego żył i pisał pieśni pastor Johann Christoph Schwedler (1672 -1730). Jego pieśni są śpiewane po całym świecie, a jedna z jego najsłynniejszych pieśni jest przetłumaczona na język polski „Chcesz-li wiedzieć, co ja wiem”. Znajduje się ona w Śpiewniku Pielgrzyma pod nr. 322.

Chcesz-li wiedzieć, co ja wiem

Chcesz-li wiedzieć, co ja wiem, poznać, co jest szczęściem mym, czyją pragnę głosić cześć, jaka pieśni mojej treść: Jezus ukrzyżowany!

Kto jest skałą wiary mej, pokrzepieniem duszy mdłej? Kto Swą dla mnie przelał krew? Kto przejednał Boży gniew? – Jezus ukrzyżowany!

Kto brud grzechu ze mnie zmył? Kto jest źródłem moich sił? Kto łagodzi ciężki znój, w serce wlewa balsam Swój? – Jezus ukrzyżowany!

Z kogo byt mój żywot wziął, kto weń Ducha Swego tchnął, sprawiedliwość Swą mi dał, i sług Boży szczęsny dział? – Jezus ukrzyżowany!

Kto mnie wyrwał z śmierci szpon, opromienia światłem zgon? Kto do rajskich wiedzie wrót, bym z anioły życie wiódł? – Jezus ukrzyżowany!

Wiesz więc teraz, co ja wiem, co jest chlubą, szczęściem mym. W życiu, w śmierci oddaj się Temu, który zbawił cię – Jezus ukrzyżowany!”

pastor Johann Christoph Schwedler

Historie …

szukajacBoga

Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *