Łomnica – Dom Modlitwy będzie odbudowany

Niewielu mieszkańców naszego regionu zdaje sobie sprawę, że w XVIII wieku na terenie Dolnego Śląska w większości wsi i miast obok kościołów katolickich stało około 212 Domów Modlitwy – ewangelickich miejsc spotkań. Ponad 200 lat trwał okres pokojowego współistnienia na naszych ziemiach tych dwóch wyznań chrześcijańskich.

W parku przy pałacu Łomnica, z inicjatywy Stowarzyszenia Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląskiej (VSK), Dominium Łomnica trwają prace nad odbudową historycznego Domu Modlitwy – dawnego kościoła ewangelickiego. Pierwotnie Dom ten znajdował się we wsi Rząśnik, nieużywany służył jako magazyn, potem popadł w ruinę i został przeznaczony do rozbiórki. Jest to znaczące przedsięwzięcie biorąc pod uwagę fakt, że Dom Modlitwy w Rząśnikach jest ostatnim tego typu miejscem na terenie Dolnego Śląska.

Na stronie Fundacji Dominum Łomnica możemy przeczytać więcej o historii tych szczególnych miejsc.

Ewangelickie Domy Modlitwy wraz z kościołami katolickimi kształtowały obraz śląskiej wsi od drugiej połowy XVIII wieku. Sąsiadując ze sobą w pełnej harmonii były symbolem słynnej Śląskiej Tolerancji.

Za panowania Habsburgów ewangelicy śląscy mieli bardzo duże ograniczenia. Na mocy traktatu pokojowego z  1648 roku uzyskali oni pozwolenie na budowę tzw. Kościołów Pokoju, z których dwa, w Świdnicy i Jaworze, zachowały się do dziś. W 1707 ewangelicy śląscy uzyskali kolejną zgodę na budowę sześciu kościołów, które nazwano Kościołami Łaski. Równe traktowanie nastąpiło dopiero od 1742 roku, kiedy to król pruski Fryderyk Wielki na mocy dekretów o tolerancji religijnej zezwolił na zbudowanie ponad 200 Kościołów Ewangelickich tzw. Domów Modlitwy.

Po 1945 roku większość Domów Modlitwy niszczała, wiele z nich zostało wyburzonych. Dom Modlitwy z Rząśnika jest ostatnim obiektem w regionie o charakterystycznej konstrukcji szachulcowej. Jego historia dodatkowo zasługuje na wyróżnienie. Budynek spłonął po uderzeniu pioruna w 1919 roku. Na przekór trudnej sytuacji gospodarczej został on z wielkim trudem odbudowany w 1923 roku. Służył jednak zaledwie kilka lat jako Dom Boży. Po wojnie wykorzystywany był jako magazyn do przechowywania warzyw, coraz bardziej podupadał, aż do 2008 roku, kiedy to została podjęta decyzja o jego wyburzeniu.

Ratunek w ostatniej chwili – Tylko poprzez zdemontowanie pozostałości zrujnowanego budynku na miejscu, w Rząśniku i odbudowanie go w nowym miejscu na terenie Dominium Łomnica, możemy uratować ten charakterystyczny dla Dolnego Śląska obiekt.

Więcej o tym przedsięwzięciu dowiesz się z tego materiału filmowego.

Patrz również: Dariusz Dworzyński – Śląski Dom Modlitwy (tzw. Bethaus) w Łomnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>