Dobry Ojciec

dzieciakiGdy ostatnio patrzyłem na swoje dzieciaki, pomyślałem sobie:

Nie jest trudno zostać ojcem, czy być ojcem. Trudno jest być dobrym ojcem.

Pracując na co dzień jako pastor widzę jak ogromny wpływ na życie człowieka ma jego ojciec. To rodzi we mnie poczucie olbrzymiej odpowiedzialności za bycie dobrym rodzicem. Zależy mi na zrobieniu wszystkiego co w mojej mocy, aby moje dzieci miały dobrą przyszłość.

Co zrobić, szczególnie wtedy, gdy nie miało się dobrego wzoru do naśladowania?

Po pierwsze, uświadom sobie, że jeśli twój ojciec nie był dobrym wzorem ojcostwa, to prawdopodobnie nie staniesz się dobrym ojcem intuicyjnie

Każdy mężczyzna powinien uczyć się na temat ojcostwa i świadomego rodzicielstwa, niezależnie od tego, jak dobrym, czy złym wzorem był jego ojciec.

Po drugie, uświadom sobie, że doskonałym wzorem ojcostwa jest Bóg

Apostoł Paweł napisał:

Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem, od którego wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi bierze swoje imię.

Efezjan 3:14-15

Pierwszym Ojcem, źródłem ojcostwa  i ostateczną jego miarą jest Bóg. Bóg stworzył Adama, pierwszego człowieka i przez ten akt stał się jego Ojcem. Bóg nie był dla Adama “ojcem pasywnym”, jakimi jest wielu współczesnych ojców. Zaangażował się w życie swojego syna. Studiując pierwsze trzy rozdziały Pisma Świętego, zobaczyłem w relacji Boga z człowiekiem niesamowite cechy doskonałego ojcostwa, które dużo mogą nauczyć nas na temat Boga, naszego chodzenia z Nim, a także ojcostwa w szerokim znaczeniu tego słowa.

Co więcej, Pan Jezus powiedział kiedyś o swoim Ojcu:

Nikt nie jest dobry, tylko Bóg.

Marka 10:18

Bóg Ojciec jest doskonałym Bogiem i Ojcem. W porównaniu z Nim, żaden człowiek nie jest dobry. Dlatego też stanowi dla nas doskonały wzór ojcostwa, który możemy badać i który możemy naśladować.

Nie zadowalaj się tylko tym, że jesteś ojcem. Dąż do tego, aby być dobrym ojcem. Jednym ze sposobów na to, jest rozwijanie osobistej relacji z Bogiem – Ojcem i uczenie się sztuki ojcostwa od Niego.

Bóg Ojciec jest doskonałą miarą i wzorem ojcostwa.

Praktyczne zastosowanie

Zastanów się:

  • Czy jesteś dobrym ojcem dla swoich dzieci?
  • Co możesz w najbliższym czasie zrobić, aby podnieść swoje ojcostwo na wyższy poziom?
  • W jaki sposób w najbliższym czasie możesz uczyć się na temat ojcostwa/rodzicielstwa?

Photo credit: Dorota Mytych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>