2

Żyj po słonecznej stronie życia

Pracując jako pastor i coach spotykam wielu ludzi. Mam okazję prowadzić z nimi głębokie i szczere rozmowy na temat życia.

Z czasem odkryłem, że większość z moich rozmówców obrała jeden z dwóch sposobów na życie:

Skupianie się na ciemnej stronie życia.

Całe życie można przeżyć widząc jedynie jego mroczne aspekty. Można skupiać się na tym co złe, niewłaściwe i chore. Można nurzać się w negatywizmie, pesymizmie i krytykanctwie.

Można karmić samego siebie goryczą i zadawać samemu sobie emocjonalne rany.

Można wierzyć w zło i spodziewać się zła.

Można pogardzać swoją Ojczyzną, szydzić ze swoich polityków, wzdrygać się na wspomnienie członków rodziny, uważać się za ofiarę okoliczności, losu i “złych” ludzi.

Można postrzegać życie jako jedną wielką karę i katastrofę.

Prawda jest taka, że jeśli będziesz szukał zła, to je znajdziesz. Jeśli będziesz chciał dostrzegać to co chore i zepsute, to właśnie w taki sposób będziesz widział rzeczywistość.

Ale, czy naprawdę warto żyć po mrocznej stronie życia?

Skupianie się na słonecznej stronie życia.

Są też ludzie, którzy dostrzegają pozytywne strony życia. Starają się skupiać na tym, co dobre, właściwe i zdrowe. Dbają o pozytywną postawę. Są pozytywni, wypowiadają się o innych z szacunkiem, są pełni optymizmu i wierzą, że przyszłość przyniesie dobre rzeczy.

Chodzą w przebaczeniu i dbają o swoje zdrowie emocjonalne.

Szanują swoją Ojczyznę, modlą się za swoich polityków, są wdzięczni za to, co Bóg im dał. Biorą odpowiedzialność za swoje życie.

Cieszą się z daru jakim jest życie.

Czy to znaczy, że im się wszystko układa idealnie? Oczywiście, że nie. Oni po prostu zdecydowali się na taką postawę i dostrzeganie tego, co dobre.

Przebywanie po słonecznej stronie życia nie jest kwestią szczęścia, czy też okoliczności, ale wyboru.

Po jakiej stronie życia przebywasz?

Żyj po słonecznej stronie życia. Pamiętaj, że to jest kwestia codziennych wyborów.

My wszyscy doświadczamy zarówno złych jak i dobrych rzeczy. To od nas zależy, jak na nie zareagujemy, jaka będzie nasza postawa, co zdecydujemy się dostrzegać i jak zdecydujemy się żyć.

malunek: Piotr Hołownia

2 odpowiedzi na „Żyj po słonecznej stronie życia

  1. Marcin Z pisze:

    Prawdziwy i treściwy artykuł. Zgadzam się zupełnie. Niedawno sam przeszedłem na słoneczną stronę i życie jest znowu piękne. Postanowiłem nie być zgorzkniały i sfrustrowany tym kim nie jestem lub czego nie posiadam, ale raczej być wdzięczny za to co jes teraz, co nie znaczy że nie dosięgnę marzeń. Dziękuję Andrzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>