Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Sposób myślenia, patrzenia na siebie i otaczającą rzeczywistość, determinuje rodzaj życia, jaki prowadzimy. Myśli pełne strachu przynoszą destrukcję, odizolowanie, zubożają i niszczą to, co daje szczęście, radość i satysfakcję. Jeśli z myślami przepełnionymi lękiem zestawimy myśli napełnione pokojem, wolnością i właściwym sposobem patrzenia na siebie i świat, przyjdzie świeży powiew odwagi do podjęcia próby zmiany tego, co wąskie i ograniczające.

Ważnym jest przyjrzeć się uważnie swojemu życiu, aby  sprawdzić, czy jest ono właśnie tym prawdziwym, pełnym życiem, zaplanowanym dla nas przez Boga, czy też jego marną namiastką. Warto odważnie stanąć w prawdzie i sprawdzić, czy naprawdę żyjemy, czy też trzymamy się granic wytyczanych nam przez lęki i naszą zachowawczość.

Jakiś czas temu, jak każdego dnia, próbowałam ogarnąć artystyczny nieład, stworzony przez moje dziecko w dwóch pokojach. To, co dla mnie jest zwyczajnym nieporządkiem, w oczach dziecka uchodzi z piękną konstrukcję, złożoną z wielu kolorowych elementów. W tle mojej krzątaniny słychać było dialogi bohaterów z jakiegoś filmu. W tym momencie nikt z nas nie oglądał telewizji, jedynie co jakiś czas wesołe śmiechy i głośne poklaskiwania, płynące z ekranu przykuwały czyjąś uwagę. W pewnym momencie jedna z postaci mówi do swojego ojca:

– Tato, my nie żyjemy, my tylko nie giniemy, a to różnica!

Zaczęłam zastanawiać się jak to jest z tym naszym życiem. Co oznacza żyć, tak naprawdę żyć, a co oznacza żyć w taki sposób, żeby tylko nie zginąć?

Człowiek przepełniony lękiem, zmagając się z rzeczywistością, ustrojem społecznym i atmosferą domu rodzinnego wykształca w sobie schematy zachowań, które umożliwiają mu funkcjonowanie. Życie w strachu przed zginięciem uwarunkowane jest pewnym zbiorem reguł i innych ludzkich wymysłów. Na pozór mają cel, zastosowanie, jakąś mądrość i dają złudne poczucie bezpieczeństwa. Dziwne obwarowania, ograniczenia, które sobie sami nakładamy i strach przed utratą tego, co udało nam się wypracować nie może być prawdziwym życiem. Tak człowiek stara się nie zginąć. Czy warto tak iść przez życie?

Moim zdaniem życie w strachu przed tym, aby nie zginąć nie może być tym właściwym planem, który został przygotowany dla człowieka od założenia świata. Często sami doprowadzamy się do miejsca, w którym zatracamy zdolność rozumienia tego, jakie życie powinniśmy prowadzić i do jakiego zostaliśmy przeznaczeni. Wytwarzamy sobie zbiór zasad, które mają zapewnić dobre życie, jednak problem polega na tym, że to wciąż nasze własne zasady, lub też narzucone nam przez innych.

A jak wygląda życie pozbawione strachu przed tym, aby nie zginąć?

ben-white-131242Na to pytanie każdy powinien znaleźć własną odpowiedź, ponieważ dla każdego oznacza to coś innego. Jednak najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę się boimy i jakie lęki nas blokują, paraliżują i kontrolują.

Jesteśmy stworzeni do różnych rzeczy i każdy posiada potrzebne cechy, aby wykonać swoje powołanie. Jednak powinniśmy szukać w swoim życiu wolności od tego, co napełnia nas lękiem i ogranicza. Szukać własnego rozumienia satysfakcjonującego życia, które nie mogłoby obyć się bez radości, pokoju i sprawiedliwości. Powinniśmy próbować zmienić to, co trzyma nas w mroku i odważnie zmierzać w stronę słońca.

Photo credit: unsplash.comBen White

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

Czy powinieneś zacząć działać?

Czy w Twoim życiu to jest właściwy czas, aby przestać stać w miejscu biernie czekając, aż wydarzy się cud i coś pozytywnego samo się stanie? Czy potrzebujesz ruszyć z miejsca i zacząć wytrwale prosić, szukać i kołatać?

Jak zwiększyć zarobki, wpływ i awansować?

Czy wiesz, że jest rzadko uczęszczana droga, która umożliwia doświadczanie niezwykłych przełomów?

Odkryj zasadę małych kroków

Możesz spełnić niezwykłe marzenia i osiągnąć cele, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne dzięki zasadzie małych kroków.

Boża skrzynia ze skarbami

Czy wiesz, że co jakiś czas Bóg obdarza Cię skarbami, które mają ubogacić Twoje życie i wnieść do niego pozytywne zmiany? Abyś mógł pogłębić satysfakcję z życia i doświadczać tych zmian, wystarczy tylko, że zaczniesz te skarby dostrzegać i przyjmiesz je.

5 kroków do wyjścia z czarnej dziury

Czasami człowiek trafia w swoim życiu do CZARNEJ DZIURY, ale nie musi w niej pozostać. Można się odblokować. Nawet z najtrudniejszych i najmroczniejszych miejsc jest droga wyjścia.

Czy nauczyłeś się mówić „NIE” samemu sobie?

Ważnym kluczem do prowadzenia udanego życia jest zdolność do wytyczania samemu sobie zdrowych granic i rozwinięcie samodyscypliny, która jest potrzebna do życia w ich obrębie.

Czy wiesz, że twoje wyobrażenie o sobie wpływa na twoje życie?

Pozytywny obraz samego siebie uwalnia, tworzy fenomenalne życie, a także przyciąga dobre rzeczy. Natomiast negatywny obraz samego siebie związuje, ogranicza, zubaża życie, a także odpycha to, co wartościowe.

Małe akty dobroci mają sens

Może nie jesteś w stanie pozytywnie przeobrazić całego świata, ale jeśli tylko zechcesz, możesz uczynić o niebo lepszym życie kilku osób. Kiedyś w Bułgarii słuchałem ciekawego wykładu jednego z...

Potęga pracy z kalendarzem, listą zadań i priorytetami

Gdy kiedyś przygotowywałem się do prowadzenia swoich pierwszych warsztatów coachingowych w temacie wydajności i produktywności, wysłałem wstępnie opracowany przez siebie program zajęć do swojego mentora,...

Czy mylisz cudzą scenę z własnymi kulisami?

Nie graj w grę porównań, bo to jest gra w której zawsze w taki czy inny sposób się przegrywa.

Skąd lider ma wziąć czas na to, co najważniejsze?

Często, gdy spotykam się jako coach z przywódcami i przedsiębiorcami, i nasze rozmowy schodzą na temat ich osobistego życia, a szczególnie dbania o to, co dla nich ważne, słyszę: - Andrzej, nie mam na te...

Prośba

Czy wziąłeś kiedyś udział w moich seminariach: Wytyczanie 10 celów na następny rok Zasada zatrzymywania się Sztuka pokonywania olbrzymów Być może czytałeś któryś z tych skryptów? Może przerabiałeś te...

Gdzie jesteś [w odniesieniu do swojego Mistrza]?

Uczeń Jezusa Chrystusa potrzebuje co jakiś czas zatrzymywać się, aby zastanowić gdzie jest w odniesieniu do swojego Mistrza, a także jak wygląda jego życie w odniesieniu do drogi, którą On nam wytyczył poprzez przykład i Słowo.

Dźwignia hojności

Zachęcam Cię do zatrzymania się na chwilę, aby zastanowić się nad swoimi finansami. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o dźwigni hojności. Hojność rodzi hojność.  Sue Mosteller Jest to ważne spostrzeżenie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *