Od potencjału do wielkości biuro@instytutdidaskalos.pl
Zaznacz stronę

Lapidarium w Wieży Dolnej

kwi 5, 2015 | bez kategorii, historia protestantów, miejscowości

W 2014 roku w Wieży Dolnej na terenie byłego przykościelnego cmentarza ewangelickiego powstało lapidarium. Aby dojechać do tego miejsca należy w Gryfowie Śląskim pojechać drogą nr 360 w kierunku Giebułtowa. 

Lapidarium_wieza_20_2015

Były kościół ewangelicki w Wieży Dolnej.

Przejeżdżając przez most na rzece Kwisa, po około 500 metrach, należy skręcić w lewo przy trawiastym placu otoczonym drzewami (plac bo byłym kościele ewangelickim). Po prawej stronie około 200 metrów od zakrętu znajduje się lapidarium. Czytając tablicę informacyjną dowiadujemy się, że wiosną 2014 roku w ruinach domu dla wdów po pastorach i sierotach znaleziono epitafia i ich fragmenty. Celem stworzenia lapidarium było przywrócenie pamięci o urzędnikach kościelnych, nauczycielach i członkach ich rodzin oraz innych osobach, które tutaj żyły i służyły, a których ciała spoczęły w kryptach kościoła oraz na cmentarzu dla pastorów.

Kościół w Wieży Dolnej został oddany do użytku 19 maja 1669 roku, a pierwsze kazanie wygłosił pastor z Wieży Górnej Jacobs Rudelius. Pierwszym jego pastorem był Caspar Tornau. W kościele tym służyło wielu wybitnych pastorów, nauczycieli i organistów. Najbardziej znanym pastorem był Johan Christoph Schwedler. Również w Wieży Dolnej żył i pracował słynny twórca organów Eugenio Casparini, którego doskonałe dzieło można podziwiać w kościele św. Piotra i Pawła w Görlitz, a którego piękne dźwięki rozbrzmiewają do dnia dzisiejszego. Kościół został całkowicie zniszczony w latach 70 XX wieku.

Linki

1. Galeria starych zdjęć i widokówek z Wieży Dolnej i Górnej

2. Galerie dawnych i obecnych zdjęć z Wieży Dolnej i Górnej

3. Artykuł o kościele w Wieży Dolnej

4. Pieśń z Wieży Dolnej

5. Pastor Johan Christoph Schwedler z Wieży Dolnej

6. Wieża (niem. Wiesa)

7. SzukajacBoga

8. Przewodnik po zabytkach reformacji na Łużycach Górnych i Dolnym Śląsku.

9. Historie …

Zobacz inne wpisy w tej kategorii:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *