Niech ktoś zatrzyma wreszcie „karuzelę wydatków”… Ja wysiadam

Największym przełomem w moim życiu był moment, gdy w pełni uświadomiłam sobie, że nie ma żadnej windy do stabilności finansowej. Zawsze trzeba wejść po schodach i nigdy nie jest to łatwe.

Jednak krok po kroku, dzień po dniu można dojść do miejsca obfitości.

Lekcja z Ugandy

Podczas pobytu w Ugandzie prowadziłam szkolenia dla wdów, które były w bardzo trudnej sytuacji materialnej, miały jednak ogromne pragnienie by zmienić coś w dziedzinie finansów  oraz zadbać o przyszłość swoich dzieci. Uczyłam ich podstaw biznesu i zarządzania finansami.

Realia życia kobiet w Ugandzie są wyjątkowo trudne, gdyż wszystko, co małżeństwo nabędzie, należy do mężczyzny lub najstarszego syna w rodzinie. Natomiast zwykle, jeśli umiera mąż, który mieszkał na swej ojcowiźnie, to brat męża danej kobiety może wyrzucić ją razem z dziećmi. Nic jej się nie należy. Poza tym, głównym żywicielem rodziny jest mężczyzna, dlatego też, jeśli przedwcześnie umiera, nagle rodzina pozostaje bez środków do życia.

Głównym źródłem dochodu wdów jest handel. Sprzedają warzywa, owoce, jajka, drób, kozy, koszyki, maty, itp.

Podczas szkoleń bardzo poruszyła mnie postawa pewnej młodej wdowy, która na pytanie: „Kto może oszczędzać?” odpowiedziała: „Choć jestem bardzo biedna, to właśnie ja mogę. Ja chcę… Mam kury! Z każdego sprzedanego jajka odłożę 10% na prezenty dla moich dzieci na Boże Narodzenie (w lutym myślała już o grudniu), a z każdej sprzedanej kury odłożę część na zakup kolejnej kury… Nie chcę już dłużej bać się, o dzień jutrzejszy, dlatego już dzisiaj zrobię wszystko co tylko mogę, aby zatroszczyć się o przyszłość swojej rodziny”.

„Z każdego sprzedanego jajka odłożę 10%…”

Jak sprawić by dyscyplina w oszczędzaniu stała się naszą codziennością?

Po pierwsze: Zapragnij zmiany i na nowo zacznij marzyć…

Wszystko można osiągnąć, gdy człowiek uprze się i wytrwale dąży do celu.

Anthony Robbins

Tak jak ta młoda wdowa musimy sobie uświadomić, że bardzo dużo zależy od nas i od naszej postawy. Wiele jest uzależnione od tego, jak bardzo pragniemy wyjść z miejsca bezradności finansowej.

Zacznijmy wydawać mniej niż zarabiamy.

Przy odrobinie wysiłku oszczędzanie okaże się nie tylko możliwe, ale proste. A poprzez dyscyplinę odkryjemy również bez ilu rzeczy możemy się obejść, ale co ważniejsze, uświadomimy sobie także, na co tak na prawdę chcemy świadomie wydawać swoje pieniądze.

Po drugie: Zacznij działać – najlepiej już dzisiaj!

Nie odkładaj niczego na później! Pamiętaj, że tylko kura może wysiedzieć sukces.

Niech  każdy w Twoim domu wie, że dzisiaj zmieniają się zasady wydawania pieniędzy.

Na przykład do sklepu na zakupy chodzimy z torbą – nie wydajemy dodatkowych 20 gr na jednorazówkę.

Uczmy się oszczędzania  krok po kroku.

Po trzecie: Niech oszczędne życie stanie się Twoim nawykiem.

Tylko dobre  przyzwyczajenia doprowadzą nas do celu, który chcemy osiągnąć.

Rzadko się zdarza, że pieniądze spadają nam z nieba lub leżą na ulicy czekając aż je podniesiemy. Najczęściej, aby coś kupić, musimy sobie na to zapracować. Co więcej, prawda jest taka, że ciężko pracujemy na przysłowiowy kawałek chleba, szanujmy więc siebie i swój czas poprzez zdyscyplinowane życie finansowe.

Praktyczne zastosowanie

Wiedza o oszczędzaniu pieniędzy sama w sobie nie ma wartości, dopiero jej zastosowanie czyni ją cenną. Być może doskonale wiesz, jak należy oszczędzać i co więcej – jesteś przekonany o słuszności odkładania pieniędzy, jednak Twój portfel ciągle tak jakby „przeciekał”. Aby to zmienić zacznij wiedzę przekładać na działanie.

Życie nie płaci Ci za to, co umiesz zrobić.
Życie płaci Ci za to, co robisz.

Les Giblin

Od czego możesz zacząć?

1. Zastanów się od czego możesz zacząć oszczędzanie.

Na przykład:

  • Chodź do sklepu z torbą, aby nie musieć kupować reklamówek.
  • Sprawdzaj program TV w Internecie, a wtedy nie będziesz musiał kupować gazety, by się dowiedzieć, co możesz obejrzeć.
  • Itp.

2. Zacznij co miesiąc odkładać jakąś sumę pieniędzy, nawet jeśli miałaby być bardzo drobna.

Jeśli w tej chwili wydajesz wszystkie pieniądze, które masz do swojej dyspozycji, ustal, że co miesiąc odłożysz chociaż 5, albo 10 zł i wytrwaj przy swojej decyzji.

3. Załóż konto oszczędnościowe, na które będziesz wpłacał odkładane przez Ciebie pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>