Podsłuchana modlitwa


Z racji zawodu, który wykonuję przyszło mi wysłuchać w życiu wielu modlitw, a dzisiaj przez przypadek usłyszałem modlitwę mojej trzyletniej córki.

Do tej pory moja Ola mówiła nam, że nie będzie się modlić, bo nie umie. Podsumowywała jedynie modlitwy przed jedzeniem sakramentalnym:

– Amen!

Dzisiaj jednak, gdy rozmawiałem z żoną, kontem ucha usłyszałem, że moja córka się modli. Nie wiem, czy to była jej pierwsza modlitwa, ale na pewno pierwsza, którą ja usłyszałem.

Brzmiała następująco:

Cześć, Bóg.
Chcę Ci tylko powiedzieć – kocham Cię.
Bóg, kocham Cię.

Wiele rzeczy słyszałem, ale nie coś takiego. Nigdy nie uczyliśmy naszej trzylatki modlenia się. To, co powiedziała, wydobyła z głębi serca.

Nasze dzieci mają głos i ten głos ma wartość

Myślę, że nasze dzieci mają głos i są przesłaniem, choć nie są tego najczęściej świadome. Mogą nas nauczyć czegoś wartościowego, jeśli tylko się na nie otworzymy i zechcemy się od nich uczyć.

W Biblii jest ciekawy tekst:

Przynieśli też do niego [do Jezusa] i dzieci, aby się ich dotknął. A widząc to uczniowie, gromili ich. Jezus zaś przywołał je i rzekł: Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im. Albowiem do takich należy Królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam, kto nie przyjmuje Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego.

Łukasza 18:15-17

Pan Jezus podał nam dzieci, jako przykład ludzi, od których możemy się czegoś wartościowego nauczyć. Może to już czas, aby popatrzeć na nie, jak na istoty, które mają głos i od których można przyjąć coś istotnego do swojego życia?

W rzeczywistości dzieci same w sobie są przesłaniem, mają też głos, którym mogą do nas przemówić.

Dlaczego w naszym kraju używamy tego głupiego hasła: „Ryby i dzieci głosu nie mają”? Z jakiego powodu porównujemy dziecko do ryby?

Aby usłyszeć dziecko, potrzebne są dwie rzeczy:

1. Musisz je szanować.

2. Musisz chcieć je usłyszeć.

Modlitwa mojej córki poruszyła mnie

Poruszyła mnie, bo była taka autentyczna, prawdziwa, naturalna, wypływająca z głębi serca. Zero napuszonej religijności.

Wzór dla mnie.

Myślę, że to są modlitwy, które Bóg kocha.

Photo copyright: Andrzej Mytych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>